Když to vezmeme obšírněji, survival hra Mini DAYZ má velmi bohatý rodokmen. Jedná se o mobilní adaptaci modu pro počítačovou hru ARMA, který nese název DAYZ. A co že to je ten mod? Jedná se o softwarovou úpravu, která je obvykle distribuována zdarma mezi fanoušky, a která do stávající počítačové hry přidává nové prvky, ať už grafického či herního rázu.
Mod DAYZ přinášel survival nadstavbu do původně velmi věrohodného válečného simulátoru, nebo chcete-li válečné FPS (first-person shooter/střílečky viděná z pohledu první osoby). A brzy se stal natolik populární, že kolem něj začala vznikat samostatně stojící hra. Tuto hru si momentálně můžete koupit na Steamu v předběžném přístupu, ale i když je to pecka (rozuměj: velmi zábavná hra), tak vám to vůbec nedoporučuju.
Vinou velké spousty technických nesnází se vývojářskému týmu, který vznikl pod záštitou Bohemia Interactive, vývojáře původní hry ARMA, stále nepodařilo nějak citelněji postoupit k finálnímu produktu. A je ve hvězdách, zdali se tak někdy stane, protože plánované datum vydání se neustále posunuje, až je to divné. Ani nemluvě o minimálním zásahu aktualizací a vůbec pokroku, který by byl v poslední době vidět. A také proto mi hra Mini DAYZ na Android udělala takovou radost. V podstatě se totiž jedná o pixelovatou, pohledem z boku viděnou předělávku původního konceptu.
Mini DAYZ je tedy survival hra zasazená do světa zkoušeného nákazou zuřivosti. Ta z lidí hromadně dělá nebezpečné zombie, které pak bezmyšlenkovitě bloudí po okolí a čekají na svou kořist. Do kořisti samozřejmě patříte i vy. A vaším hlavním úkolem je ubránit se jí i všem ostatním přeživším, kteří vždycky nemají ty nejčistší úmysly.
Trošku jednodušší DAYZ
Pokud bych měla srovnat DAYZ pro počítače a mobily, musím zmínit hlavně obtížnost hry. Menší sestra pro mobily byla zjednodušená hned na několika místech. Předně se jedná o souboje, které probíhají zcela automaticky. Pokud se tedy přiblížíte k nepříteli, vaše postava začne bojovat a máte-li na to statistiky, tak ho i porazí. Není třeba nikde klikat nebo mačkat žádné knoflíky.
Další zjednodušení pak najdeme v obyčejných zákonitostech hry. Vaše postava má žízeň a hlad. Když je noc nebo když prší, tak je jí zima. A když ji napadne nepřítel, tak je zraněná a může vykrvácet. Při toulkách světem proto hledáte různé předměty a způsoby, jak tyto základní potřeby postavy uspokojit.
Na žízeň je třeba najít plechovky limonády, nebo si zajistit pitný zdroj vody. Na jídlo jsou dobré sušenky, ale třeba i ulovená zvěř, k té se ale dostanete až časem společně s tím, jak se zdokonalujete a vyrábíte nové předměty. Každou potřebu lze uspokojit desítkami různých způsobů. Tyto způsoby jsou přitom jinak dosažitelné a také mají jinou úspěšnost. Je třeba docela jasné, že takový zdroj pitné vody je mnohem cennější než jedna plechovka limonády. Nebo že tričko s krátkých rukávem vás v noci nezahřeje tolik jako prošívaná bunda a plápolající oheň.
Z toho vyplývá, že hlavním motorem je snaha o zdokonalování. Ať už sebe tak i svého vybavení. Jedině tak se o svou postavu nebudete muset obávat vždy, když udeří zima, nebo když potkáte krvelačnou zombie. To ovšem neznamená, že vám hra dá v některou chvíli pokoj. Ba naopak.
Křivka obtížnosti pomalu roste, k obyčejným zombie se brzy přidávají nebezpečnější jedinci, kteří jsou rychlejší, odolnější, nebo mají třeba speciální útoky. K tomu si přičtěte stále nebezpečnější přeživší a máte zaděláno na dobrodružství, s nímž docela s přehledem strávíte stovky hodin.
Boj s vlastní neschopností
Stejně jako svou postavu můžete zlepšovat zvenku, můžete zlepšovat její podstatu několika schopnostmi a dovednostmi. Otevíráte si je prostřednictvím dovednostních bodů generovaných ze zkušeností a na výběr máte ze 14 bonusů jako je snížení ztráty krve při poranění, zvýšení rychlosti, zvýšení šance na zásah při střelbě z dálky, zvýšení šance na zblokování úderů v soubojích na blízko, snížení pocitu hladu atd.
Výběr schopností a dovedností pokrývá všechny palčivé problémy, jimž se během pobytu v Mini DAYZ zaobíráte. Pochválit bych ovšem chtěla i základní mechaniku vylepšování postavy.
Na začátku máte k dispozici tři postavy. Jsou neměnné a náleží k nim všechny získané zkušenosti. Zkušenosti jim přitom zůstávají i ve chvíli, kdy hra skončí smrtí. Jakmile pak máte dostatek zkušeností, postupně se vám otevřou i další zajímavé postavy s vlastními statistikami a schopnostmi. Díky tomu jste pak zase o něco odolnější, nebo se do hry můžete pustit s trošku odlišným herním stylem.
