Nový čínský telefon Meizu MX4 nás v redakci velmi překvapil a to i přesto, že se (stejně jako mnoho dalších čínských mobilů) silně inspiroval u konkurenčního Apple iPhone. Meizu MX4 je přesto unikátní ve své třídě a to především svou nízkou cenou pod 10 tisíc Kč za kterou uživateli nabízí oslnivý výkon. Za ten vděčí především osmijádrovému procesoru a 2GB RAM. Těšit se můžete také na skvělé fotky díky 20 Mpx fotoaparátu a pozadu nezůstanete asi s jasným fullHD displejem. Na něm zazáří nejen vaše fotografie, ale také všechny aplikace i nejnovější hry, které na telefonu Meizu MX4 pustíte. Pojďte se podívat, jak Meizu obstál v našem redakčním testu.
Meizu MX4
Design - 80%
Výkon a hardware - 88%
Softwarová výbava - 90%
Cenová dostupnost - 91%
87%
Meizu MX4
Meizu MX4 - výkonný čínský telefon s osmijádrovým procesorem, netradičním systémem Flyme OS a 20,7 MPx fotoaparátem za velmi rozumnou cenu.
Design a konstrukce
Meizu MX4 si ještě před samotným prodejem vysloužil spoustu kritiky za to, že jen sprostě kopíruje svého konkurenta iPhone. Pokud se letmo podíváte na okolní obrázky, tak zjistíte, že ta podoba se tam skutečně nezapře a Meizu MX4 je opravdu takový čínský iPhone. My v redakci to však nebudeme nikterak rozebírat a stanovovat soudy a proto necháme rozhodnutí, zda je Meizu jen sprostý plagiátor a nebo zda se nechal svým konkurentem pouze nezdravě inspirovat, čistě na vás. Vzhledově tedy neexistuje lepšího přirovnání, než právě přirovnání k iPhonu a tento fakt vás praští do očí již při vybalování. Ovšem není to tak, že Meizu by zkopíroval naprosto všechny jeho kontury, to určitě ne a do designu přidává také svoje nápady. Pojďme se na ně podívat zblízka.
Rozměry telefonu se i přes jeho větší displej zastavily na poměrně přijatelných číslech a to konkrétně na 144 x 75,2 x 8,9 mm a váha nám skončila u 147 gramů, což je také velmi příjemná hodnota a rozhodně se dá říct, že telefon není nikterak těžký ani monstrózní. Naopak. Přední straně bezkonkurenčně dominuje velký displej a nepřekvapivě zabírá většinu plochy. Kromě reproduktoru a světelného senzoru na horní straně zde nalezneme pak už jen dolní hardwarové tlačítko, které zároveň funguje jako notifikační dioda, což je velmi milé řešení. Hned vedle něj se nachází dvě obvyklá „neviditelná“ kapacitní tlačítka pro ovládání operačního systému telefonu.
Kovový rámeček, který lemuje tělo telefonu, má zaoblené hrany, což je designově rozhodně hezký pohled. Na levé straně nalezneme kolébku pro regulaci hlasitosti. V tomto případě by možná bylo lepší, kdyby se Meizu rozhodl onu kolébku umístit trošku níže, neboť někdo s menšími dlaněmi může mít trošku potíže na vrchní tlačítko placem dosáhnout. Na horní straně nalezneme tlačítko pro probuzení telefonu a také vstup na klasická 3,5 mm sluchátka. Na spodní straně se pak nachází Micro USB konektor a jeden relativně hlasitý reproduktor.
Zadní část telefonu neobsahuje nic netradičního, takže zde ve vrchní části spatříme jen snímač fotoaparátu, pod kterým se nachází dvojitá přisvětlovací LED dioda a ve spodní části nalezneme logo Meizu, což je prakticky všechno. Celá záda jsou vyrobená z matného plastu a také jsou zakulacená, takže se telefon velice příjemně drží v ruce. Ovšem se zakulacenými zády přichází zpravidla nepohodlí v případě, že byste chtěli s telefonem manipulovat na rovném povrchu. Zadní kryt je snímatelný, ovšem jediné, co se pod krytem dá dělat, je vložení/vyjmutí Micro SIM karty. Samotná baterie se bohužel uživatelsky vyměnit nedá, proto vám nezbyde, než v případě potřeby její výměny navštívit servis.
Celkově je konstrukce Meizu MX4 velice dobrá. Ani při dlouhodobějším testování jsme si nevšimli žádných náznaků nestability, naopak všechno pevně drželo při sobě a nikde nic neskřípalo, což je zajisté dobrá zpráva. A obdobně skvěle obstál telefon i při cíleném testování, kdy jsme ho schválně podrobili zátěžovým testům, snažili jej ohýbat či jinak s jeho konstrukcí pohnout. V tomto případě odvedl Meizu naprosto skvělou práci.
