Naše chytré telefony toho dnes už umí opravdu hodně. Můžete je používat nejen na telefonování, psaní SMS a MMS, ale i místo fotoaparátu, walkmanu, GPS navigace, přenosného počítače a herní konzole v jednom. Jejich základní problém ale je, že baterie jim pořád vydrží poměrně málo – v případě náročnějšího užívání se nám může snadno stát, že budeme nuceni hledat nějaký způsob dobití baterie ještě dříve, než uběhne 24 hodin.
K prodloužení životnosti baterie samozřejmě mohou sloužit i různá hardwarová řešení, jako například různé typy powerbank či kapesní generátor Kraftwerk. Samotný čas strávený nabíjením, alespoň pokud nabíjíte mobil přes počítač, vám pak může výrazně zkrátit například kabel SONICable. Ale v každém případě uděláte nejlépe, pokud budete vědět, proč se vlastně váš smartphone tak rychle vybíjí, kde si vybíjení baterie můžete sledovat v samotném telefonu a naučíte se, jak ho co nejvíce zpomalit.
Jak zjistit rychlost vybíjení baterie?
Základní nástroje, s jejichž pomocí můžete sledovat rychlost vybíjení a zátěž jednotlivých aplikací na váš mobil, máte zabudované přímo v Androidu. Jejich přesné umístění se může mírně lišit podle konkrétní verze a typu mobilu, ale vždy bude někde v Nastavení pod názvem Použití baterie, Baterie nebo Využití baterie. V některých případech je najdete přímo v Nastavení bez nutnosti dalšího hledání, v jiných jsou pod kategoriemi typu Správa napájení, případně Info o telefonu. Vždy nicméně zobrazují to samé.
Úplně nahoře najdete procento nabití baterie a stav – tedy jestli se baterie nabíjí, nebo ne. Pod tímto řádkem je graf, ve kterém je textem napsáno, jak dlouho už vám telefon na baterii funguje. Podle grafu samotného poznáte, jakou rychlostí se vám v kterou dobu v nejbližší minulosti telefon vybíjel. Pod grafem je pak seznam aplikací, v němž zjistíte, nakolik vám která z nich procentuálně vybíjí baterku, seřazené od největšího žrouta po nejmenšího. Na každou položku včetně grafu se dá kliknout pro podrobnější informace, aplikace se dají přímo odsud v případě potřeby i zastavit. Takže pokud například zjistíte, že vám třeba neustále aktivní Wi-Fi nebo Bluetooth výrazně zvyšují spotřebu baterie, aniž byste je vlastně moc využívali, tak nemusíte lézt do jiného menu, ale prostě kliknete přímo zde na danou položku, aby se vám o ní zobrazily podrobnosti, a tam najdete rovnou nabídku k jejich zastavení. To samé platí i pro jakoukoliv jinou aplikaci.
Pokud si vyjedete podrobnosti samotného grafu, tak má také pro vás spoustu informací navíc. Ze začátku může vypadat trochu zmatečně, ale není tak těžké se v něm vyznat. Nahoře máte zase ono textové zobrazení času, po které váš telefon běží na baterii. Pod ním pak podrobnější verzi předchozího grafu, zobrazujícího postupné vybíjení baterie. Pokud tedy máte dojem, že nějaká aplikace, kterou jste právě zkoušeli, byla pro telefon zátěžová, můžete si to zde na grafu snadno ověřit. Pod grafem je pak ukazatel signálu mobilní sítě – ideálně by to měla být nepřerušovaná čára, ale samozřejmě stačí třeba cesta metrem, nebo vstup do pod zemí situovaného hudebního klubu, abyste se dostali mimo signál. Nemusíte se proto nijak nervovat, když tam uvidíte občas výpadky, neznamená to nutně, že vás operátor šidí. A pod signálem mobilní sítě je ukazatel signálu Wi-Fi, který vám zobrazí, kdy jste vlastně měli Wi-Fi zapnutou a kdy vypnutou. Neustálé používání této sítě je mimochodem jednou ze základních příčin rychlého vybíjení baterie. V některých verzích Androidu pak najdete v grafu i ukazatel aktivní GPS, který funguje na stejném principu jako Wi-Fi a je ze stejného důvodu dobré ho sledovat.Tím ovšem zdejší nástroje nekončí, pod touto částí najdete ještě ukazatele nazvané obvykle Probudit, Obrazovka zapnutá a Nabíjení. Poslední část je celkem samovysvětlující, ukazuje prostě, kdy byl váš mobil naposled na nabíječce. První dvě části ukazují časy, ve kterých byl váš mobil probouzen ze spánkového režimu a kdy měl aktivní obrazovku. Většinou vypadají jako sada nesouvislých krátkých čar, a pokud chcete baterií opravdu šetřit, měly by se vám tyto dva ukazatele z velké části překrývat. Spánkový režim telefonu je ovšem nastavený, ať už z výroby nebo uživatelem, v každém telefonu trochu jinak, a závisí samozřejmě na způsobu, jakým smartphone používáte, jestli tomu tak skutečně bude. Pokud ale necháváte telefonu příliš dlouhou prodlevu, než přejde do spánkového režimu, nebo ho necháte často zbytečně zapnutý (třeba kvůli některým aplikacím, které sice aktivně nesledujete, ale automaticky běží při zapnuté obrazovce, pokud telefon sami neuspíte), baterie se vám samozřejmě vybije mnohem rychleji.
