Motorola ve spojení se společností Google se rozhodla vydat na cestu cenově dostupných smartphonů s kvalitní hardwarovou výbavou. V dnešní recenzi si představíme mobilní telefon Motorola Moto G, o které je známo, že je to ořezanější verze své starší a o něco vybavenější sestřičky Moto X. Čím má Motorola Moto G zaujmout je kvalitní HD displej, čtyřjádrový procesor a především nízká cenovka, přičemž u nás si lze Moto G pořídit již pod hranicí čtyř a půl tisíce korun (listopad 2014). Pojďme si nyní přiblížit, jak Motorola Moto G obstála a zda obhájila titul levného, ale přesto vybaveného smartphonu.
Motorola Moto G - výkonný a cenově dostupný smartphone pro méně náročnější uživatele, který nezklameMotorola Moto G
Design - 85%
Výkon a hardware - 76%
Softwarová výbava - 80%
Cenová dostupnost - 98%
85%
Ideální poměr cena / výkon
DESIGN A KONSTRUKCE
Na první pohled vás linie Moto G prakticky ničím nepřekvapí. Lze bez výčitek tvrdit, že zrovna se vzhledem si Motorola příliš práce nedala. V podstatě jen vzala design starší Moto X a ten mírně poupravila. Telefon působí velmi zaobleným dojmem. A to nejen kvůli výrazně zaobleným rohům, ale také kvůli zaobleným zádům. Právě díky nim telefon padne podstatně lépe do ruky a pohodlně se drží, na což se Motorola zaměřila především, než aby se soustředila na designové výstřelky. Přední stranu zabírá z devadesáti procent displej. Podivně pak může působit zbytečně velký rám pod displejem, neboť se zde nenachází žádná senzorová tlačítka. Ta jsou u tohoto modelu pouze softwarová, takže mohl výrobce tyto spodní rozměry klidně ještě o pár milimetrů smrsknout.
Dokonce ani nikde na přední straně nenalezneme logo výrobce, takže telefon může působit lacinějším dojmem. Nad displejem nás tak čeká akorát čočka předního fotoaparátu, sluchátko a pak také sada nezbytných senzorů, tedy senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu a senzor přiblížení. Dále na přední straně nenalezneme již nic. Pojďme se tedy zaměřit blíže na boky telefonu. Nalevo nenalezneme vůbec nic, zde Motorola ponechala naprosto čistou linii. Na pravé straně nás čeká hlavní tlačítko pro vypnutí/zapnutí telefonu, potažmo pro odemčení a zamčení displeje, a pod ním kolébka pro regulaci hlasu. Na spodní straně nalezneme nepostradatelný mikrofon a USB zdířku, na horní zase 3,5 mm konektor pro sluchátka a druhý mikrofon.
Pojďme se na chvíli zastavit u zadní strany. Zde se skrývá snímač integrovaného fotoaparátu, jemu sekundující přisvětlovací LED dioda, hlasitý reproduktor a konečně také logo výrobce Motorola. Ačkoliv zadní kryt není z lesklého plastu, otiskům prstů a mastnotě se jen tak nevyhnete. Po delším testování se na zadním krytu otisky zachytávaly častěji, než by bylo milé. Ovšem i přesto si musíme velmi pochválit měkčené zpracování krytu a jeho zaoblení, díky kterému se mobil držel v ruce vskutku příjemně. Zadní kryt je odnímatelný a obáváme se, že v tomto případě zcela zbytečně a to hned ze dvou důvodů. Především kryt drží na těle velmi pevně a bez větších nehtů bude opravdu souboj se dovnitř dostat. A pak také jediné, co lze pod krytem dělat, je tam vložit SIM kartu. To je vše. Jak správně tušíte, tak tento telefon nemá slot na paměťovou kartu (lze si zakoupit pouze verze 8 a 16 GB) a dokonce ani výrobce neumožňuje uživatelsky vyměnit baterii. Pak tedy snímatelný zadní kryt v podstatě ztrácí smysl, slot pro SIM kartu mohl být bez problémů umístěn jinde.