Displej
Meizu zvolil pro svůj model MX4 displej trošku netradičních rozměrů, takže se dočkáme Full HD IPS panelu od výrobce Sharp s úhlopříčkou 5,36″. K samotnému displeji a jeho zobrazovacím schopnostem nemáme prakticky žádných výhrad. Jemnost displeje činí solidních 418 ppi, takže nemáte šanci na displeji jednotlivé pixely rozeznat. Displej je na oko velmi příjemný a jeho barvy jsou ideálně syté, nejsou tedy nijak vybledlé ani extrémně intenzivní, jako je tomu například u konkurenčního Samsungu a jeho AMOLED displejů. Pochválit si musíme také automatickou regulaci jasu, která v tomto případě fungovala na jedničku. V dnešní době samozřejmě není žádným překvapením, že displeje nabízí skvělé pozorovací úhly a ani Meizu není v tomto případě výjimkou.
Postupně se na nejnovějších mobilech rozmohlo odemykání telefonu pomocí dvojitého poklepání na displej. Tuto funkci nabízí i Meizu a má to dokonce vymyšlené tak, že můžete úplně přestat používat vrchní hardwarové zamykací tlačítko. Telefon dvojitým poklepáním jednoduše probudíte a přejetím do strany ho odemknete. A pokud ho budete chtít zamknout, postačí přidržet spodní „home“ tlačítko. Vše je o mnoho rychlejší a praktičtější, než kdybyste museli prstem šmatlat po vrchní hraně telefonu a hledat zamykací tlačítko. V tomto případě Meizu chválíme, neboť na displeji odvedl skvělý kus práce.
Hardware a konektivita
Meizu MX4 nabízí velmi silnou hardwarovou konfiguraci. Prim v ní hraje jednoznačně osmijádrový procesor MediaTek 6595, který se drží osvědčené architektury těchto procesorů. Čtyři hlavní jádra Cortex-A17 běží na frekvenci 2,2 GHz a zbylá čtyři úsporná jádra Cortex-A7 pak na frekvenci 1,7 GHz. Tomu všemu sekunduje grafický čip PowerVR G6200 MP4 a operační paměť 2 GB. Co se týče interní paměti, tak zde nám Meizu nabízí co nejvíce možností a proto si tedy potenciální zákazník může vybrat mezi modely s pamětí 16, 32 a 64 GB, za což Meizu opět chválíme.
I přesto, že je procesor rozdělen na aktivní a úsporná jádra, tak jeho největší výhoda spočívá v tom, že dokáže spustit všech osm jader současně, což se zajisté hodí při výpočetně náročnějších činnostech jako je hraní nejnovějších her. Meizu MX4 velmi slušně obstál v AnTuTu benchmarku, kde získal vynikající skóre 50494 bodů. Na druhou stranu však musíme trošku pohanit výběr grafického čipu, neboť PowerVR není úplně nejšťastnější volba a bohužel nedosahuje takových výkonů, jako například užívanější a známější čipy Adreno. To není bohužel jediná vada na kráse Meizu MX4. Co se týče konektivity, tak zde to taky žádná sláva není. Telefon nám samozřejmě nabídne standardy jako je Wifi 802.11, Bluetooth 4.0, nebo LTE, ale bohužel chybí NFC, takže kdo si našel oblibu v bezkontaktním placení, má v tomto případě smůlu. Závěrem dlužno podotknout, že Meizu MX4 podporuje také funkci USB OTG, takže si můžete ke svému telefonu připojit jakýkoliv flashdisk nebo externí harddisk.
Uživatelské prostředí
Telefon sice běží na základu Android 4.4 KitKat, ovšem Meizu se rozhodl pro svoje vlastní prostředí a tak systém osadil svoji vlastní grafickou nadstavbou Flyme OS 4.0, která původní Android naprosto překopává, takže zde nic typického pro Android vskutku nenajdete. A vzhled není to jediné, v čem se Meizu inspiroval u iPhone. Ano, je tomu skutečně tak, i samotný operační systém je „inspirován“ Apple systémem iOS. Není to samozřejmě přesná kopie, nicméně záleží na vás, zda tento přístup oceníte nebo odsoudíte. Nám v redakci se uživatelské prostředí Meizu MX4 jednoznačně líbilo a velice rychle jsme si na něj zvykli.