V tomto ohledu se Mini DAYZ hodně podobá nedávno recenzované Don´t Starve – se smrtí se tu zkrátka počítá, nápis „You died“ není žádná nadávka, naopak. Jedná se o impulz k novému a často lepšímu dobrodružství, o krok dál k vaší schopnosti přežít při dalším rozehrání.
Posledním zajímavým prvkem v hratelnosti je craftování (česky vyrábění nových předmětů). Zde se Mini DAYZ nejvíce podobá své velké sestře, neboť vám o možnostech výroby nic neprozradí. Je tedy zcela na vás, zdali na kombinace přijdete v inventáři ať už náhodným zkoušením nebo logickou úvahou (která vám často nebude stačit). Právě vyráběné předměty jsou přitom klíčem k pokročilému hraní, protože právě ony přinášejí nadstavbové možnosti. Patří mezi ně už i oheň, který je pro tuto hru zcela zásadní (alespoň pokud chcete přežít více než dva, tři dny).
Pixel kam se podíváš
Kromě spousty možností, které mají to kouzlo, že se ve hře ukazují postupně, takže máte pořád nějaký nový podnět, na mě udělala dojem i grafika hry. Ne že by byla tak krásná, musím přiznat, že jsem už viděla mnohem hezčí pixel artové hry. Grafika Mini DAYZ je spíše účelná, což se u tohoto typu her (kdy přežití záleží na každé sekundě a každém rozhodnutí) cení mnohem víc.
V podstatě se dá říci, že v Mini DAYZ nikdy nic důležitého nepřehlédnete. Každý předmět na zemi dostatečně svítí, ale přitom nenarušuje celkové umělecké zaměření. Každý nepřítel je zvýrazněný, ale přitom vždycky působí, jako byste ho vlastně ani nečekali. Je to takové malé kouzlo, které hodně napomáhá k celkové atmosféře a hratelnosti.
S pixelovatou a tudíž poměrně nenáročnou grafikou se příliš neslučuje doba, po kterou se celá hra načítá. Chápu, že k načtení nového světa je nějaká doba potřeba, vždyť se náhodně generuje každý blok stromů, jenže už moc dobře nechápu, proč tak dlouho trvá načtení do úvodního menu. Tady by tvůrci ještě měli zapracovat, protože ta doba je tak dlouhá, že mě normálně napadlo, zdali se mi ta hra náhodou při spuštění nesekla.
Hardwarová náročnost Mini DAYZ není vysoká. Hru jsem bez problémů hrála na telefonu LG G4, který už dlouho nepatří k TOP telefonům, a nepocítila jsem sekání, ani přehřívání jako v případě nedávno recenzované Motorsport Manager 2. Tady palec nahoru.
Další problém by mohlo být ovládání. K dispozici je virtuální joystick nebo poklepání na obrazovce, přičemž první zmiňovaný způsob je prakticky nepoužitelný. Joystick je příliš citlivý a přitom příliš nepřesný, neboť pohyby jsou takové trhané. Trefit se za pomoci joysticku třeba do dveří je proto nadlidský úkon, takže použitelné je nakonec pouze ovládání dotykem po obrazovce. Doporučuji vám přepnout na něj hned, nebo si zkazíte dojem.
Mini DAYZ – perfektní hra o přežití, která je zdarma
V některých ohledech Mini DAYZ ani náhodou nestačí své velké počítačové předloze, nebo třeba podobné mobilní hře Don´t Starve. Nedostatky má hlavně v grafice a někdy i v uživatelském rozhraní a celkové intuitivnosti hry, což je ale zčásti dáno snahou tvůrců vám nic neulehčit. Tvůrci si prostě řekli, proč by vám měli vnucovat, že na oheň potřebujete papíry a dřevo. Musíte si na to přijít sami stejně, jako byste si na to museli přijít ve skutečnosti. Mě osobně se tento přístup líbí, ale určitě by se mohli najít i lidi, které to moc nezaujme.
Na druhou stranu pak Mini DAYZ zase přichází s prvky, které jsou mnohem lepší, než dvě dříve jmenované hry. Tak třeba už jen skutečnost, že Mini DAYZ můžete stáhnout a hrát zdarma. A když píšu zdarma, myslím tím opravdu zdarma. Hra vás cíleně neomezuje ve schopnosti odolávat některým vlivům, nenutí vás k potřebným nákupům, bez nichž se nedokážete přenést přes některé úseky. Ne, tahle hra vás maximálně nabídne některá vylepšení – vedle ikonky své postavy máte tlačítko, po jehož zmáčknutí můžete dobrovolně shlédnout reklamu, načež vám do hry přistane krabice s náhodnými věcmi. Tato vylepšení jsou založená na dobrovolné bázi a můžu vám s klidným svědomím říct, že se bez nich obejdete (i když s nimi je to často lepší).
Nakonec tak musím říci, že Mini DAYZ patří mezi nejlepší survival hry pro mobily s Androidem. Můžete si to s klidným svědomím vyzkoušet, protože za tuhle hru nic nedáte. Tak směle do toho.
Mini DAYZ
Hratelnost - 96%
Grafika - 76%
Hudba a zvuk - 77%
Originalita - 88%
84%
Výborná
Mobilní alternativa k velké počítačové survival hře DAYZ se povedla. Zdobí jí hromada možností i zajímavý způsob vylepšování postavy, ale také neinvazivní free-to-play model.