Iron Maiden je jednou z nejznámějších heavymetalových skupin na světě. Kromě skvělé muziky se letitá kapela vyznačuje také maskotem jménem Eddie, který zdobí všechna alba kapely kromě prvního. Nebudu vás teď oslňovat dalšími informacemi o Iron Maiden, protože všechno ostatní bych si musela zjišťovat skrze internet, ale zaměřím se spíše na recenzi hry Maiden: Legacy of the Beast, která vznikla na motivy Iron Maiden.
Eddie jde do boje
Maiden: Legacy of the Beast je mobilní tahová strategie/RPG podobné například Star Wars: Galaxy of Heroes nebo novější Mafia III: Rivals. To znamená, že ve hře ovládáte skupinu bojovníků, s nimiž se snažíte probojovat skrze skupinu nepřátel.
Bojovníci jsou nejprve tři, postupně však sloty na bojovníky přibývají až na maximální počet 5 postav. Každý z nich má vlastní schopnosti a dovednosti včetně pokročilých bonusových specialit, které můžete vyvolat jenom jednou za čas, v návaznosti na dosažení dostatečného množství akčních bodů.
Mým oblíbeným hrdinou byl také stromový muž. Jeho specialitou bylo léčení. Dalším skvělým hrdinou byli mraziví vlci, jejichž prostřednictvím lze udělovat kousance magickými čelistmi, což je jakousi alternativou plošného zranění. Jelikož postaviček je v Maiden: Legacy of the Beast doslova desítky, tímto způsobem bych mohla pokračovat na další 4 stránky. Raději se tedy spokojím s tím, když vám pár slovy popíšu samotnou strategii v soubojích.
I dvě nebo tři vlny
Jelikož obtížnost ve hře Maiden: Legacy of the Beast pomalu roste, zvyšují se i nároky na správnou strategii. Zpočátku si vystačíte s tím, že automaticky skolíte jednoho nepřítele po druhém (jedno v jakém pořadí). Později ale přibude jedna nebo dvě vlny útočníků, přičemž ta stávající třeba ještě zesílí. Postupně tak budete muset určovat, jaký protivník vám nejvíce škodí a jakého je tedy třeba se zbavit jako první atd.
Pro tento typ her je také zcela specifická nutnost rozdělení sil. Pokud útoky povedete správně, můžete se některých nepřátel zbavit třeba o jedno či dvě kola dříve, což v konečném důsledku může být rozdílem mezi prohrou či vítězstvím.
Sama jsem zpočátku měla problém zbavit se automatického návyku rychle odklikat všechny útoky postupně na všechny postavy. Pár prohraných kol mě ale rychle naučilo pečlivě rozmýšlet a pořádně se soustředit.
Dva Eddie jsou lepší než jeden
Se zvyšující se obtížností, ať už skrze přibývající vlny nepřátel nebo jejich celkové statistiky, se zvyšují také nároky na složení vaší skupiny. Jelikož postav je velké množství a každá disponuje docela jinými schopnostmi, musíte dobře rozmýšlet, které z nich nejvíce odpovídají vaší preferované strategii. Jinými slovy řečeno, nikdy není dobré, když v družině máte třeba tři postavy s lehkými útoky. Lepší je, když dvě postavy s lehkými útoky doplníte nějakým bombarďákem. Ten protihráčovo pole nejprve „načne“, načež zbylí dva bojovníci ho lehkými údery dodělají.
První úroveň upgradování pak může být doplněna ještě nadstavbovým vylepšením postavy. K němu však nepotřebujete jen tak ledajakou kartičku, nýbrž tři kartičky stejné, jako je kartička vaší postavy, nebo speciální kameny. Ty pak vkládáte do orbu, který vám vyhodnotí kombinace a vyhodí příslušné bonusy. Náhodných nepotřebných kartiček je celkem dost, kamenů o něco méně, ovšem sehnat tři stejné kartičky je mnohem náročnější, ba dokonce zcela nesplnitelný úkol. A tím se dostáváme ke klasické kapitole – free-to-play prodejní model.
Zdarma, i bez placení
Maiden: Legacy of the Beast je v základu ke stažení zdarma. Za peníze si můžete koupit nové kartičky a doplňky, které vám pomohou být lepšími bojovníky. Kromě toho pak můžete doplnit vyčerpanou energii potřebnou pro samotné rozehrání. Ta se vám sice po určité době sama obnoví, jenže když je člověk netrpělivý, je to docela problém.
Free-to-play prodejní model je docela mírný. Pokud u hry nepotřebujete sedět hodinu v kuse, dobře si zahrajete, aniž byste nutnost plateb pocítili. Skvělá je i skutečnost, že jednotlivé levely jsou rozdělené podle obtížnosti. Na „normal“ je zvládnete pokořit bez výraznější pomoci, ale pokud chcete výzvu (a nebo platit), můžete přitvrdit. To považuji za vstřícný krok směrem k neplatícím hráčům.
U her podle filmů/seriálů/velkých počítačových her/hudebních skupin atd. máme většinou jednu jistotu. Jedná se o perfektní grafické zpracování a muziku. Když už teď víte, že Maiden: Legacy of the Beast nezaostává herně (jak už to u tohoto typu her chodí), ráda bych vysekla poklonu právě i audiovizuálnímu zpracování.
Grafika této strategické hry je na první pohled okouzlující, a to i přestože tvůrci vsadili na trojrozměrnou prezentaci, která kvůli nedostatku detailů nebývá na mobilech nejlepším řešením. Maiden: Legacy of the Beast má takový nezaměnitelný grafický styl, barevný, líbivý, ale přitom dostatečně drsný, což koresponduje s celkovým zaměřením Iron Maiden.
Další předností Maiden: Legacy of the Beast je výborný soundtrack. Veškerá muzika samozřejmě pochází od samotných heavymetalových virtuosů z Iron Maiden, což jistě ocení všichni fanoušci tvrdší muziky. Už jsem řekla, že mezi fanoušky Iron Maiden nepatřím, nicméně ve svém okolí mám jednoho zarytého fanouška a ten je ze soundtracku Maiden: Legacy of the Beast naprosto nadšený. Proto fanouškům této kapely mohu Maiden: Legacy of the Beast s klidným srdcem doporučit.
Fanoušci Iron Maiden však nejsou jedinou cílovou skupinou této hry. Dobře by si ji měli užít i všichni ostatní hráči, kteří mají rádi chytré strategické hry oblečené do překrásné grafiky.
Maiden: Legacy of the Beast
Hratelnost - 89%
Grafika - 83%
Hudba a zvuk - 96%
Originalita - 80%
87%
Pecka!
Tahová strategie vytvořená podle heavymetalové skupiny Iron Maiden. Udělá radost fanouškům kapely i heavymetalové muziky, ale také milovníkům tahových strategických her.