Nejsem sice žádný strategický přeborník, ale Mushroom Wars vždy patřila mezi mé oblíbené hry na PSN (Play Station Network). A určitě jsem v tom nebyla sama. Vlna zájmu o tuhle relativně drobnou strategickou hříčku (alespoň co se týče klasických konzolových her) byla větší než tsunami v roce 2011 (vlna byla až 38 metrů vysoká a dostala se až 10 km do vnitrozemí japonského ostrova Honšú).
Hráče uchvátil jednoduchý námět, který kontrastoval se spoustou zajímavých strategických možností. Od roku 2009, kdy tahle strategie vyšla pro PlayStation 3, se tak poprávu dostala na všechny populární herní platformy včetně Androidu, iOS a PC (na jaře tohoto roku).
Právě na Androidu Mushroom Wars byla celkem rozporuplná. Hra jako taková byla stále velmi zábavná, jenže přibližně od 18. levelu se kvůli snahám o vylákání nějakého toho poplatku z nás hráčů stávala hodně obtížnou a přibližně od 22. levelu pro spoustu lidí prakticky nehratelnou.Snahy o vyloudění mikrotransakcí sice nemůžeme mít nikomu za zlé, v tomto případě se ale jednalo o systém, kdy jste peníze museli sypat pravidelně, což není zrovna košer. Pro pamětníky, mezi něž se sama řadím, se tak jednalo spíše o zklamání. Tvůrci hry jako by to vycítili a mobilní pokračování přehodili na jiné vývojáře. A ti odvedli pořádný kus práce.
Pokračování legendární strategie Mushroom Wars od vývojářského studia Zillion Whales dostalo název Mushroom Wars: Space a můžu předeslat, že i na mobilech s Androidem se jedná o to nejlepší, co na této platformě v současné době najdete.
S houbičkami do vesmíru
V Mushroom Wars: Space dostanete na povel tým houbiček a miniaturních houbových lidiček. S nimi potom rozšiřujete svoje území, bráníte se před nepřáteli a útočíte na nepřátelské pozice.
Základní premisou se Mushroom Wars: Space hodně podobá takovým hrám, jako jsou Sperm Wars, Tentacle Wars, Solarmax 2, Eufloria nebo Auralux. Tyto strategické hry však Mushroom Wars: Space lehce strčí do kapsy, protože základní premisu dále podstatně rozšiřuje.
Vedle houbových vesnic můžete zaujmout také věže nebo zbrojírny. Hlídkové věže potom automaticky střílejí na okolo chodící nepřátele a zbrojírny zvýší útok všech vašich jednotek, přičemž platí, že čím více zbrojíren máte, tím ničivějších útoků dosahujete.
Všechny základní objekty – tedy vesnice, věže a zbrojírny můžete několikrát upgradovat, aby byly ničivější nebo vyráběly větší počet jednotek, což stojí určitý počet lidí. Vedle toho však tyto objekty můžete kdykoliv změnit na objekt jiný – kupříkladu vesnici přestavět na obrannou věž nebo zbrojírnu a to podle potřeby. Ačkoliv aktivní body na mapě jsou tedy statické (tzn. máte předem určeno, kde budou stát vesnice atd.), mapy se mohou v průběhu hry měnit, čímž se mění také strategie.
Další rozdíly ťukají na dveře
Zajímavostí číslo dva je, že v Mushroom Wars: Space v případě posunu jednotek automaticky neposíláte předem daný počet jednotek, jako třeba ve strategii Auralux, ale sami si vyberete, kolik jich poslat chcete.
Volba počtu lidiček, které posíláte z místa A do místa B, se nachází na spodní části displeje a to ve formě poměru k celkovému množství lidiček – hodnota 25 tedy udává, že na vámi vytyčené místo pošlete 25 % ze všech lidí v objektu, hodnota 50 udává, že na vámi vytyčené místo pošlete 50 % všech lidí z objektu atd. Díky tomu můžete poslat třeba i jen jediného průzkumníka, ale také obrovskou armádu, která převálcuje všechno v cestě.