aplikace na sledování výdrže baterie
Pokud máte dojem, že vám vnitřní aplikace v Androidu nestačí, a chtěli byste podrobnější přehled o stavu vaší baterie, případně lepší možnosti kontroly nad jednotlivými jejími aspekty, jsou samozřejmě k dispozici i aplikace externích výrobců, které je možné stáhnout z Google Play.
Battery Widget
Pokud se díváte po externí aplikaci, která by vám nahradila vnitřní nástroje Androidu, rozhodně stojí za to podívat se na Battery Widget od M2Catalyst, LLC. Jednoduše řečeno dělá všechno to, co jsme popsali nahoře u vnitřní aplikace pro Android, a přidává k tomu mnohem větší množství informací o vašem přístroji, větší možnost kontroly nad ním a to vše přitom zcela zdarma. Jak název napovídá, spoustu informací také zobrazuje přímo ve widgetu přístupném z plochy telefonu, takže nemusíte už listovat v menu nastavení, pouze v menu samotné aplikace, pokud si přejete vidět detailnější informace.
Battery Life Saver
Battery Life Saver od Spatialia se kromě klasického měření stavu baterie a možnosti vypínání aplikací, které užírají z baterky více energie, než by vám bylo milé, zaměřil i na další problém baterek – časté využívání sítí Wi-Fi, Bluetooth a zbytečného odesílání a přijímání dat v době našeho spánku. Nabízí proto uživatelský profil, kde si můžete nastavit automatické vypínání jednotlivých sítí za určitých situací, omezování funkcí telefonu při nízkém stavu baterky (podobně jako třeba mód Stamina od Sony) a jako bonus zdarma vypínání funkcí sítí, zvuku a vibrací na noc. Ten má sice většina dnešních mobilů už v sobě tak či onak alespoň do určité míry zabudovaný, ale ne nutně s tolika možnostmi a je v každém případě hezké mít všechno na jednom místě.
Max Battery Saver
Max Battery Saver od Top Phone Font Style je tak trochu kombinací obou předchozích aplikací. Má měření baterie pomocí klasických grafů, má možnosti vypínat jednoduše jednotlivé sítě a mobilní data, pokud je třeba šetřit baterii. Pro zjednodušení ovládání navíc přidává možnost vybrat si mezi čtyřmi odlišnými módy chování mobilu, takže si prostě jedním kliknutím nastavíte, jestli chcete zrovna používat mobil naplno, nebo jestli chcete šetřit baterii v některém z chytrých šetřících módů, a nemusíte všechno nastavovat jednotlivě. Z uživatelského hlediska nabízí tato aplikace velice rychlý způsob, jak měnit celkové nastavení mobilu a šetřit baterku, aniž byste museli moc myslet na konkrétní detaily.
Jak prodloužit výdrž baterie?
Pozor na externí aplikace!
Ať už děláte cokoliv, jsou to vždy externí aplikace, co vám nejvíce sežere baterku ve vašem smartphonu. A teď nemyslím to, že byste odněkud chytli vir, trojský kůň nebo nějaký nechtěný škodlivý program. Jedním z poměrně častých viníků jsou samozřejmě různé hry, které dokáží užírat baterii poměrně děsivým tempem – kromě toho, že využívají možnosti vašeho displeje často na maximum, tak při nich v podstatě neustále nějakým způsobem dochází k interakci mezi vámi a telefonem. I prosté šachy se tak mohou stát docela slušnou zátěží.
