V předchozích dílech této série jsme udělali přehled telefonů na OS Android od jihokorejských výrobců Samsung a LG. Protože u nás oblíbené smartphony nejsou pouze od nich, tak nás čeká další díl, tentokrát věnovaný tchajwanské společnosti HTC. Ta vydala v loňském roce celkem 28 modelů telefonů, z nichž se jen malá část dostala na náš trh. Proto je tento článek věnovaný obecně nejzajímavějším telefonům, které od společnosti HTC můžete v současnosti u nás zakoupit.
HTC One (M8)
HTC One M8, občas nazývaný i One 2, je vlajkovou lodí HTC loňského roku. Designově vychází z o rok staršího modelu HTC One (M7) s pouze několika inovacemi. Je možné ho běžně dostat ve verzi pro jednu i dvě sim. Podle výrobce je celý telefon dokonce až z 90% kovový, a na rozdíl od původního HTC One je jeho povrch navíc ještě leštěný a působí velice luxusně. Konstrukce HTC One (M8) se jako u velké části dnešních telefonů nedá uživatelem rozebrat. V sobě má pak čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 o frekvenci 2,3 GHZ, 2 GB RAM a u modelů v české distribuci obvykle 16 GB vnitřní paměti. Existují i varianty, které mají vnitřní paměť 32 GB, ale u nás moc k dostání nejsou. Na rozdíl od svého předchůdce má M8 možnost rozšířit paměť i externí kartou, a to až do výše 128 GB. Displej narostl do velikosti 5 palců, je typu Super LCD 3 a má jemnost 441 ppi. Před poškrábáním ho chrání moderní verze ochranného skla Gorilla Glass. Ve výkonu telefonu pomáhá ještě grafický akcelerátor Adreno 330. Jako správná vlajková loď HTC One (M8) samozřejmě podporuje jak LTE, tak NFC a podporuje velkou řadu softwarových vychytávek. Fanoušky kvalitního zvuku v telefonu také rozhodně potěší stereo reproduktory. Na druhou stranu pokud budete chtít sledovat video s titulky, musíte si stáhnout nějaký přehrávač z Google Play – ten v telefonu je vůbec nepodporuje. Zajímavostí jsou také fotoaparáty, protože ty má HTC One (M8) rovnou tři. Zadní je 4MP typu UltraPixel, který umožňuje lepší fotografování v noci a za šera, i když ve dne už se tento efekt moc nepozná. K němu je přidružený druhý, který slouží jako speciální měřič hloubky ostrosti a umožňuje vám pracovat se zaostřením a hloubkou fotky i po jejím vyfocení. Protože je efekt hardwarový, funguje lépe než softwarové obdoby u jiných výrobců. Třetí fotoaparát je pak přední, který má 5 MP a je klasického typu. Tento telefon je rozhodně důstojnou vlajkovou lodí, hlavně kvůli kvalitnímu designu, konektivitě a displeji. V základu se HTC One (M8) prodává s Androidem 4.4 KitKat, ale je možné ho upgradovat na Android 5.0 Lollipop.
HTC Desire 310
Tento telefon patří mezi ty levnější a jako takový samozřejmě nemá nijak oslnivou výbavu ani výkon. Je to jeden z malého množství telefonů této kategorie pro dvě sim. Je také možné narazit na dvě různě silné varianty, navzdory v České republice prezentovanému názvu ale podporují dvě sim obě verze. HTC Desire 310 je jako všechny telefony jeho třídy plastový, s displejem typu TFT TN velikosti 4,5 palce a s jemností 218 ppi. Jako procesor má čtyřjádrový Mediatek 6582 o rychlosti 1,3 GHz. Paměť v případě silnější verze na svou třídu slušný 1 GB RAM, v případě slabší 512 MB. Obě verze mají 4 GB vnitřní paměti a možnost jejího rozšíření pomocí microSDXC karet až o dalších 32 GB. Jako grafický chip mu slouží ARM Mali-400 MP. Protože jde o levný telefon, tak zde nenajdeme ani LTE nebo NFC, a o u dražších modelů HTC tolik oceňovaných stereo reproduktorech se telefonu může také jenom zdát. Oproti velké části levnější konkurence má ale tento model i automatické ladění jasu obrazovky, a také velice slušné vybavení v oblasti GPS. Fotoaparát je v HTC Desire 310 klasický 5MP, ale v rámci šetření už vypadla přisvětlovací LED dioda, takže je jeho využití omezené. Díky šetření na výbavě má ale telefon solidní výdrž a bez potíží vám vydrží za normálního používání i dva dny. Trochu zmatené je ale uživatelské prostředí, přestože jede velice plynule. HTC Desire 310 používá OS Android 4.2, a nadstavba HTC Sense je tentokrát jen částečná. Některé ikony jsou proto výchozí Androidovské a jiné zase vzhledově nastavené podle Sense. Jako celek telefon ale rozhodně není špatný, a v podobné kombinaci hardwaru, ceny a možnosti dvou sim se dnes moc telefonů nevyskytuje. Pokud proto hledáte levný smartphone pro dvě sim se slušnou výdrží, tak stojí Desire 310 za bližší prozkoumání.
