Psaní textu na různých přenosných zařízeních je už dnes celkem běžnou záležitostí. Psát přímo na obrazovce tabletu bývá ale většinou poměrně nepohodlné a pomalé. Proto se v poslední době vyrojila celá řada přenosných klávesnic. Mezi ty designově zajímavější patří například laserová klávesnice Atongm. Americká společnost Qwerkytoys nyní přišla prakticky s jejím opakem, retro klávesnicí ve stylu starého psacího stroje nazvanou Qwerkywriter.
Pokud byste hledali klávesnici na hry, Qwerkywriter pravděpodobně nebude pro vás. V jeho případě pojem retro znamená, že je po designové stránce vytvořen podle klasických psacích strojů ze začátku devatenáctého století. A to se vším všudy, včetně obligátní páky na levé straně. Klávesnice je také celá z kovu, takže ani v tomto ohledu stylově nezklame. Jde o masivní slitinu hliníku, černě zbarvenou do retro stylu, s leštěnou pákou a obroučky kulatých kláves. Kdo pamatuje staré časy tahání těžkých psacích strojů, s klávesnicí si je připomene v mnoha směrech – sama o sobě totiž váží skoro půldruhého kila.Bližší pohled odhalí, že Qwerkywriter má naprosto klasické moderní rozložení počítačové klávesnice. Podle toho, jestli si vyberete UK nebo US verzi, má klávesnice buď 84, nebo 85 kláves. Kromě páky navíc jde o klasickou počítačovou klávesnici včetně funkčních kláves a směrových šipek, ovšem bez numerické části.
Stačí zmáčknout a chvíli podržet kombinaci klávesy Fn a páky, pak naklepat až pět znaků, jež má páka provádět. Následně vám stačí pouze opakovaně používat páku, a dotyčná naprogramovaná řada se vám automaticky provádí znovu a znovu. Vyresetovat se dá jednoduše opět znovu stisknutím a podržením klávesy Fn a páky najednou.
Klávesnice Qwerkywriter samozřejmě nezůstává, pokud jde o její retro styl, čistě u zjevu. Je zcela mechanická, a její klávesy mají speciální design, nazvaný Kailh. Kromě toho, že věrně simulují původní styl, pocit a zvuk klasického psacího stroje, jsou také mezi sebou z valné části volně zaměnitelné. Změna klávesnice z typu QWERTY na QWERTZ je tedy pouze záležitost výměny jedné klávesy za druhou, a pokud máte chuť na nějaké extravagantnější rozvržení kláves, nic vám nebrání si ho vytvořit. Je ovšem samozřejmě třeba ho ještě doplnit odpovídajícím rozvržením ve vašem softwaru. Jediné omezení, alespoň prozatím, je, že se klávesnice prodávají pouze s anglickými znaky.
Qwerkywriter se připojuje bezdrátově přes nízkoenergetickou verzi Bluetooothu 4.0, a podporuje prakticky každý systém, který s ním umí pracovat. Speciálně se však při jeho tvorbě myslelo na tablety, a stojánek na ně je přímo pevnou součástí klávesnice. Protože je tato klávesnice vytvořena na psaní, tak se předpokládá, že v ní budou primárně nastojato, stejně, jako by byl papír v psacím stroji. Maximální doporučená šířka tabletů pro klávesnici je 10 palců, a tloušťka půl palce.
Pokud bude tablet v klávesnici skutečně stát, tak se tam vejde valná většina současných zařízení na trhu, ale i v případě, že by byl větší, Qwerkywriter s ním samozřejmě bude pracovat. Pouze na něj budete muset mít vlastní stojan. Stejně se dá klávesnice zapojit do čehokoliv od smartphonů po stolní počítače. Qwerkywriter má integrovanou baterii a nabíjí se přes microUSB. Podle výrobce vydrží na jedno nabití pracovat až tři měsíce.
Pokud máte rádi retro styl a chcete klávesnici pro psaní, pak je Qwerkywriter nepochybně zajímavou volbou. Jeho váha z něj ovšem nedělá vysloveně přenosné zařízení a jeho použitelnost mimo samotné psaní je omezená. V současnosti se dá předobjednat přes stránky Qwerkytoys za 349 dolarů, jeho standardní cena by měla být o padesát dolarů vyšší. Do normálního prodeje by se měl dostat v lednu 2016.