Jak už jsme psali v dřívější části recenze, tak telefon disponuje zlepšeným odemykáním, které tkví ve dvojitém poklepání na displej. Ovšem tím gesta na zamykací obrazovce nekončí. Aniž byste totiž telefon odemykali, tak si můžete například nechat vyjet notifikační lištu, zapnout fotoaparát, nebo spustit svoji oblíbenou aplikaci. A nejlepší na tom je, že tyto úkony můžete provádět i pokud je displej neaktivní, resp. zhasnutý, což je vskutku povedené. Pokud by vám však tato vychytávka z nějakého důvodu nevyhovovala, není nic jednoduššího, než ji v nastavení vypnout. Ovšem my za tuto funkci musíme Meizu opět pochválit, neboť je svižná a praktická.
Po odemknutí se dostanete do samotného menu. Jak jsme již naznačili, tak to je velmi podobné tomu z iOS, čili zde nemáte žádné klasické menu s aplikacemi, ale pouze pohotovostní obrazovky. Těch může být až devět a naskládáte si na ně pohodlně všechen váš obsah. Kdybyste náhodou nemohli ve větším počtu položek najít nějakou konkrétní, postačí pouze popotáhnout prstem po displeji nahoru a objeví se vám funkce Hledat, která je relativně svižná, neboť disponuje našeptávačem, čili postačí zadat prvních pár písmen a pak kliknout rovnou na aplikaci. Není tedy vyloučeno, že se vašim primárním vyhledávačem stane právě tato funkce.
Notifikační lišta zde není nijak dramaticky odlišná od lišt, které známe z jiných android telefonů, tedy alespoň ne co se funkcionality týče, a tak nám po vysunutí bude zobrazovat samozřejmě notifikace jako jsou zmeškané hovory, nebo náhledy zpráv a vedle toho nás tradičně čekají rychlé přepínače a jezdci pro regulaci hlasitosti a jasu. Pokud si budeme chtít otevřít správce právě běžících aplikací, tak postačí popotáhnout prstem směrem od spodního okraje k tomu vrchnímu a telefon vám spustí seznam otevřených aplikací, které můžete buďto po jedné zavírat, nebo je zavřít všechny naráz.
Na chvíli se ještě zastavíme u samotné optimalizace operačního systému. Mnoho grafických nadstaveb jiných výrobců totiž trpí neduhem špatné optimalizace a z toho vycházejícího zasekávání. Proto jsme byli zvědaví, jak dopadne Meizu MX4 se svým Flyme OS a kupodivu musíme konstatovat, že přes dlouhodobé testování jsme nenarazili na žádný výraznější problém, který by nám znechutil pocit z používání mobilu.
Lhali bychom, kdybychom tvrdili, že pár mikroskopických záseků a zpomalení jsme nepostřehli; ovšem takto zanedbatelné a zejména naprosto běžné chybky jsou něco, co neváháme telefonu odpustit. Protože pak je telefon už jenom svižný, rychlý a okamžitě reaguje na jakékoliv povely. K tomu samozřejmě velkou měrou přispívá hardwarová výbava v podobě osmijádrového procesoru MediaTek. Z celého uživatelského prostředí a jeho plynulosti jsme tedy nadšeni a za to Meizu opět chválíme.
Fotoaparát a natáčení videa
Fotoaparát je relativně nadstandardní, alespoň co se rozlišení týče, neboť Meizu svůj model obsadil 20,7 MPx snímačem od Sony, což je samo o sobě zárukou kvality a je třeba dodat, že takto vysoké rozlišení se u běžných smartphonů, často ani u vlajkových lodí, dneska zkrátka nevidí. Na druhou stranu je samozřejmé, že tato hodnota bude za pár let naprostým standardem. A projevuje se nadstandardní počet pixelů na výsledné kvalitě snímku? Nebudeme vás dlouho napínat, ale nějak výrazně rozhodně ne. Čímž nechceme tvrdit, že Meizu MX4 fotí špatně, to určitě ne, kvalita fotografií je na vysoké úrovni a má uživateli co nabídnout.
Fotografie rozhodně netrápí žádný šum ani rozmazání a snímač si hravě poradí jak se snímky v exteriéru, tak se snímky v interiéru. Je pochopitelné, že se zhoršenými světelnými podmínkami se postupně zhoršuje i kvalita fotografií, ale v případě Meizu není úbytek kvality nijak dramatický. Naopak, pokud si při focení zachováte trpělivost a klidnou ruku, tak vám telefon dokáže vykouzlit obstojné fotografie takřka za jakýchkoliv světelných podmínek a rozhodně se nemusíte je obávat prezentovat kupříkladu na velké televizi, kde právě alespoň dostatečně vynikne ono vysoké rozlišení snímače, což oceníte určitě víc, než na relativně titěrném displeji telefonu. Pokud rozhodnete fotit na nejvyšší možné rozlišení, počítejte s tím, že budete fotografie pořizovat pouze ve formátu 4:3. Pokud byste však chtěli fotit v oblíbeném 16:9 režimu, nezbude vám, než rozlišení snížit na 16 MPx.