Nejsou ovšem ani zdaleka jediným, dokonce podle výzkumů ani hlavním žroutem času a baterie na mobilu. Mezi hlavní paradoxně patří aplikace, jako je Facebook. Kromě toho, že při ní dochází k neustálé interakci mezi vámi a mobilem, také při ní telefon neustále aktivně stahuje data z internetu. A Facebook je už dnes pro mnoho lidí diagnóza sama o sobě, kdy odpovědět na každou sebemenší zprávu jen s několikaminutovým zpožděním jim přijde jako strašné rouhání. Mějte proto na mysli vaše mobilní zlatíčka a nastavte si alespoň upozorňování na nové příspěvky a zprávy jen jednou za hodinu. Váš telefon vám za to poděkuje tím, že bude fungovat déle.
Aktualizace instalovaných aplikací
Aktualizace aplikací je obecně široké téma, které může mít velký dopad na to, jak rychle se vám telefon vybíjí. Je v každém případě nutné mít všechny aplikace co nejaktuálnější, protože mimo bezpečnostních záplat, oprav různých chyb a také vylepšení obsahu obsahují nové aktualizace nejčastěji právě optimalizace způsobu, jakým aplikace zacházejí s baterií. Pokud ale budete aktualizovat vždy a všude, na jakékoliv síti, tak kromě (podle tarifu a sítě) dodatečných poplatků bude váš telefon trávit mnohem více času v aktivním času. Ideální situace je, kdy jste si schopni instalovat aktualizace aplikací z Google Play sami, v pravidelných intervalech, a na místě, kde se k tomu sami rozhodnete – tedy nejlépe doma, na nabíječce a připojení k Wi-Fi. Protože však většina lidí bývá v tomhle směru dost zapomnětlivá, je lepší si v nastavení Google Play vybrat možnost, aby se aplikace aktualizovaly pouze tehdy, když jste připojeni na Wi-Fi. Pak si sami můžete tím, že si hlídáte samotné připojení k Wi-Fi (ať už manuálně nebo přes externí programy) určovat, kdy se vám mobil bude updatovat, a přitom na aktualizace úplně nezapomenete.
Podobný princip platí i pro aplikace, jako je třeba Email a jeho varianty, nebo zmíněný Facebook a jemu podobné, případně zpravodajské portály. Pokud vysloveně nepatříte mezi lidi, kteří opravdu z pracovních důvodů potřebují vědět o každé zprávě hned, je lepší zakázat těmto aplikacím vlastní obnovování obsahu úplně, a obnovovat si je sami manuálně jen tehdy, když to opravdu potřebujete. Jen si v případě Emailu uvědomte, že vám pak obvykle stáhne všechno, co vám mezitím přišlo, a označí to jako nové – takže pokud aplikaci používáte jen jednou za pár měsíců na služební cestě, je dobré si mailovou schránku v mobilu předem doma alespoň jednou aktualizovat, aby následný nával nebyl tak velký, a měli jste šanci se v něm rychle a snadno vyznat. V každém případě vám ale dobrý management aktualizací, ať už z Google Play nebo v aplikacích samotných, může také výrazně zpomalit vybíjení vaší baterie.
GPS, Bluetooth & spol.
Pro většinu lidí pravděpodobně nejsnazší způsob, jak ušetřit energii mobilu, je omezit různé lokační, bezdrátové a mobilní sítě. Část z toho můžete udělat poměrně rychle z horní lišty na hlavní obrazovce a zbytek v Nastavení samotného mobilu. Obecně platí, že byste neměli mít nikdy zapnuto nic, co vysloveně nepotřebujete. Co přesně to je, se u každého trochu liší, ale valná většina lidí může mít rozhodně s klidem vypnuté veškeré služby GPS a služby určování polohy obecně, Bluetooth, a Wi-Fi buď vypnout, nebo nastavit na automatickou aktivaci pouze v prostředí telefonu známých sítí. Pokud máte v telefonu NFC, tak ho po většinu času pravděpodobně také nebudete aktivně potřebovat, i když má relativně malou spotřebu baterie. Pokud nevyužíváte mobil na stahování většího objemu dat, když jste mimo sítě Wi-Fi – například na brouzdání po internetu, různé chaty, nebo pravidelné spojení na Email – tak můžete i vypnout 3G a využívat pouze klasický EDGE, což vám také nějakou úsporu baterie přinese.
