Už jsme psali o klávesnici, kterou je možné srolovat, a měli jsme článek o univerzálním touchpadu, u nějž byla klávesnice jen jednou z jeho funkcí. Nová klávesnice Moky od jihokorejského výrobce pro změnu sdružuje touchpad a klasickou klávesnici do jednoho celku. Navenek přitom vypadá jako klasická klávesnice pro tablet, její touchpad je na první pohled ukrytý a přitom obsahuje celou plochu klávesnice.
Jako řada dalších podobných inovativních nápadů si Moky prošla kampaní na serveru Indiegogo. Tam se podařilo jejím jihokorejským vynálezcům vybrat více než čtyřnásobek původně požadované částky, a nakonec získali přes 148 000 dolarů.
Výrobek podobného typu musí mít samozřejmě i kvalitní zpracování, a Moky si v tomhle směru také dává záležet. Původní prototyp byl z hliníkové slitiny, ale kvůli pevnosti klávesnice se sériově vyráběné modely budou dělat z nerezové oceli. Samotné klávesy jsou uchyceny pomocí pantografového mechanismu a mají tak lepší výdrž, než většina klasických tabletových klávesnic.
Samotné rozložení kláves je z větší části stejné jako u normálního tabletu. Jen vespod má ještě Moky řadu kláves navíc, které slouží k přepínání klávesnice do touchpadového režimu a následně jeho dodatečného ovládání. Kromě samotného tlačítka na přepínání z jednoho režimu do druhého se tam nachází dodatečná tlačítka ctrl, shift a alt, a tlačítka copy a paste.
Uprostřed je pak velké tlačítko Left/Right. Funguje podobně jako klasické šipky doprava a doleva, a to jak v režimu touchpadu, tak klávesnice; rozdíl v právě zapnutém režimu je pouze v tom, jestli je musíte zmáčknout, nebo jestli fungují dotykově. Celkově vám dolní tlačítka mají umožnit používat v režimu touchpadu klávesnici mimo jiné i jako mnohatlačítkovou myš.
Poměrně široké možnosti má Moky, také pokud jde o způsoby jejího připojení. Jako základ používá kvůli úspoře baterie nízkoenergetickou verzi Bluetoothu 4.0. Baterie by měla být zabudovaná v klávesnici a její výdrž by se měla pohybovat na jedno nabití kolem tří měsíců. Nicméně pokud tablet, smartphone nebo jiné zařízení, k němuž byste chtěli Moky připojit, Bluetooth 4.0 nepodporuje, je zde ještě možnost připojit klávesnici i přes USB. Moky podporuje i připojení k několika zařízením najednou; k jednomu může být připojena pomocí USB, ke třem dalším pak přes Bluetooth.
Protože je společnost z Jižní Koreje, mohla by u klávesnice vzniknout oprávněná obava ohledně rozložení a jazyka kláves. Výrobce Moky nicméně už v kampani slíbil, že bude podporovat minimálně osm různých jazykových rozložení (britskou i americkou angličtinu, ruštinu, japonštinu, korejštinu, tchajwanštinu, němčinu a francouzštinu) a podle zájmu uživatelů případně přidá další.
Klávesnice Moky má před sebou ještě nějakou cestu, než se skutečně dostane do prodeje, nicméně už začíná vypadat k světu. První uživatelé by ji měli dostat v dubnu 2016. Je kompatibilní s operačními systémy Android, iOS i Windows, pouze vaše zařízení bude potřebovat i podporu nízkoenergetického Bluetoothu 4.0 nebo USB vstup. Konečná cena klávesnice ještě není známa. Zatím je pořád ještě možné získat ji v předobjednávkách na Indiegogo za 74 dolarů.