Čím dál tím větší množství lidí má tendenci nahrazovat si doma televizi malými projektory, zvláště když dnes mohou sloužit i jako herní konzole. O jednom takovém zařízení, pico projektoru PhoneSuit Lightplay, jsme nedávno psali. Americká společnost Lucent nyní dělá crowfundingovou kampaň na další podobný projektor, který by měl uživatelům nabídnout zase o něco lepší hardware než ty předchozí.
Nový projektor se po společnosti, která ho vyrábí, jmenuje Lucent 1.0. Kampaň na něj je pořád ještě v plném proudu na crowfundingovém serveru Indiegogo. V tomto případě výrobce zvolil variantu kampaně, kdy nasadil pouze malou částku – konkrétně 2 500 dolarů – a vše, co vydělá, je jeho. Dává to zadavatelům větší flexibilitu, protože mají předem zajištěný úspěch, nicméně také nemusí vydělat ve výsledku tolik jako jiní, kteří mají ve své produkty větší důvěru a zadají pevné, i když mnohem vyšší částky.Ve svém základu je Lucent 1.0 skutečně především pokročilejší verzí pico projektorů, jež už na trhu jsou. Fyzicky je to klasická malá krabička s několika ovládacími prvky na povrchu. Má v sobě osmijádrový procesor Allwinner A83T Cortex-A7 o frekvenci 1,8 GHz s GPU PowerVR SGX544, k tomu 2 GB RAM a 32 GB vnitřní paměti, kterou je možné rozšířit pomocí externích disků až na 256 GB. Lucent 1.0 má v tomto směru jak možnost využít SD karty, tak má USB 3.0, přes něž lze k projektoru zapojit externí harddisk.
Jednou z propagovaných novinek v Lucentu je jeho optika, která přenáší obraz. Ta má být mnohem jasnější než cokoliv, co tu bylo předtím, alespoň pokud jde o zařízení podobné velikosti. Podle výrobce má v základu 300 ANSI lumenů a podporuje až 1 800 lumenů, tedy zhruba sílu průměrného velkého domácího projektoru. Základní rozlišení Lucentu 1.0 je 1 280 x 720 pixelů, ale zprostředkovaně (například přes USB) má zvládat i 4K rozlišení, tedy v tomto případě 4 096 x 2 160 pixelů.
Minimální promítací vzdálenost je půl metru, při jednom metru bude velikost obrazovky 30,6 palce. Síla optiky Lucentu zaručuje, že bude použitelná jak pro domácnost, tak třeba pro menší přednášky. Promítat s Lucentem něco v dnešním multikině by už asi úplně vhodné nebylo.
Podobnému zařízení samozřejmě nemůže chybět manuální kolečko na zaostření obrazu. Mezi další vstupy se pak kromě už jmenovaných počítají HDMI, MicroUSB a klasický 3,5 mm audio výstup na sluchátka nebo menší reproduktory. Lucent 1.0 má nicméně audio v sobě i přímo zabudované, s výkonem 8Ω/2W. Celý přístroj má pak v sobě 8 000 mAh lithium polymerovou baterií s výdrží asi 4 hodiny, takže ho ani nemusíte mít pořád zapojený v síti.
Důležitou součástí moderních projektorů je ovšem i operační systém, což je v tomto případě Android 5.1. Máte tedy kromě jiného v Lucentu 1.0 i plný přístup ke Google Play a jeho hrám i aplikacím. Přes Bluetooth je možné k němu připojit klávesnici nebo myš, a přes infraport dálkový ovladač – kterým může být samozřejmě i váš smartphone, pokud tento senzor v sobě má.
Zatím je Lucent 1.0 ve velice rané fázi vývoje, a má před sebou ještě dlouhou cestu k finálnímu výrobku. Mnoho z jeho vlastností nicméně působí rozhodně zajímavě, a díky zvolenému stylu financování na Indiegogo jeho kampaň určitě uspěje. Cena samotného přístroje v kampani je 150 dolarů, 3D brýle se k němu dají dokoupit za dalších 8 dolarů. Podle současných plánů autorů by měl být finální výrobek k dispozici už v dubnu 2016, a měl by se dát objednat přes stránky výrobce.