Je také dobré nezapomínat, že většina dnešních telefonů má v sobě zabudovanou nějakou variantu nočního klidového módu, kde můžete omezit rozsah používaných sítí, ale i zvuk, vibrace a následně i spotřebu energie v určitém zadaném časovém období. Protože většina lidí v noci pořád ještě spí, a na vyrušení se dívá spíše nevrle, je výhodné tyto módy používat a omezit všechno až na základní funkce, jako jsou budík, volání a SMS – podobně jako to dělá režim V letadle. Telefon vám pak nemá tendence zbytečně komunikovat a připojovat se k jednotlivým sítím přes noc, kdy ho stejně nemůžete kontrolovat, a spotřeba baterie vám klesne na absolutní minimum.
Práce s displejem
Jedno z ústředních témat, které prochází všemi předchozími body, je rychlé vybíjení baterie při aktivním displeji mobilu. Je to dané tím, že obrazovka jako taková toho skutečně dokáže spotřebovat hodně, obzvláště pokud ji zaměstnáváme. I tak se ale na ní dá při troše snahy ušetřit.
V první řadě je dobré myslet na to, že aktivní animace a živé tapety sice vypadají zajímavě, ale jsou na energii poměrně náročné. Pokud vám proto jde o ušetření baterie, tak živé tapety nepoužívejte vůbec, a v nastavení si vypněte tolik animací, kolik vám telefon povolí. Grafika telefonu vám možná pak nebude vypadat tak hezky, ale na rozdíl od vašich známých, kteří je používají, se budete moci bez nebezpečí vzdálit i na delší dobu od nabíječky.
Podobně je dobré nastavit si manuálně v Nastavení displeje Jas. Dnes je z výroby obvyklé používat automatické nastavení, kdy se vám obrazovka automaticky přizpůsobuje podmínkám okolí. To je sice hezká vychytávka, nicméně přestože obvykle funguje, jas je vždy o něco vyšší, než by bylo ve skutečnosti nutné. A samozřejmě čím vyšší nastavení jasu, tím vyšší spotřeba displeje. Je proto lepší nastavit si jas manuálně, a pokud je třeba, prostě si ho osobně zvýšit nebo snížit.
Poslední rada v tomto směru trochu závisí na tom, jaký máte telefon. Dnes se prodávají telefony, které mají dva základní typy displejů – Amoled (Oled, Super Amoled) a LCD. Oba typy mají své výhody a nevýhody, které tady podrobněji probírat nebudeme, ale z hlediska úspory baterie je důležitý základní princip, na kterém fungují. Typ LCD vytváří barvy tím, že podsvěcuje úplně všechny pixely na obrazovce (proto u nich často černá vypadá spíš jako šedá), zatímco Amoled a jeho varianty nechávají černou nepodsvícenou a osvětlují pouze ty ostatní. U obrazovek LCD následkem toho nemá vliv, jaký typ tapety máte, ve všech případech se vám obrazovka namáhá stejně. U displejů Amoled nicméně můžete ušetřit něco energie tím, že použijete tmavou tapetu, kde displej nemusí podsvěcovat tolik pixelů. Pokud máte rádi barevné pozadí, tak ovšem máte i u tohoto typu obrazovky se šetřením energie smůlu a musíte si vystačit s tradičnějšími metodami.
Módy na úsporu baterie
Počínaje Androidem 5.0 Lollipop má v sobě už přímo samotný základ operačního systému Android zabudovaný i mód na úsporu baterie, který vám umožní omezit automaticky některé akce sítě na pozadí, jako jsou kontroly aktualizací nebo právě připojování ke konkrétním sítím, včetně toho, že si můžete nastavit míru omezení těchto akcí v závislosti na stavu baterie. Jednoduše řečeno vám omezuje částečně funkce telefonu výměnou za delší výdrž, což se v některých situacích může hodit.