Problém je jenom s tím, že se možná někdy zapomenete a namísto ničivého útoku pošlete malou četu, kterou pak hravě vystřílejí obranné věže. Nebo naopak, že místo pár lidí pošlete na místo určení všechny obyvatele vesnice a nepřítel potom půjde a opuštěný objekt zabere pro sebe. Časem si ale na tuhle možnost zvyknete a pak bude po problému.
O co se hraje?
Je vcelku obdivuhodné, kolik různých novinek a vylepšení tvůrci Mushroom Wars: Space do hry vložili. Pár už jsem jich popsala na předchozích řádcích, žádná z nich se ale nevyrovná různým herním módům.
Kromě klasického dobývání území, kdy pod svá křídla musíte postupně získat všechny objekty na mapě a zabít všechny vojáky, se setkáte například s módem King of the Hill nebo s klasickou časovkou tak, jak ji známe třeba z akčních her.
Abych vás trochu navnadila, dva výše zmiňované módy popíši. Klasická časovka spočívá v zabrání vyznačených bodů nebo všech objektů na mapě ve vyhrazeném čase, kvůli čemuž se hráči musí snažit o co největší efektivitu a údernost. King of the Hill se potom v jádru podobá stejnému módu v akčních hrách – hráči se snaží držet vyhrazené body na mapě, za což jsou odměňováni body (přitom platí, že čím déle bod držíte, tím více dostanete bodů). Vyhrává ten, který jako první dosáhne předem vytyčeného počtu bodů.
Bez dobré strategie si nezahrajete
Mushroom Wars: Space je opět free-to-play strategie, takže si ji můžete stáhnout a hrát zdarma. Rozdíl mezi první Mushroom Wars a Mushroom Wars: Space najdeme v monetizaci. Mushroom Wars: Space lze projít i bez nutnosti platit.
Hra bez mikrotransakcí sice není úplně jednoduchá, ale to spočívá v její celkové nátuře – i pokud totiž budete platit, nedokáže vás to zbavit nutnosti o hře přemýšlet a nacházet potřebné herní strategie. Mushroom Wars: Space od vás přitom vyžaduje pokaždé jiný přístup a to je fakt skvělé. Hry tohoto typu totiž mohou upadat do herní letargie a stereotypu.
Mikrotransakce spočívají v možnosti nakoupit bonusové prvky – populační boom a tlakovou vlnu. Populační boom na místě určení zařídí výrazný přírůstek lidí, zatímco tlaková vlna vyhladí všechny nepřátelské jednotky, které se v současné době pohybují po mapě (tedy kromě lidí, které jsou v houbových vesnicích a dalších objektech).
Pokud byste i přes veškeré herní prvky náhodou cítili, že se propadáte do stereotypu, stačí, abyste přepnuli do multiplayeru. V něm proti sobě vystoupí 2-4 živí hráči a obvykle vám pořádně zavaří – zapomeňte na to, že byste zde narazili na nějaké amatéry. To se stává jednou za čas. Mnohem obvyklejším scénářem je, že jste na tom s protivníky stejně. A občas samozřejmě dostanete co proto.
Základem hry v singleplayeru i multiplayeru jsou rozličné mapy. Díky různým objektům i dodatečným prvkům, jako jsou stěny, které vojáci musí obejít, ale především díky obrovské kreativitě autorů je každá mapa naprosto jiná, takže vás nutí k jiné strategii (kdy se stáhnete a kdy raději zaútočíte?). I v tomto směru tedy musím Mushroom Wars: Space pochválit.
Mushroom Wars: Space – nejlepší strategie pro Android
Závěrečné shrnutí nebudu protahovat. Mushroom Wars: Space je výborná Android strategie a jedna z nejlepších mobilních her. Velkým plusem je, že ji můžete dohrát zcela zdarma, což byl v případě její starší sestry docela problém. Pokud máte rádi strategické hry, neváhejte. K dispozici jsou celkem 3 herní světy po 19 levelech, přičemž máte k ruce i multiplayer, což je téměř bezedná studnice.
Mushroom Wars: Space!
Hratelnost - 96%
Grafika - 94%
Hudba a zvuk - 81%
Originalita - 97%
92%
Pecka!
Jedna z nejlepších strategických her pro Android ve stylu Auralux, Tentacle Wars, Solarmax 2 a spol.