HTC Desire 610
Telefony střední třídy jsou u nás dlouhodobě vyhledávanou kategorií, protože nabízejí vhodný kompromis mezi cenou a výkonem. Právě sem spadá i HTC Desire 610. Jak je poslední dobou u prakticky všech výrobců zvykem, telefon se do značné míry inspiruje vlajkovou lodí roku 2013 HTC One, ovšem v celoplastovém provedení. Displej má typu TFT TN o jemnosti 234 ppi a velikosti 4,7 palce. V sobě pak skrývá čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 o rychlosti 1,2 GHz, s 1 GB RAM a 8 GB vnitřní paměti. Tu lze rozšířit pomocí paměťové karty až o dalších 128 GB. Grafický akcelerátor Adreno 305 pak doplňuje výkonnou část hardwaru. HTC Desire 610 má v sobě zabudované jak NFC, tak LTE a podporu nejnovějších sítí GPS. Stejně jako HTC One, podle něhož je design Desire 610 udělaný, na něm také najdete stereo reproduktory s vynikajícím zvukem, který patří rozhodně mezi jedno z největších lákadel telefonu. Za výbavu smartphonu ale platíte slabší baterií, nižší cenová hladina je zde poznat a počítejte s tím, že budete mobil každý večer nabíjet. Fotoaparát má Desire 610 o kvalitě 8 MP a řadí se ve své třídě k průměru. Na rozdíl od některých konkurenčních telefonů stejné třídy se ale může pochlubit velmi lehce běžícím uživatelským prostředím. HTC Desire 610 běží na Androidu 4.4 a přestože je v některých oblastech znát, že někde se šetřit muselo, jeho současná cena je vzhledem k jeho vlastnostem velice ucházející. Výborně se proto hodí pro ty z nás, kteří nepotřebují vysloveně nejnovější technologie, ale mají rádi design vlajkových lodí a chtějí si jich užít v levnějším provedení, ale přitom se slušnou výbavou.
HTC One Mini 2
Malé verze vlajkových lodí jsou standardní součástí nabídky všech současných výrobců smartphonů. U HTC One Mini 2 je ovšem ono Mini spíše názvem označující výkon hardwaru, nikoliv samotné tělo telefonu. To je totiž stejně veliké, jako předloňská vlajková loď HTC One (M7). V tomto případě výrobce nijak nešetřil na designu, tělo telefonu je kovové, stejně jako u letošního modelu HTC One (M8), podle něhož je design Mini 2 vytvořen. Displej je ale menší, jde o 4,5 palců velký Super LCD 3 s jemností 326 ppi. Procesor má Mini 2 čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 400 nataktovaný na 1,2 GHz. K tomu v něm najdete 1 GB RAM a 16 GB vnitřní paměti, kterou je možné rozšířit pomocí microSDXC externí karty až o dalších 128 GB. Jako grafický akcelerátor slouží telefonu v tomto případě osvědčený typ Adreno 305, jenž byl i v předchozím Mini modelu. Stejně jako HTC One (M8) ani Mini 2 nijak nezaostává, co se týče konektivity, a najdete v něm jak LTE, tak NFC a podporu nejnovějších variant GPS. A jak už je u vlajkových lodí HTC a telefonů založených na jejich designu zvykem, i HTC One Mini 2 má opět stereo reproduktory s jedinečným zvukem, jemuž se může jen málokterý telefon od konkurenčních společností rovnat. V tomto případě navíc výbavu kromě příjemného uživatelského prostředí doplňuje ještě velice slušná baterie. Trochu paradoxně má Mini 2 v sobě 13MP fotoaparát, což působí vedle 4MP kamery, jež má HTC One (M8) trochu zvláštně. Je to dané tím, že fotoaparát na Mini 2 je klasického typu, zatímco HTC One, původní Mini i One (M8) mají kamery fungující na principu ultrapixelového snímače, který zachytí víc světla a má přirozenější barvy při focení v noci. Bohužel za dne se pozná spíše větší počet pixelů, takže tento krok většina lidí ocení. V současnosti běží telefon na Androidu 4.4 Kitkat, upgrade Android 5.0 Lollipop je ale už v plánu. Pokud chcete levnější smartphone s designem i zpracováním vlajkové lodi HTC, dobrou výbavou a výdrží baterie, je HTC Mini 2 rozhodně dobrá volba.