Pokud vám to zní povědomě, tak není divu, protože prakticky to samé, jen v mírně jiném kabátě už nějakou dobu zabudovává třeba Sony pod názvem Stamina mód, stejně jako někteří jiní výrobci, a je možné podobnou funkci získat i v externích aplikacích. Pokud proto v telefonu něco takového máte, rozhodně se nebojte to využívat, může vám to prodloužit životnost telefonu velice výrazně, v závislosti na tom, jak si daný mód nastavíte. I pokud však budete tyto módy využívat jen k tomu, abyste mohli v případě potřeby doběhnout k nejbližší zásuvce, a jinak je nechali být, tak se vyplatí s jejich funkcemi seznámit. V některých situacích mohou znamenat rozdíl mezi funkčním mobilem schopným nouzového volání v kritické situaci a černou nefunkční obrazovkou, které můžete pouze bezmocně spílat.
Speciální Aplikace k prodloužení výdrže baterie
Prodloužit životnost baterie v mobilu na jedno nabití vám mohou i různé aplikace, které si můžete jednoduše stáhnout přes Google Play. Většina z nich je vytvořená tak, aby za vás dělala automaticky to, co je popsáno v návodu výše, ale některé pro vás mohou udělat i jednu či dvě věci navíc.
JuiceDefender – Battery Saver
JuiceDefender od Lateroid je asi nejznámější aplikací v tomto směru. Má několik různých verzí, od bety po různě drahé placené varianty, ale většina lidí si bude úplně stačit i s tou základní, která je zadarmo. Najdete v něm prakticky všechny možnosti nastavení popsané výše, včetně vylepšené možnosti nastavení jasu, a to v jedné aplikaci a s možností nastavení presetů – můžete si tedy nastavit jedno nastavení mobilu na doma, jiné na ven, případně na různé stavy baterie a snadno je měnit. Ke všemu také najdete snadno pochopitelné návody, takže se v aplikaci neztratíte. Pokud nevíte, co všechno potřebujete spravovat pro prodloužení výdrže vaší baterie a nemáte čas to studovat, tohle je aplikace pro vás. Stačí vám nastavit si jednotlivé možnosti tak, aby vám to vyhovovalo.
GreenPower Free Battery Saver
Tam, kde dělá JuiceDefender všechno, se GreenPower od Binary Mango AS spíše specializuje. A to konkrétně na spravování Wi-Fi, mobilních dat od 2G po některé 4G a také na práci s Bluetoothem. Hlavní výhodou jeho specializace je to, že nevyžaduje od svých uživatelů skoro žádnou pravidelnou interakci, a po úvodním nastavení aplikace už si je schopen fungovat zcela sám. Stačí vám tedy jednou si nastavit, jak chcete, aby vám program pracoval s jednotlivými sítěmi, a on už se sám o sobě připojuje a odpojuje od jednotlivých sítí dle nastaveného zadání. Pokud budete chtít někdy podmínky, podle nichž aplikace pracuje, změnit, tak se to dá samozřejmě jednoduše přenastavit. Ve výsledku vám přináší velkou úsporu baterie, aniž byste museli na něco myslet. I tato aplikace má placenou verzi s více možnostmi nastavení pro náročnější uživatele, pokud by vám verze zdarma nestačila.
DynamicNotifications
DynamicNotifications od Great Bytes Software jsou zajímavou úsporou nejen baterie, ale i času. Jejich funkcí je totiž to, že přenášejí oznámení jednotlivých aplikací přímo na zamykací obrazovku mobilu, takže si můžete prohlížet Emaily, zprávy z Facebooku i jiných aplikací, aniž byste museli aktivovat a odemknout telefon. Protože aktivování obrazovky je jeden z největších žroutů energie, ve výsledku tím uspoříte na baterce překvapivě dost – a ještě ušetříte čas, protože většinu z aplikací, které DynamicNotifications nabízí, byste museli otevírat až zevnitř mobilu. Tato aplikace má také placenou verzi, která má velké množství prémiových vlastností navíc, včetně nočního režimu, nastavení jasu, vlastního timeoutu a dalších, ale i verze zdarma bude pro většinu lidí víc než dostačující.
K čemu slouží kalibrace baterie a jak ji provést
Smutným faktem je, že problémy s dobou, po kterou nám vydrží mobil nabitý, nám může způsobovat i stav baterie samotné. Dnešní lithiové baterie naštěstí už nemají ten problém, kterým trpěly starší typy baterií, že by měly vnitřní nabíjecí paměť. Je ale dobré myslet na to, že pořád nesnáší extrémní teploty, takže nechat ležet telefon třeba v autě pod oknem v létě, když je slunce, je rychlým způsobem, jak si baterii trvale odepsat. Podobně je lepší mít ve větší zimě telefon radši schovaný třeba pod bundou, protože teploty pod bodem mrazu způsobují dočasné snížení kapacity baterie.