Celkově se telefon dostal na rozměry 129,9 x 65,9 x 11,6 mm, což jsou hodnoty relativně drobné, tedy až na tloušťku telefonu, která však v tomto konkrétním případě není vůbec na škodu a při držení v ruce vám ani nepřijde, že držíte takto „tlustý“ mobil. Motorola myslela i na své vybíravější zákazníky, kteří si potrpí na vzhledu a tak kromě tradiční černé prodává telefon ještě v dalších šesti barvách, kterými jsou bílá, tmavě modrá, tyrkysová, žlutá, červená a fialová. Celkově bychom design telefonu hodnotili kladně, ač je to samozřejmě spíše otázka osobních preferencí. Zatímco jednomu by se nemusely líbit příliš zaoblené hrany a absence loga a senzorových tlačítek, čímž pro některé může mobil působit až lacině, druhý uvítá absenci rušivých elementů na přední straně a užije si elegantní design elegantního přístroje.
DISPLEJ A HARDWARE
Co se týče displeje, tak ten je, jak jsme již prozradili v úvodu, v rozlišení HD, tedy 1280 x 720 px. Dnes jsou pochopitelně v módě spíše Full HD displeje, ovšem u Moto G bychom si s ohledem na nízkou cenovku neměli stěžovat. A nízká cenovka není jediným důvodem, proč si neztěžovat, neboť displej je vskutku kvalitní a při běžné pozorovací vzdálenosti byste žádné dramatické rozdíly nezpozorovali. Barvy displeje jsou živé a ostré, přitom jsou však stále reálné a nejsou pro oko tolik agresivní, s čímž se můžeme často setkat u konkurenčních modelů. Automatická regulace jasu funguje svižně a zde jsme se nepotýkali prakticky s žádným problémem. Čitelnost na slunci naopak není nejlepší, ale zde stačí přidat manuálně jas a na displej se již dá dívat téměř bez problémů. Pozorovací úhly jsou taktéž obstojné, ke korekci barev dochází až při velké pozorovací odchylce. Takže nejen v rámci cenové kategorie, ale i obecně je displej Moto G kvalitní a takřka bezproblémový.
V útrobách mobilního telefonu Moto G se ukrývá čtyřjádrový procesor Snapdragon 400 od Qualcommu, který je postaven na jednotlivých jádrech Cortex A7. Procesor je taktovaný na frekvenci 1,2 GHz. Dále je zde přítomen grafický čip Adreno 305 a 1 GB operační paměti RAM. Opět budeme připomínat; v rámci cenové kategorie se jedná papírově o velice slušné specifikace, otázkou však zůstává, jak tato kombinace funguje v praxi. Předtím se ještě na chvíli zastavme u interní paměti, ve které vidíme jedno z největších mínusů tohoto modelu. Jak jsme již psali výše, Motorola Moto G trpí absencí slotu na paměťové karty, přičemž se musíme spolehnout pouze na paměť dodávanou a ta činí buďto 8 nebo 16 GB, podle toho, kterou verzi si zakoupíme. Vzhledem k neustále narůstajícím velikostem multimediálních souborů je toto rozhodnutí výrobců opravdu smutné. Z 8 GB verze nám zbyde reálně volných 5,5 GB a z 16 GB verze zase 13 GB. Takže je potřeba to mít na vědomí a s téměř jistým a brzkým nedostatkem paměti raději počítat.
UŽIVATELSKÉ PROSTŘEDÍ A MULTIMÉDIA
Android ve verzi 4.4 KikTak je v podání Moto G naprosto čistý, bez jakýkoliv úprav a nadstaveb výrobce, takže můžeme již dopředu prozradit, že systém je naprosto špičkově rychlý a ani jednou jedinkrát jsme nepostřehli byť jen minimální zásek systému. Vše reaguje jak má a je to svižné a spolehlivé, takže v tomto ohledu je Moto G o krok před svými konkurenty, kde se často stává, že se systém díky nejrozličnějším grafickým nadstavbám žalostně zpomaluje. Je tedy nutno počítat s tím, že díky čistému Androidu může uživatelské prostředí působit až příliš stroze, ač my bychom se přiklonili spíše k tomu, že působí přehledně a nerušivě. Není však žádný problém si systém posléze individuálně přetvořit k obrazu svému.
