Jezdíte rádi na kole? Jsou země, kde byste to zvládli i bez zámku. U nás se bez něj ale patrně neobejdete, takže není od věci pořídit si nějaký kvalitní. A proč by rovnou nemohl být chytrý, ideálně chytřejší než samo kolo, aby ho mohl dobře ochránit. Takový zámek by se hodil. A může to být třeba právě LINKA.
Chytrých zámků už se na trhu několik objevilo i v minulých letech a s názvy si tvůrci příliš hlavu nelámali — BitLock, Lock8, Noke Padlock, U-Lock. Některé vystupovaly jako univerzální zámky, jiné se stejně jako LINKA zaměřily pouze na cyklisty. Tak jako předchozí startupy, i autor Linky Mo uvádí pragmatické důvody pro tvorbu svého přístroje. Zkušenosti s odcizením vlastního kola v minulosti a klid v mysli cyklisty, když svou jednostopou chloubu někde odloží.
Cílem Linky je ale stát se více než obyčejným zámkem. Mělo by jít spíše o rozšíření vašeho kola, které se jednoduše připevní k rámu a bude hlídat, kdykoliv to budete potřebovat. Tím pádem se o něj ani nemusíte starat, doslova. Zamykání je na jedno tlačítko, odemykání automaticky spárované s telefonem díky Android (případně iOS) aplikaci a baterie to na jedno nabití vytáhne až na rok životnosti, což je celkem slušná výdrž.
Klíče jsou pasé. O bezpečnost jako takovou se stará 9 mm silná tvrzená ocel, která se při uzamčení automaticky vysune a obejme vaše zadní kolo. To se bude stříhat jen těžko. Pokud by vám to nestačilo, můžete si k zámku připevnit i klasický řetěz, ať už speciální od Linky, nebo svůj.
A co v případě, že vám někdo ukradne telefon? V dnešní době, kdy telefony stojí i více než kolo, to asi zabolí, ale ke svému přepravnímu prostředku se pořád dostanete. Můžete ho jednoduše odemknout přes uzamykací tlačítko pomocí čtyřčíselného kódu, který si na začátku v aplikaci nastavíte. Horší by to bylo, kdyby zloděj s vaším telefonem v ruce doběhl ke kolu. To pak máte smůlu. Zámek váš telefon zachytí od dvoumetrové vzdálenosti a kolo je v tu ránu bez ochrany. Leda byste si předem vypnuli automatické odemykání, což samozřejmě lze nastavit.
Dalším prvkem ochrany je senzor hlídající pohyb kola, který zvládne spustit alarm o hladině 100 dB. A věřte, nic vám nepokazí dobrou loupež tak, jako otravný alarm. Ve stejnou chvíli navíc dostanete i upozornění přes svou aplikaci, takže můžete reagovat a případně sledovat, kam se kolo proti své i vaší vůli vydalo.
Váha zámku je přibližně 500 g, takže to vaše kolo nijak zbytečně nezatíží a je odolný proti vodě i prachu, což se do terénu i na horší počasí celkem hodí. Bát se nemusíte ani složité manipulace, připevnění je poměrně intuitivní a zvládnete ho během pár minut. Zaručena je kompatibilita s 85 % kol (mrkněte na přiložený obrázek níže).
Jestli vás děsí představa, že by se vám zámek sepl za jízdy, nemusíte se bát. Zaprvé, jak už jsem uvedl výše, zamykání není automatické a vždy je třeba stisknout tlačítko na těle zámku (po dobu 3 vteřin), a pak jsou zde i čidla. Konkrétně akcelerometr reagující na zvuk a ocelový kruh reagující na dotek. Budete v pohodě.
K rozeslání prvních Linek už to není daleko. Podle aktuálních informací tvůrců by vše mělo vypuknout v květnu. Pokud se chcete přidat, můžete směle objednávat. Základní verze vychází na 129 dolarů a kdybyste k tomu chtěli i řetěz, musíte přihodit ještě dalších 30. Není to zrovna nejlevnější zámek na trhu, ale co bychom pro ta naše kola neudělali, že ano.