Stát se ředitelem dopravního podniku ve skutečnosti asi není zrovna moc zábava. Zákazníci jsou věčně nespokojení s rostoucí cenou přepravy, řidiči zase mrmlají, když jim chcete snížit platy a vozový park rychle zastarává. Jediným opravdovým plusem takové pracovní pozice pak bývá zajímavé platové ohodnocení, ke kterému vám sem-tam někdo přistrčí něco do kapsy.
Být ředitelem přepravního podniku v Open TTD je však docela jiné – nevyděláte si v něm ani korunu, ovšem na rozdíl od reálného ředitelování vás bude neskutečně bavit. Uvědomíte si to ve tři ráno, až se nad hrou začnete chlácholit klasickou větou: „Ještě deset minut a už půjdu spát“.
Open TTD je ve své podstatě přímý port klasické pecky Transport Tycoon Deluxe na Android. Nepočítejte zde se žádným vyhlazením pro dotekové displeje. Hra vypadá úplně stejně, jako její počítačový předchůdce a také se tak ovládá. To však není zase tak na škodu – tedy v případě, že disponujete větším zařízením.
V případě tabletů je hra naprosto svěží, grafika je pro žánr strategií dostačující a z několika druhů ovládání si vybere úplně každý (kromě ovládání „touchpad“ se nám líbily všechny). Až na malé výhrady je stavění rychlé, přesné a problémy nastávají teprve ve chvíli, kdy si hráč nastaví vysoké rozlišení hry a jednotlivé stavební parcely se stanou příliš titěrnými. Na druhou stranu – právě vysoké rozlišení může hru do jisté míry zpřístupnit i vlastníkům malých telefonů. V takovém případě je však potřeba obrnit se pořádnou dávkou trpělivosti, neboť nepřesností je při vysokém rozlišení více než dost. Hraní Open TTD na mobilech proto nedoporučujeme!Také koncept hry zůstal beze změn, což je ta nejlepší zpráva. Na začátku hry si založíte společnost – zvolíte barvu zobrazování a další nezbytnosti a poté už se dostanete se na příslušnou mapu, tedy na jakési pískoviště, na kterém se svou společností začnete expandovat. Podle potřeby stavíte různé druhy dopravy – silniční, vlakovou, lodní a leteckou a spojujete s nimi výchozí body – továrny, města atd.
Vedle klasického zázemí typu depa, či překladiště je k přepravování surovin a výrobků zapotřebí i vozový park. Obě skupiny vybavení pak disponují různými parametry (a tudíž i cenou). Na zastrčenou vesnici, kde se pouze kácí stromy tak vystavíte malé překladiště, zatímco do velkého města, v němž je významný dopravní uzel a vyskytuje se tam spousta továren, budete raději osazovat zařízením s větší kapacitou.
V hráčově režii je dále i načasování dopravy, což je společně se skutečností, že od každého druhu vybavení i dopravy jsou zde od každého druhu minimálně tři zástupci, zárukou zábavy na spoustu hodin. Úplní začátečníci pak budou ve hře alespoň prvních několik hodin tápat.
Sandboxové hraní je doplněno možností vytváření vlastních map a nakonec i spoustou scénářů, které vás budou stavět přes rozličné úkoly typu – vystav společnost s celkovým obratem xy dolarů, zajisti leteckou dopravu pro určené město atd. Scénáře jsou přitom v rámci daného tématu dostatečně různorodé a budou vás nutit poprat se s konkurencí stejně jako i s variabilním terénem.
Z výše napsaných řádků vyplývá, že Open TTD je určený především strategicky pozitivním lidem, kteří mají na hraní dostatek času a disponují velkým dotekovým zařízením (na škodu není ani připojení myši). Open TTD není úplně bez chyb, ovšem komplexnější strategie se na Androidu zatím nevyskytuje. Na podzim by sice měla dorazit vlastní hra Transport Tycoon, která je vyvíjena přímo pro dotyková zařízení, ovšem do té doby nezbývá, než si krátit čas zde.
Diskuze ke hře OpenTTD na androidforum.cz