HTC Desire 510
Střední třída telefonů má v sobě mnoho prostoru, a najdeme tu velké množství zajímavých modelů. Jedním z nich je i HTC Desire 510. Na jeho výbavě je už znát, že se občas hodně osekávalo, má ale pořád některé vlastnosti vyšší třídy. Tento smartphone má displej typu TFT TN o velikosti 4,7 palce a s jemností 208 ppi. Procesor má čtyřjádrový, jde opět o Qualcomm Snapdragon 410 o rychlosti 1,2 GHz. Tento procesor podporuje 64bitovou architekturu, takže pokud by se telefon někdy dočkal upgradu na Android 5.0 Lollipop, který ji podporuje, bylo by to na výkonu telefonu znát. Zatím ale jede pouze na Androidu 4.4 KitKat, takže prozatím tento fakt moc velké uplatnění v praxi nemá. V HTC Desire 510 pak najdete 1 GB RAM, 8 GB vnitřní paměti a možnost rozšířit ji externí kartou až o dalších 128 GB. Jako grafický akcelerátor slouží telefonu typ Adreno 306. Kvůli levnější cenové kategorii telefonu má HTC Desire 510 sice LTE, ale ne už NFC, a stejně tak zde budete muset oželet jinak pro vyšší třídu HTC typické stereo reproduktory. Uživatelské prostředí je ale i přes snížený výkon telefonu hezky svižné, a baterie vám vydrží bez větších problémů při normálním používání i dva dny. Telefon má 5MP fotoaparát, tomu ale chybí jakákoliv přisvětlovací dioda nebo jiný typ blesku, a také automatické ostření. Na svou třídu sice nefotí špatně, jeho využití je ale kvůli tomu rozhodně značně omezené. Celkově je tento smartphone velice spolehlivý a vhodný pro běžné používání, aniž byste museli každou chvíli hledat baterku. A nemusíte se HTC Desire 510 bát využívat i pro pravidelné vyhledávání věcí či komunikaci přes internet. Jeho cena je přitom už dost přijatelná i pro ty, co nechtějí dávat za telefon větší peníze.
HTC Desire 816
Pokud hledáte smartphone s velkým displejem, v nabídce společnosti HTC je to pravé pro vás právě model Desire 816. Existuje i ve variantě pro dvě sim, ale ta se na našem trhu velice špatně shání. Telefon je celý z plastu, s tlačítkem na zapínání nezvykle umístěném na levé straně, což ovšem možná potěší leváky. Displej má typu Super LCD 2 o velikosti 5.5 palců a s jemností 267 ppi. Jako procesor slouží HTC Desire 816 čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 400 o rychlosti 1,6 GHz, k tomu má 1,5 GB RAM a 8 GB vnitřní paměti. Ta se dá rozšířit pomocí microSD paměťové karty až o dalších 128 GB. Výkonu celého telefonu pomáhá ještě grafický akcelerátor Adreno 305. Telefon standardně podporuje LTE, a v závislosti na prodejci i NFC. To je však volitelné, takže přestože se na našem území obvykle modely bez NFC neprodávají, narazit na ně můžete. Stejně jako všechny dražší telefony HTC se i Desire 816 může pochlubit stereo reproduktory a vynikajícím zvukem. Díky displeji s menší jemností také má docela slušnou výdrž baterie, a vydrží vám i dva dny. HTC Desire 816 má také klasický 13MP fotoaparát, který kvalitou zapadá někam do průměru. Uživatelské prostředí telefonu je dobře optimalizované a jede velice plynule. Na rozdíl od vlajkové lodi HTC One (M8) si ale musí stačit s Androidem 4.4 KitKat, a i když upgrade na Lollipop není do budoucna nijak vyloučen, nebyl zatím ani ohlášen. I tak je HTC Desire 816 v každém případě zajímavým telefonem, který může oslovit všechny příznivce velkých obrazovek svým hladce fungujícím softwarem, vynikajícím zvukem a slušnou výdrží baterie.
