Spousta uživatelů chytrých telefonů slyšela, nebo dokonce vyzkoušela root telefonu. Tento proces je pro mnohé, zejména méně zkušené uživatele, složitý a plný překážek. Po jeho dokončení často zůstává nezodpovězená otázka: ,,Podařil se mi root nebo ne?“ Zda jste telefon správě rootnuli, si můžete ověřit pomocí jednoduché aplikace, kterou vám dnes představíme.
Root telefonu s Androidem je dnes velmi žádanou operací a to hlavně proto, že vám poskytne plnou kontrolu nad vaším mobilem. Úspěšný root totiž umožňuje následné používání aplikací, které bez rootu nefungují vůbec nebo jen omezeně. Jak telefon rootnout, si můžete přečíst v našem podrobném návodu na rootování Android telefonů.
Rootnutím telefonu získají vybrané aplikace plná práva k přístupu do operačního systému a můžou tak mazat soubory i v systémové paměti nebo přistupovat k systémovým oddílům na disku. Díky tomu může například aplikace Root Explorer smazat předinstalované aplikace od výrobce. Po získání plného přístupu můžete také přetaktovat telefon, používat alternativní ROM pro Android a vlastně změnit vše, co si zamanete – například úvodní animaci, která se zobrazí při startu systému.
Možnosti, které rootnutí telefonu nabízí, jsou opravdu široké – využije je ale spíše zkušený uživatel.
Dnes se tedy podíváme na to, jak root ověřit a také vám dáme několik tipů na užitečné aplikace, které ke svému fungování vyžadují root. Tyto tipy najdete dole na konci článku.
Pokud jste zdolali všechna úskalí rootování telefonu, určitě vás zajímá, zda se celá akce povedla, nebo ne. Výsledek totiž není možné vždy přesně určit bez aplikace, která root ověří – tedy až na situaci, kdy po nezdařeném rootu telefon nenaběhne – pak je jasné, že se akce nepovedla.
Aplikace Root Checker navíc nabízí jednoduchý popis toho, co to root je, k čemu je dobrý a pár tipů na aplikace, které je dobré si po rootnutí nainstalovat.
V placené verzi pak získáte ještě možnost zpětné vazby výrobcům. Dále například aplikaci superuser, díky níž si můžete nastavit aplikace spouštěné s plnými právy. Některé aplikace totiž root nevyžadují vůbec a je tak zbytečné je spouštět jako superuser. Jedná se především o bezpečnost – proč poskytovat plný přístup do systému (a k potenciálně citlivým informacím) aplikaci, která ho vůbec nevyžaduje pro své fungování.
Root Checker je jednou z nejoblíbenějších aplikací na kontrolu úspěšného rootnutí telefonu. Je spolehlivá a funkční. Pokud se tedy chystáte plně ovládnout svůj telefon, určitě nezapomeňte na Root Checker.
Aplikace Root Checker ověří správné rootnutí telefonu
Mějte na paměti, že s rootováním vám zanikne záruka na telefon. Nezkušený uživatel si může nezdařeným pokusem o root uvést telefon do nefunkčního stavu, kdy ani nenastartuje. Pokud tedy nejste zkušený uživatel a nevíte, co vše rootnutí obnáší, raději to nedělejte a používejte telefon v nastavení, které připravil výrobce.