Co se týče videosekvencí, tak ani zde Meizu nezahálí a nabízí nám možnost natáčet videa ve 4K rozlišení (3840 x 2176 px). Nejedná se sice už o nic nadstandardního, protože 4K rozlišení má dneska každý high-endový mobil, včetně všech vlajkových, ovšem stále se jedná o naprostou videošpičku. Výsledná kvalita videa je samozřejmě na maximální úrovni a nemáme si tak na co stěžovat, jen jaksi není na čem přehrát video ve 4K rozlišení, neboť 4K televize v této době ještě nebývají běžnou výbavou domácností. Pokud byste chtěli ušetřit místo, postačí video snížit na Full HD rozlišení, které je svou kvalitou taktéž skvělé. Pochválit si závěrem musíme ještě záznam zvuku, který je v případě videa velmi čistý a nerušený.
Výdrž baterie
Meizu osadil svůj model MX4 baterií s kapacitou 3100 mAh, což je oproti původním 2400 mAh u modelu MX3 docela vysoký nárůst. Stále vám samozřejmě nebude dělat problém vytřískat baterii za jedno odpoledne, ovšem pokud budete telefon používat běžně, tedy občas poslouchat hudbu, občas surfovat po internetu, dívat se na videa, volat, fotit, na chvíli si i zahrát, tak by s vámi telefon měl v klidu vydržet od brzkého rána až do pozdního večera. Zkrátka jeden náročný den s vámi zajisté vydrží, ale určitě od něj neočekávejte žádné zázraky. Při sporadickém používání pak bez problémů vydrží i dva dny, takže takový ten průměr, který nám dnešní telefony běžně nabízejí.
V redakci jsme ještě provedli test, abychom viděli, jak si mobil stojí v kontinuálním provozu. Při nepřetržitém přehrávání Full HD videa se stoprocentním jasem a zvukem ve sluchátkách telefon vydržel přehrávat 6 hodin a 45 minut, což je naprosto ideální čas a ve srovnání s konkurencí Meizu rozhodně nezaostává a naproti svému staršímu bráškovi je naopak výrazně napřed. A samozřejmostí telefonu je také několik úsporných režimů, které si můžeme nejrůzněji nastavit tak, abychom v případě nutnosti z telefonu vytřískali opravdu maximum energie. Takže se nemusíte obávat toho, že byste se někdy dostali do situace, kdy by vás telefon nechal ve štychu.
Závěrečné hodnocení
Meizu MX4 bude nepochybně nejvíce pranýřovaný za to, že bezostyšně kopíruje iPhone a u některých si tak nezíská uznání ani přesto, že je to velice dobrý telefon, který může ve všech svých aspektech směle konkurovat jakýmkoliv vlajkovým lodím. Hned ze začátku zmiňme například fotoaparát s 20,7 MPx snímačem, kterým konkurenční telefony dokonce o dosti převyšuje, neboť jen málo mobilů do deseti tisíc v současné době nabízí fotoaparát s takto kvalitním rozlišením a samozřejmě i kvalitními výsledky. Meizu ovšem nezklame v žádném ohledu. Nabízí nám kvalitní hardwarovou výbavu čítající osmijádro MediaTek, které je schopno zaměstnat všech osm jader současně, takže výkonu má telefon opravdu na rozdávání. V tomto ohledu je jedinou slabinou horší grafický čip PowerVR G6200 MP4.
Potěší také netradiční uživatelské prostředí (nadstavba Flyme OS). Sice stále inspirované konkurencí, ovšem i přesto osobní, jedinečné a hlavně praktické a zajímavé. V neposlední řadě nesmíme zapomenout také na kvalitní Full HD displej a pevnou konstrukci, která nezpůsobí, že se vám telefon po čase rozpadne v ruce. Vlastně není nic, co bychom telefonu vyloženě vytkli, snad jedině kromě neustále omílané inspirace kolem iPhonu, protože tím si může Meizu dost zákazníku znepřátelit. Samozřejmě by určitě nebylo na škodu, kdyby Meizu přišel s naprosto novým a neotřelým prostředím, ovšem to je dneska ve světě mobilních telefonů tak trochu fikce. Čili za nás jednoznačně ano a mobilní telefon Meizu MX4 vám rozhodně doporučujeme.
Graf ceny produktu MeiZu MX4 32GB poskytuje server Heureka.cz
Meizu MX4
Design - 80%
Výkon a hardware - 88%
Softwarová výbava - 90%
Cenová dostupnost - 91%
87%
Meizu MX4
Meizu MX4 - výkonný čínský telefon s osmijádrovým procesorem, netradičním systémem Flyme OS a 20,7 MPx fotoaparátem za velmi rozumnou cenu.
Zdroj: phonearena