HTC Desire 516 Dual
Smartphony pro dvě sim jsou poslední dobou poměrně v oblibě a lidé je hledají ve všech cenových i typových kategoriích. Desire 516 Dual je dělaný pro ty, kteří hledají telefon s větší obrazovkou, ale pořád za rozumnou cenu. Jako u všech levnějších telefonů je HTC Desire 516 Dual plastový. Displej má velikosti 5 palců, typu TFT IPS a s jemností 220 ppi. Jeho procesor je čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 200, taktovaný na 1,2 GHz, s 1 GB RAM a 4 GB vnitřní paměti, kterou lze rozšířit pomocí microSD karty o dalších 32 GB. Výkonu pomáhá ještě grafický akcelerátor Adreno 302. Tím, že HTC Desire 516 Dual patří mezi levné telefony, chybí podpora sítí LTE i NFC. Stejně tak stereo reproduktory, běžné u dražších modelů HTC, se jak je u levnějších modelů obvyklé ani zde neobjevují. Hlavní fotoaparát má nicméně 5 MP a přisvětlovací diodu, což je na cenovou hladinu celkem slušné, a ani přední kamera si tentokrát ostudu neudělá, protože má nějaké 2 MP a je docela dobře použitelná pro nadšence selfie. Přiložená fotografická aplikace má až překvapivé množství nastavení, a pokud se člověk nezalekne na první pohled složitějšího ovládání, tak slouží víc než dobře. Bohužel se ale větší obrazovka podepsala na výdrži telefonu, a budete ho potřebovat dávat každou noc na nabíječku. V současnosti jede u nás prodávaný HTC Desire 516 Dual na Androidu 4.3 a uživatelské prostředí je celkem hezky svižné, i když některé aplikace budete možná muset stahovat z internetu. Softwarová výbava telefonu není tak široká jako u jiných modelů, nejde však o nic, co by se nedalo snadno napravit pomocí aplikací z Google Play. Pokud proto hledáte smartphone s větší obrazovkou od HTC, a nechce se vám vydávat peníze za dual sim verzi HTC One (M8), můžete vyzkoušet, jestli vám nebude sedět HTC Desire 516 Dual.
HTC One (E8)
Tam, kde si ostatní společnosti stačí s mini verzemi svých telefonů, se HTC rozhodlo udělat i light variantu své vlajkové lodi. A to doslova, protože jedna z prvních věcí, kterou HTC One (E8) shodil, byla kovová konstrukce, takže je telefon o mnoho lehčí. Velikostí a tvarem je jinak stejný, a i při plastovém těle výborně zpracovaný. Samotný hardware smartphonu už ale nějakými změnami prošel, a to jak k lepšímu, tak k horšímu. Displej má HTC One (E8) stejný jako model (M8), pětipalcový Super LCD 3 s jemností 441 ppi a chráněný pomocí Gorilla Glass. Malá změna už nastala v procesoru, kde je sice pořád čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 801, ale nataktovaný tentokrát na 2,5 GHz. Nezměnilo se 2 GB RAM a 16 GB vnitřní paměti, ale 32GB zahraniční varianta jako u modelu M8 už zde není dostupná. V oblasti konektivity moc rozdílů mezi telefony není, i E8 podporuje LTE i NFC, stereo reproduktory a prakticky stejné softwarové prostředí jako HTC One (M8). Trochu zvláštně se telefony mezi sebou předhánějí v baterii. Oba ji mají vynikající, a vydrží nabité i tři dny. Zatímco ale s M8 se dá o něco déle volat, na E8 můžete delší dobu pracovat s internetem. Významný rozdíl mezi oběma telefony je nicméně ve fotoaparátu. HTC One (M8) má často kritizovaný ultrapixelový fotoaparát, který má pouze 4 MP. Ten dobře pracuje v noci a za šera, ale za dne, kdy většina lidí na mobilech fotografuje, dost selhává. HTC One (E8) má naproti tomu klasický 13MP fotoaparát, a je mu to ku prospěchu. Fotky z E8 jsou v porovnání z M8 v úplně jiné třídě. V závislosti na tom, odkud je telefon dovezen, také může nebo nemusí podporovat dual sim, ale tato vlastnost se liší podle konkrétního prodejce. HTC One (E8) totiž nemá samostatnou dual verzi jako M8, parametry se liší podle trhu. Na rozdíl od HTC One (M8) jede v současnosti model E8 pouze na Androidu 4.4 KitKat, ale vzhledem k příbuznosti obou modelů je upgrade na Lollipop v budoucnu pravděpodobný. Pokud se vám tedy líbí loňská vlajková loď HTC, ale nejste úplně spokojeni s její fotografickou výbavou, nebo jen prostě máte radši v ruce lehčí telefon, je HTC One (E8) přesně pro vás.
