Kdo nechtěl v životě řídit alespoň na chvíli letadlo nebo nemá sebemenší vztah k aviatice, ať přeskočí na jiný článek, např. ta stylová 3D tiskárna Tiko by vás mohla zaujmout. Tohle je totiž tip pro lidi s hlavou v oblacích (obrazně) a co si budeme povídat, kdo v dnešní době nemá svého drona, jako by ani nebyl. S takovým CoDronem od Robolinku se navíc můžete i něco naučit. Tak se chopte ovladačů, letíme!
Není to dlouho, co na Kickstarteru doběhla další úspěšná kampaň. Vybraných 200 tisíc dolarů tentokrát podpořilo unikátní spojení zábavy a vzdělání, kterým by se mohl stát CoDrone. Aby tahle létající mašinka fungovala, musíte si ji totiž nejdříve sestavit — a hned potom ideálně naprogramovat, co by pro vás měla udělat. Pokud to s kódem umíte, nebude pro vás patrně začátek představovat velký problém, ostatní mají možnost využít praktických návodů, které pravidelně připravují sami tvůrci z Robolink i nadšená komunita. Vše stojí na programovacím jazyce Arduino, který je založený na C/C++.
Z CoDrone se snadno stane bojový stroj, díky zabudovaným senzorům vás může sledovat na cestách, natáčet díky 320×240 kameře (na lepším rozlišení se pracuje), a nově se dokáže i transformovat na auto. Základní úkony zvládnete za pár minut. Hlavní myšlenkou je podpora tvůrčí a inovativní činnosti u dětí a mladých, výuka programování zábavnou formou a zábava sama o sobě, což je spojení, které si v tomto případě umíme celkem dobře představit. Problémem by nemělo být ani propojení s chytrými telefony na Androidu, přičemž spolupráce s iOS je aktuálně v přípravě. Ve své aktuální verzi vám vrtulníček vydrží ve vzduchu nějakých 5 minut a následná doba nabíjení je pak kolem 40 minut.
- CoDrona
- ovladač
- programovatelnou základní desku
- bluetooth modul
- Li-Pol akumulátor
- programovací USB kabel
- nabíjecí USB kabel
CoDrone není jediným podobným výstupem Robolinku. Tým pomáhá s rozvojem praktických dovedností i na vybraných základních a středních školách v Americe a vedle své kvadrokoptéry nabízí také další sadu (rovněž úspěšný projekt z Kickstarteru), se kterou pro změnu můžete nakouknout do světa robotiky a sestavit si vlastního mini-robota. Nový dron už si navíc prošel širokým testováním a byl jednou z hvězd na elektronické výstavě CES 2016 i v rámci samotného Kickstarteru, kde se zařadil mezi doporučené projekty k podpoře. Vše tak zatím nasvědčuje tomu, že by se tahle hračka mohla ubírat správným směrem.
Díky miniaturním rozměrům (133×133 mm) i váze, která je necelých 40 g, se nemusíte bát jakýchkoliv omezení, která se k řízení bezpilotních strojů vztahují. Malé opakování pravidel ale před prvním vzlétnutím v žádném případě neuškodí. Přece jen se nám ten vzdušný prostor začíná poměrně hodně zahušťovat.
Pokud jste projekt nepodpořili v první vlně, CoDrona za výhodné 3 000 Kč už asi neseženete. Prodejní cena je ale pořád celkem sympatických 4 500 Kč. Za rozvoj nových dovedností a zábavu v jednom balení to není zase tak moc. První dodávky pro podporovatele z Kickstarteru by měly začít už letos v květnu, doufejme, že se záhy dostane i na běžné zájemce. Byl by to rozhodně nadějný adept na vánoční sezonu. Minimálně do doby, než nám vláda to létání zakáže. A nebo, než se drony vzbouří a ovládnou svět.