K tomu, abychom si mohli udržovat baterii v optimálním stavu, nám slouží hned několik různých nástrojů. Protože dnes má čím dál tím větší množství smartphonů baterie napevno vestavěné, je možné je kalibrovat čistě softwarově. Je však dobré myslet na to, že každá baterie má i tak omezenou životnost, a dříve nebo později nastane doba, kdy je potřeba ji vyměnit. Pokud vám výrazně klesá výkon a baterie se nechce nabíjet, a máte k baterii přístup, měli byste zkontrolovat, jestli není nafouknutá nebo dokonce jestli nesákne. V takovém případě je třeba ji okamžitě vyměnit. Pokud k ní přístup nemáte, je to složitější poznat, protože podobný efekt může mít i přemíra některých aplikací – projděte si nejdříve tipy nahoře, a pak teprve zkuste baterii zkalibrovat. Originální baterie mají dnes nicméně většinou životnost větší než telefony, v nichž jsou uloženy, problémové jsou spíše baterky neoriginální a od neověřených třetích výrobců. Toto je jeden z případů, kdy se šetřit moc nevyplácí.
Co je kalibrování baterie a k čemu je dobré?
Kalibrování baterie je proces, kdy nastavíme znovu systém Androidu, aby zobrazoval správné informace o stavu baterie. Android má v sobě zabudované nástroje, které vám ukazují, jak na tom vaše baterie je, ale jako všechno se časem mohou poškodit. Nedodávají pak systému správná data a telefon vám pak může ukazovat velice zavádějící informace jak o tom, kolik vám baterie ještě vydrží, tak i kdy je vlastně nabitá. Zkalibrovat systém jde s pomocí externí aplikace, trochou hraní si s telefonem nebo s pomocí přístupu k rootu, pokud jste trochu zkušenější uživatel.
Kalibrace s pomocí externí aplikace a bez přístupu k rootu
Kalibrace telefonu s pomocí externí aplikace je pro většinu uživatelů asi nejjednodušší postup. Máte k dispozici přesná data z jiné aplikace, nezávislé na systémových nástrojích Androidu, a přitom nemusíte lézt do rootu a nevyžaduje to žádné větší technické znalosti. V první řadě budete potřebovat nějakou aplikaci na měření proudu baterie, jako je třeba CurrentWidget: Battery Monitor od RMDroider. Ten vám změří elektrický proud vaší baterie v mA, můžete si ho dát i jako widget rovnou na obrazovku. Pak si zjistěte buď přímo z baterie, nebo pokud k ní nemáte přístup z technických údajů od výrobce, maximální proud té vaší a nabíjejte ji tak dlouho, dokud nedosáhne maxima, které by mělo papírově mít. Následně vypněte telefon a restartujte ho. I vaše Androidí nástroje by nyní už měly opět ukazovat správnou sílu baterie a její vybíjení.
Kalibrace bez pomoci aplikace a přístupu k rootu
V některých případech se vám ovšem může stát, že vám žádná aplikace nebude chtít proud baterie zobrazit. Je to tím, že někteří výrobci či některé modely telefonů mají hardwarově přístup k tomuto údaji zakázaný. I pak si ovšem lze telefon zkalibrovat i bez rootu, jen to chce trochu víc času a hraní si s telefonem. Nejdříve naplno nabijte telefon, a když začne ukazovat 100 %, odpojte ho od nabíječky a vypněte. Vypnutý ho pak znovu zapojte na nabíječku a nechte ho znovu nabít naplno. Pak znovu odpojte nabíječku, telefon zapněte a v nastavení, pokud tu možnost máte, nastavte obrazovku tak, aby zůstala pořád zapnutá. Následně telefon opět připojte na nabíječku a nechte ho opět plně nabít.
Poté, co se dobije, odpojte telefon opět od nabíječky a nechte ho úplně vybít, dokud se sám nevypne na 0 %. Pak můžete telefon opět nabít naplno a měl by už opět pracovat normálně. Obrazovku už můžete také samozřejmě nastavit, jak jste zvyklí, tedy aby se vypínala po určitém časovém intervalu.
Kalibrace telefonu s externí aplikací a přístupem k rootu
Kalibrace telefonu s přístupem k rootu je obecně přesnější v tom, že můžete přímo vymazat staré chybné informace z telefonu. V prvním případě se vám bude hodit aplikace jako Battery Calibration od NéMa. Pak jako první krok nabijte telefon na 100 %.