HTC Desire 500
HTC Desire 500 je dnes už starší telefon, který vyšel v srpnu roku 2013. Tehdy patřil do střední třídy, ale i dnes má svá využití, i když už jiného charakteru. Spoustě lidí se občas hodí mít po ruce levnější mobil, ať už proto, že potřebují náhradní, nebo kvůli dětem či naopak pro prarodiče. HTC Desire 500 není postavený tak odolně jako některé jiné smartphony, ale jeho design je vynikající a velké množství lidí ho díky tomu bude rádo používat. Displej má typu TFT TN o velikosti 4,3 palců a s jemností 217 ppi. Jeho procesor je čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon o frekvenci 1,2 GHz, s 1 GB RAM a 4 GB vnitřní paměti. Tu lze v případě potřeby pomocí microSD karty rozšířit ještě o dalších 64 GB. Výkonnostní část telefonu doplňuje ještě grafický akcelerátor Adreno 203. Protože jde přece jen už o starší kousek, tak tu ani LTE, ani NFC nenajdeme. Reproduktor má telefon také pouze jeden, podporovaný zvukovým systémem Beats. V čem HTC Desire 500 umí velice příjemně překvapit je fotoaparát, který má relativně nízkých 8 MP, ale zato s bohatou možností různých nastavení a snímky z něj jsou lepší než i z některých podstatně dražších telefonů. Dnes jede HTC Desire 500 na Androidu 4.2 a nadstavba HTC Sense má v tomto případě v sobě zabudováno na svou cenovou kategorii velké množství různého pomocného organizačního softwaru a dalších užitečných aplikací. Jako levný každodenní pracovní pomocník se proto i při svém věku HTC Desire 500 pořád víc než vyplatí, obzvláště pokud často fotografujete.
HTC One (M7) Dual
Někdo by mohl říct, že když máme na trhu loňskou vlajkovou loď, tak předloňská nám už nemá co říci. To by byla ovšem chyba, protože jde dodnes o vynikající telefon. Dual verze telefonu vypadá naprosto stejně jako klasická M7, jen je možné zadní kryt telefonu odejmout. Pod ním jsou nově jak dvě sim, tak externí paměťová karta, kterou původní M7 neměla. Baterie nicméně v telefonu ani tak vyměnit nejde. Stejně jako u HTC One (M8) je tedy i HTC One (M7) Dual skoro celý z kovu, podle údajů výrobce dokonce ze sedmdesáti procent. Displej má 4,7 palců veliký Super LCD 3 s jemností 469 ppi. Uvnitř smartphonu je čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 600 o rychlosti 1,7 GHz, s 2 GB RAM a u nás většinou 16 GB vnitřní paměti, i když je možné sehnat i verzi, která má paměť až 64 GB. Tu můžete u verze Dual rozšířit pomocí externí microSDXC karty až do 128 GB. Hardware mobilu pak doplňuje grafický akcelerátor Adreno 320. Jako vlajkové lodi samozřejmě nemůže HTC One (M7) chybět NFC, ale v dual verzi telefonu bohužel už není podpora sítí LTE. Nicméně stereo reproduktory, kterými dražší moderní smartphony HTC tak prosluly, zde najdete a jen velice málo konkurenčních přístrojů se jim kvalitou dokáže vyrovnat. Trochu horší je to ale s baterií, displej s vysokou jemností si tady bere svou daň a telefon budete muset nabíjet každý večer. Trochu kontroverzní částí hardwaru je zde poprvé použitý 4MP ultrapixelový zadní fotoaparát. Ten měl přinést revoluční technologii, ale už v době, kdy telefon přišel na trh, to bylo trochu pochybné. Pokud fotíte v noci, tak se jeho přednosti projeví, ve dne ale ztrácel na skutečnou špičku už před rokem. Paradoxně mnohem lépe než jako foťák nakonec funguje na natáčení videa. Jako operační systém má HTC One (M7) Dual Android 4.3, ale je ho dnes už možné aktualizovat na Android 5.0 Lollipop. Je proto velice kvalitní levnější alternativou k dual verzi HTC One (M8).