Samotné uživatelské prostředí téměř ničím nepřekvapí a jedná se přesně o ten čistý Android, který můžeme znát třeba z Nexusu. Když systém běží naprosto špičkově, pro jistotu jsme otestovali výkon hardwarové kombinace. Systém přelouskl téměř všechny hry a aplikace bez sebemenšího problému, ovšem při spuštění graficky náročnějších a novějších her (např. Asphalt 8) už bohužel selhal a hru nedokázal zpracovat tak, aby byla bez problému hratelná. Ovšem to je vzhledem k hardwarovým specifikacím skutečnost, se kterou se musí počítat. Přesto si však výkonnost systému chválíme. Kromě zmíněných nejnáročnějších her zvládl prakticky vše, čím jsme jej zaúkolovali a nikde nenastal žádný větší problém.
V samotném telefonu jsou pro nás připraveny i nějaké ty multimediální aplikace pro zkrácení dlouhé chvíle, ale není jich moc. Motorola zkrátka nechtěla do telefonu přidávat nic navíc a výběr aplikací tak nechala čistě na uživatelích, což kvitujeme s povděkem, neboť lze říct, že velká část aplikací nainstalovaných samotnými výrobci je otravná a nepoužitelná. Proto v Moto G nehledejme ani předinstalované hry, přeci jen na Google Play jich najdeme nepřeberné množství. V základu nás čeká přehrávač videí, který si bez sebemenších problémů poradí s Full HD videí v nejrozličnějších formátech, bohužel však nezvládá titulky. Vzhledem k tomu, že -Moto G je projektem Motoroly a Googlu, nelze se divit, že integrovaný přehrávač hudby se jmenuje Hudba Play. Ta je plně sesynchronizovaná i s Hudbou Play ve vašem PC, případně v jiném telefonu, takže pokud tuto službu využíváte, budete mít k vašim knihovnám okamžitý přístup. Dále zde pak nalezneme jednoduchý fotoeditor, který je zabudován přímo v galerii a také internetový prohlížeč, nepřekvapivě Google Chrome, který lze taktéž jednoduše sesynchronizovat s Chrome prohlížečem ve vašem PC.
FOTOAPARÁT A ZÁZNAM VIDEA
Motorola Moto G je osazena 5 MPx snímačem, konkrétně rozlišením 2592 x 1944 px, což je v dnešní době již spíše podprůměr. Je třeba mít na paměti, že se počet megapixelů na kvalitě výsledné fotografie promítne jen částečně. Záleží tedy na tom, jak moc fotoaparát Moto G vyniká v ostatních aspektech. Zastavme se nejdříve u samotné aplikace fotoaparátu. Ta je díky čistému Androidu velice přehledná a jednoduchá na obsluhu. Prakticky máte všechno hned po ruce. Do samotného nastavení se dostanete pouhým přejetím prstem po obrazovce, to je poměrně pohodlné, jen nás poněkud zaskočilo, že veškeré nastavovací ikony jsou bez popisků, takže je potřeba si jednotlivé funkce nejdříve vyzkoušet, abyste věděli, co která dělá. A není vyloučeno, že se ze začátku budete často překlikávat a zmateně zkoušet, co která ikonka umí.