Telefon nechte prozatím na nabíječce. Pak si otevřete aplikaci a podívejte se, jestli číslo, které vám zobrazuje vedle procent (ty by měly ukazovat oněch 100), v jednotkách mV, vám pořád ještě roste. Pokud ano, pokračujte v nabíjení, dokud se nezastaví.
Pak zmáčkněte v aplikaci tlačítko Battery Calibration a restartujte telefon. Nový údaj bude zaznamenán jako maximální kapacita baterie a starý vymazán v okamžiku, kdy se vytvoří nová data. Telefon už by vám následně měl ukazovat status baterie správně.
Manuální kalibrování přes root
Dlouho byla poměrně oblíbená metoda kalibrovat baterii i přes root manuálně, pomocí Recovery mode a Wipe battery stats. Následně pak prý stačilo telefon dobít naplno, aby se nastavil nový limit plného stavu baterie. Jak se ale relativně nedávno díky inženýrce Dianne Hackborn ze společnosti Google ukázalo, data, která se tímto způsobem smažou, nemají nic společného s kalibrací baterie, natož s prodlužováním její životnosti. Jediné informace, které smazaný soubor podle ní obsahuje, jsou ty, jež zobrazuje graf baterie v systému Android, o němž je řeč na začátku tohoto návodu. Je tedy v tomto směru o jednu složitou proceduru méně. Nic vám samozřejmě nebrání ji provést, ale jediné, čeho dosáhnete, je něco podobného jako smazání nedávné historie internetového prohlížeče ve Windows. A toho můžete v tomto případě dosáhnout i prostým nabitím telefonu na maximum, které daný soubor automaticky vymaže.
Formátování vs. Kalibrace baterie
V těchto dvou pojmech má spousta lidí zmatek, ale rozhodně je dobré je nezaměňovat. Kalibrace baterie se dělá proto, aby software telefonu ukazoval správnou hodnotu baterie, tedy je to vlastně synchronizace softwaru a hardwaru. Formátování baterie je dnes už pojem ze starých časů a měl smysl pouze u starších nikl-kadmiových (Ni-Cd), které trpěly tím, co se obecně nazývá paměťovým efektem, tedy že jim mohl klesat výkon až do absolutního znehodnocení, pokud byly opakovaně nabíjeny pouze na menší (a stále stejnou) než maximální úroveň.
Tento efekt se dal do určité míry odstranit právě formátováním baterie, kdy se baterie plně nabila a vybila, nejlépe dvakrát za sebou. U současných lithiových baterií ale nejen, že nemá smysl, je dokonce nebezpečný jak pro baterii, tak pro toho, kdo to zkusí, obzvláště pokud by to dělal opakovaně. Baterie pak totiž může i vybuchnout. Moderní lithiové baterie mají naštěstí zabudované senzory, které jim hlídají optimální teplotu, proud a další parametry, ale pokud budete používat levné kopie, obzvlášť od asijských výrobců, úplně se na ně spoléhat nedá. Stejně tak není už nejlepší nabíjet moderní baterie na sto procent a udržovat je na nich. Ideální rozmezí nabití lithiové baterie, při kterém vám vydrží celkově fungovat nejdéle, je 40-80 %. Myslete proto na to, když budete přemýšlet o tom, jestli je už zase čas zapojit svůj telefon na nabíječku.
Shrnutí na závěr
Správná péče o vaši baterii může být náročné téma, ale i pokud nejste zrovna technicky zdatní, valnou většinu potřebných věcí za vás mohou udělat vhodně vybrané aplikace, jako je třeba JuiceDefender, obzvláště pokud zainvestujete do její placené verze. Je ale důležité myslet na to, že pokud chcete, aby vám telefon nejen vydržel běžet dlouho na jedno nabití, ale i abyste nemuseli měnit baterii samotnou každý rok, je potřeba vědět, jak se k ní chovat. A to už za vás obvykle žádný program neudělá. Kupujte si proto hlavně originální nebo ověřené baterie, nezkoušejte s nimi žádný hokus pokus na základě kdejakého mýtu, a pamatujte si, že spousta takzvaných ověřených receptů pochází z dob, kdy baterie fungovaly o dost odlišně – a že i tehdy byla spousta z nich dosti pochybná.