Extrémní sporty jsou pro většinu z nás nedosažitelné, ať už kvůli nedostatečné fyzické připravenosti a zkušenostem, tak kvůli prostému faktu, že máme silně vyvinutý pud sebezáchovy a prostě se bojíme. Čím více je potom hájemství některého z extrémních sportů vzdálené, tím více daný sport lidi přitahuje. Alespoň u mě to platí na 100 %. Pokud i vy patříte mezi milovníky extrémních sportů (v televizi a na mobilech), určitě musíte věnovat pozornost závodní hře King of Dirt.
Hra je rozkouskovaná na trasy. Ty jsou osazené rampami a různými skokánky. Výše zmiňované hodnocení, respektive body v King of Dirt získáváte tím, že na těchto skokáncích děláte triky (abych byla přesnější, velkou spoustu triků).
Opřete se do pedálů
Pro závodní hru King of Dirt je specifické, že kolo po dráze jede v podstatě samo. Při jízdě se nemusíte soustředit na udržování rychlosti, ani na balancování. Cílem je jenom volit správné triky a určovat, po jakou dobu mají být prováděny. Čím déle budete držet příslušné tlačítko, tím déle cyklista ve své pozici vydrží a tím více bodů budete mít za správné provedení.
Správné triky jsou takové triky, které vám hra vytyčí jako podmínku pro otevření další úrovně, případně takové triky, které se na aktuální trasu hodí, nebo které vám přinesou nejvyšší bodové ohodnocení.
Superman i kotrmelec
V King of Dirt máte k dispozici širokou paletu triků. V tomto směru mi tato hra připomíná třeba populární hru Tony Hawks Pro Skater 3 – se svým kolem ve vzduchu prostě můžete udělat vše od nejobyčejnějšího zahnutí řídítek, přes naklonění celého kola, kotrmelce po směru jízdy i proti ní, až po trik zvaný superman a další skvělé vychytávky, z nichž vám budou přecházet oči.
S učením nových triků vám hra hojně pomáhá tím, že po vás jednotlivé variace v jednotlivých levelech chce, takže je prostě musíte provést a tím se je i naučíte. Jenže absolutní volnost v tom smyslu, že hráči mají všechny triky dostupné na začátku, je zde spíše na škodu. Než si zvyknete a než projdete pár levelů, budete hodně tápat a zkoušet triky prakticky poslepu.
Tento nedostatek by elegantně vyřešil třeba i nějaký šikovný tutoriál nebo cvičné mise, které by dostupné triky představily a přímo hráči ukázaly, jak se k nim dostane (jakou kombinací tlačítek je provede). Nápomocný by mohl být také seznam jednotlivých triků doplněný kombinacemi tlačítek, jimiž lze daný trik provést. Bohužel ani jedna z těchto možností v King of Dirt není a asi nikdy nebude – přes hojné vyčítání hráčů tvůrci zarytě mlčí a tento prvek do hry stále nedodali. Kdo ví, možná že nalézání nových prvků považují za součást hry a prostě chtějí, abyste si na ně přišli sami. A kdo ví, třeba se to někomu líbí, takže tento prvek za nevýhodu nepovažuji. Ostatně i při hledání triků si můžete užít hromady zábavy.
Sbírej zkušenosti
Závodění v King of Dirt není rozkouskováno pouze na levely, ale také na stupně obtížnosti. Jakmile zvládnete jednodušší předepsané triky, můžete ten samý level pokořit znovu s prvky pro obtížnost medium a nakonec i hard. Během každé jízdy se vám přitom započítávají body (čím obtížnější triky, tím vyšší bodový příděl), které najdete na svém kontu. Za tyto body si můžete koupit nové vybavení, jako jsou kola, helmy, neotřelé barvy atd.
Za tyto body se vám otevírají také další levely (každý další level vyžaduje vyšší bodové konto/celkový počet získaných bodů a tedy i zkušeností). Levelů je celkem 10 a pokud jste netrpěliví, můžete si je koupit i za peníze, ale je to poměrně drahé (1 level stojí něco přes 100 korun, všech 9 nových levelů vás vyjde asi na 300 korun).
Utáhne to i dýchavičný mobil
Závodní hru King of Dirt jsem hrála na LG G4 a to zcela bez problémů na maximální detaily, takže je zcela jasné, že se jedná o vcelku nenáročnou hru (vše je 3D a vše vypadá moc pěkně). Když si navíc detaily stáhnete, věřím, že hru rozjedete i na dýchavičném mobilu s menší pamětí RAM a s méně výkonným procesorem a grafickou kartou.
Snížení detailů má na výkon mobilu docela citelný vliv. Mobil se tolik nezahřívá a baterka zůstává nabitá o něco déle. Sympatické je, že rozdíl v grafice při maximálních a minimálních detailech zase tak velký není – nestranný pozorovatel si ho ani nevšimne. Když grafiku King of Dirt porovnám s ostatními 3D hrami, zařadila bych ji k lehce nadprůměrnému kousku, který ztrácí tím, že se často odehrává v podobných, dosti nevýrazných kulisách. Jakmile se ale dostanete do levelu na střeše domu, nebo do přístaviště, budete na tu krásu valit oči! Takže vytrvejte a uvidíte, ono se to zlepší.
Extrémní ježdění na kolech
King of Dirt, podobně jako Bike Unchained, ztvárňuje extrémní závodění na kolech. Namísto rychlého sjíždění kopců v ní ale budete dělat triky na rampách a skokáncích. Obě zmiňované závodní hry spojuje i způsob distribuce. Tyto hry jsou k dispozici zdarma s tím, že uvnitř si můžete koupit navíc herní peníze, nebo si například otevřít nové levely.
Dalším typickým znakem je skutečnost, že vám tyto hry dodají pocit okamžité zábavy, které se nikdy nebudete moci nabažit. Takže pokud máte rádi závodní hry s koly, dejte King of Dirt alespoň šanci. Třeba vás taky chytne.
King of Dirt
Hratelnost - 95%
Grafika - 82%
Hudba a zvuk - 82%
Originalita - 86%
86%
Výborná
Další zajímavá závodní hra, která se točí kolem obyčejného jízdního kola. Samotná náplň King of Dirt je ale dosti neobyčejná – místo abyste se snažili co nejrychleji dostat do cíle, děláte rozmanité triky a snažíte se za ně získávat body.