Samotný fotoaparát nekonkuruje dvakrát dražším mobilům s lepšími snímači a ani se o to nepokouší. Ve své cenové kategorii nabízí přesně to, co byste od něho očekávali a dokonce má i ambice vás příjemně překvapit. Telefonu nechybí automatické zaostřování, které funguje spolehlivě, ostří spolehlivě a svižně, bohužel si nelze nastavit manuální ostření. Automatika zde pracuje ve vícero případech a tak se nám postará i o pokročilejší funkce jako je třeba vyvážení bílé. Výsledné snímky jsou na pětimegapixelový snímač relativně kvalitní, ač žádný zázrak od nich pochopitelně čekat nemůžeme. Avšak pokud si je budeme prohlížet výhradně na displeji telefonu, neměli bychom být příliš zklamání. Barevné podání je poměrně vydařené a za dobrého světla Moto G zkrátka fotí dobré snímky. Horší je to ovšem pokud fotografie fotíme za horšího světla, případně přímo ve tmě. Kvalita se tak snižuje razantně, snímky jsou málo ostré a je na nich velký digitální šum. Takže za snížených světelných podmínek fotografie příliš neobstály.
S Moto G můžeme samozřejmě nahrávat i videozáznamy a i zde se budeme opakovat; výsledný záznam za dobrého světla je dobře použitelný na displeji telefonu, pokud se rozhodnete video přehrát například v PC, případně na televizi, již to taková sláva nebude. Video můžeme nahrávat v HD kvalitě, konkrétně tedy 1280 x 720 bodů při frekvenci 30 snímků za vteřinu. Nutno ještě dodat, že jak ke snímkům, tak videozáznamům se automaticky přidává informace v podobě aktuální polohy. Během natáčení videa lze také poklepáním na displeji současně pořizovat i fotografie, ovšem snímky pořízené při natáčení mají bohužel omezené rozlišení a to je v tomto případě stejně vysoké jako kvalita natáčeného videa, tedy 1280 x 720 pixelů.
VÝDRŽ BATERIE
Jak jsme vás již informovali, tak Moto G má vestavěnou baterii, kterou si sami vyměnit nemůžete. Jedinou výměnu tak můžete učinit v servisu, což je poměrně nelogický krok, když už máte snímatelný zadní kryt. Nicméně, jak na tom je samotná výdrž? Hodnota baterie je 2070 mAh, což se nemusí zdát příliš, praktické výsledky však mluví jinak a můžeme rozhodně říci, že výdrž telefonu patří k tomu lepšímu. Při běžném používání jsme tak neměli problémy se dostat až na dny výdrže na jedno nabití, což je výkon vskutku slušný. A i když telefon řádně zapřáhnete a pořád na něm budete něco dělat, stejně se s výdrží dostanete bez problému na jeden až jeden a půl dne. A relativně rychlé je i samotné dobíjení, přičemž telefon z nuly na stovku dobijeme zhruba za necelé dvě hodiny. Sečteno podtrženo, co se výdrže Moto G týče, tak zde jsme zcela jasně nad průměrem a zde Moto G velmi příjemně překvapil.
ZÁVĚREČNÉ ZHODNOCENÍ MOTO G
V poměru cena/výkon funguje Motorola Moto G dokonale a v této cenové hladině bude jen těžko hledat soupeře. Jistě, nabízí i několik nedostatků, ovšem s tímto je u cenově dostupných smartphonů potřeba počítat. Mezi největší nedostatky bychom jednoznačně zařadili omezenou paměť pro aplikace a multimediální soubory, kdy si musíme vybrat pouze z 8 nebo 16 GB verze, a kvůli absenci slotu na paměťové karty ji nelze dále rozšiřovat. Ovšem pokud toto oželíme, dostane se nám velmi vydařeného smartphonu s velmi lákavou cenovkou. A za takto nízkou cenovku dostaneme skvěle odladění a svižný systém v podobě čistého Androidu 4.4 KitKat, a vysoký výkon, o který se postará čtyřjádro Snapdragon od Qualcommu. Pro méně náročnější hledající výkonný smartphone za příznivou cenu je Motorola Moto G jasná volba.
Graf ceny produktu Motorola Moto G poskytuje server Heureka.cz
Motorola Moto G - výkonný a cenově dostupný smartphone pro méně náročnější uživatele, který nezklameMotorola Moto G
Design - 85%
Výkon a hardware - 76%
Softwarová výbava - 80%
Cenová dostupnost - 98%
85%
Ideální poměr cena / výkon
Zdroj: engadget