Oblasti našeho života, do nichž zasahuje chytrá elektronika, se neustále rozšiřují. Jedním z příkladů je třeba chytrý pohár Vessyl, o němž jsme dříve psali. Jedno z míst, kde by chytrou elektroniku člověk asi hned tak nečekal, je zubní hygiena. Konkrétně chytrý zubní kartáček Kolibree, jenž má přemoci nechuť především dětí k čištění zubů tím, že tuto aktivitu jednoduše propojil s počítačovou hrou.
První verze chytrého kartáčku Kolibree se objevila na crowfundingovém serveru Kickstarter už před více než rokem a půl. Chytrý kartáček se tam snažil vybrat 70 000 dolarů. Nakonec projekt v květnu 2014 získal 108 683 dolarů, odemkl všechny tři dodatečné cíle zadané autory a přešel do výrobní fáze.Ta se oproti původnímu plánu trochu protáhla a Kolibree prošel také menším redesignem, takže v současnosti prodávaná verze původní prototyp inzerovaný na Kickstarteru připomíná jen vzdáleně. Vesměs jde nicméně o změny k lepšímu a původní myšlenka se nijak nezměnila.
Samotný kartáček je elektrický, se zabudovanou 650 mAh baterií. Ta vydrží na jedno dobití asi jeden týden, dá se opakovaně dobíjet přes přiloženou podložku indukčně a podle výrobce má celkovou životnost zhruba čtyři roky. Kolibree je také voděodolný, takže se jeho poškození bát nemusíte. Váží pouze nějakých 130 g a na jeho vnějším obalu najdete jak tlačítko na zapínání, tak signalizaci stavu baterie.
Kolibree čistí zuby pomocí sonické vibrační technologie, kterou dnes používá řada elektrických kartáčků. Za jednu minutu dosáhne až 24 000 kmitů. Pro celou rodinu vám stačí jeden kartáček, protože jeho horní část se samotnou čisticí plochou je vyměnitelná. Můžete si tedy koupit jen jednu základnu a pak příslušný počet nástavců podle členů vaší domácnosti.
Aplikace Kolibree je zdarma a lze ji v případě Androidu stáhnout z Google Play. Pro dospělé má celou řadu statistik, které je schopná zobrazovat v reálném čase. Patří mezi ně i takové věci, jako jsou správné držení kartáčku v ruce, jeho pohyb v ústech a jak dobře jste si kde zuby vyčistili. Kolibree má totiž v sobě celou řadu senzorů, jako jsou akcelerometr, gyroskop a magnetometr, díky nimž je schopen přesně určovat svou polohu v prostoru a funguje tak vlastně jako pohybový ovladač.
Protože se předpokládá, že bude v jedné domácnosti používat často kartáček více lidí, je možné i na jednom telefonu vytvořit několik samostatných účtů, vždy pro každého člena domácnosti. Kolibree pak sleduje nejen současný stav, ale i jak si dotyčný vedl v minulosti. Nabízí také hned několik možností, jak se postupně zlepšit, od okamžitých rad a obrázků, jak lépe kartáček držet, po možnost konzultací s odborníky přes internet.
Jak v případě vývoje aplikací, tak samotného designu Kolibree spolupracovala s výrobcem řada zubních specialistů, aby opravdu splňoval všechny zdravotní normy a byl zákazníkům prospěšný. Hry přitom nejsou tak malé, jak by se mohlo na první pohled zdát; běžný počet levelů v nich je kolem šestnácti a odhadovaná hrací doba je kolem tří měsíců.
Aby vám Kolibree správně fungoval, potřebujete tedy nejen samotný kartáček, ale i smartphone nebo tablet. Komunikuje přes Bluetooth 2.1 a vyžaduje operační systém Android 4.2 anebo lepší, případně iOS 7 a jeho novější varianty. Dnes už se Kolibree prodává i u nás a stojí obvykle kolem 5 599 Kč. Nástavce se samy o sobě dají přikoupit po třech najednou za 699 Kč.