Pokud se řekne vesmírná strategie, člověku se vybaví Star Command, Epic Astro Story, Galaxy on Fire – Alliances, Out There a možná ještě staromilská Imperium Galactica 2. Ostatní vesmírné strategie tak nějak proplouvají, aniž by člověka nadchly nebo zklamaly. Into the Void je v tomto směru jiná, poměrně svébytná, takže ve vás určitě nějaké ty pocity zanechá. Je jen otázkou, zda budou pozitivní či negativní.
Osobně se mi Into the Void docela líbila, zda se bude líbit vám, rozhodněte sami. Ale nejprve si přečtěte tuto recenzi.
Samozřejmě hra vám dává dostatek prostředků, jak se všem těmto nebezpečenstvím bránit (nebo jim předcházet). Abyste to však opravdu zvládli, budete potřebovat velmi šikovné strategické úvahy a rozhodnutí a často i prozíravé předvídání určitých situací.
Jak jsme se ve vesmíru ocitli?
Ještě předtím, než se vydáte na vlastní pěst do nekonečného vesmíru, budete uvedeni do děje. V rámci několika dlouhých odstavců vám hra barvitě vykreslí, že vaši předkové byli ze Země vyhnáni tzv. miasmatickými mračny, které rozsévaly smrt skrze nebezpečnou radiaci. Od té doby se miasmatická mračna šíří skrze galaxie, přičemž se najde jen málo lidí, kteří by se rozhodli je zkoumat, nebo je v lepším případě zkusit nějak omezit.
Cílem hry je tyto čtyři mocnosti spojit, protože jedině tímto způsobem bude mít lidstvo dostatek síly na umoření miasmatické hrozby, která je každým dnem mnohem nebezpečnější. To v praxi znamená hodně létání, vyjednávání (probíhá automaticky), bojování a vylepšování vlastní flotily.
Ve vesmíru na tahy
Pohyb ve vesmíru probíhá na tahy. Za každý tah uletíte určitou vzdálenost, která je vypočítávána podle konstrukce vaší lodi a její výkonnosti i podle gravitace jednotlivých planet, v případě potřeby natankujete určité množství pohonné hmoty, nebo pošlete sondu/těžební/válečnou jednotku na blízkou planetu. Jakmile tah skončí, jsou na řadě všechny ostatní jednotky, které v rámci svého tahu také vykonají potřebné úkony.
Mezitím se tu a tam stane, že narazíte na nepřátelskou jednotku (nebo ona narazí na vás), přičemž se hra přepne do vlastního soubojového okna. I souboje probíhají na tahy. V soubojovém okně vidíte pořadí jednotek, v němž přijdou na tah, počet bodů jejich života a štítů a nakonec i zásobu energie.
Jakmile se k tahu dostane některá z vašich jednotek, můžete si vybrat, zda bude útočit a následně i zbraň, z níž vystřelí, což je velmi důležité, neboť každá zbraň spotřebuje jiné množství energie a každá zbraň je přitom účinná na jiný typ jednotek, respektive štítů, přičemž v jednom kole můžete použít hned několik zbraní (máte-li dost energie) a s každou z nich zaútočit na jinou loď. Dalšími možnostmi je bránění v aktuálním kole, a nebo pokus o to z boje utéci. Obě tyto možnosti jsou vypočítávány ze všech dostupných údajů o vašich lodích včetně již zmíněné energie.
Všímavému hráči všechny tyto údaje pomohou k rozpracování důmyslné strategie, v jejímž rámci s nepřáteli zamete dříve, než se byť jen jednou trefí. Problém je, že hra má vcelku dlouhý rozjezd, během něhož se právě tito všímaví a hrami již ostřílení hráči mohou trošku nudit. Ačkoliv protivníci reagují celkem smysluplně, jejich lodě jsou slaboučké, takže vcelku v pohodě jejich sítem proklouznete.
Pokud mezi ostřílenější hráče patříte i vy, radím vám dobře, vytrvejte! Jakmile se Into the Void rozjede, nedá vám vydechnout. Druhou a třetí třetinu této hry bych dokonce neváhala označit za nejlepší strategickou hru pro Android. Každé vaše rozhodnutí má totiž nějaké hmatatelné dopady – jestliže utečete z boje, sice zachráníte své štíty, ale morálka vašich poddaných klesne, kvůli čemuž v příštím boji třeba nebudete vydávat takové výkony. Jestliže vyčerpáte zásoby energie v prvním kole na silnější zbraně, možná k zemi pošlete prvního nepřítele, ale pak se nebudete mít, jak bránit… a tak je to v boji (a nejen v něm) téměř vždy.
Co dělat, když se člověk nudí?
Samozřejmě tvrzení, že má Into the Void velmi dlouhý rozjezd, nepřímo poukazuje na to, že byste se u hry mohli nudit. V tomto případě to ovšem neplatí, protože Into the Void je natolik bohatá hra, že v ní máte pořád co dělat.
Během zdlouhavého rozjezdu je důležité zaměřit se na zisk důležitých bodů a surovin. Ty potřebujete pro stavbu nových součástek, lodí a pro vymýšlení nových technologií. Všechny tyto úkony přitom probíhají v hangáru, kam se vracíte mezi jednotlivými misemi.
Hangár má tři roviny. V první je výzkum, kde si volíte, co v nadcházejícím tahu vynaleznete. V nabídce jsou technologické novinky týkající se strojírenství, fyziky, počítačů a energie a to hned v několika úrovních. Každou novinku patřičně ucítíte, například když vynaleznete subgenerátory, nebo protonové motory, budete mít více energie a delší dolet atd. Pocítit důležitost jednotlivých upgradů vám však tahle hra dá i naopak – to takhle během mise třeba dostanete neodbytný pocit, že namísto energie jste se měli zaměřit na sílu svých zbraní. To se mi hodně líbilo a předpokládám, že vám by se to mohlo líbit také.
Další část hangáru je věnována novým konstrukcím. V této části si za suroviny můžete nechat vyrobit nové zbraně, motory, štíty a prostory pro posádku a ty pak namontovat na své lodě, čímž si ji vylepšíte a nebo úplně rozhodíte. Hra jde do detailu, takže po vás vyžaduje, abyste přesně vyvážili zdroj energie a svoje zbraně – jinak si jednou vystřelíte a zůstanete bez energie, kvůli čemuž vám budou jakékoliv pokročilé technologie úplně k ničemu atd. Je to komplikované, ale pokud se tím prokoušete, budete si lebedit.
Třetí část hangáru je věnována stavbě lodí. Zde si můžete nechat sestrojit nové posily do své letky, přičemž máte na výběr hned několik druhů lodí, z nichž každá se hodí na něco trošku jiného, má jinou nosnost i prostory.
Into the Void je prima strategie pro Android
A to je tak nějak všechno. Popsané části propojuje několik minimalistických mapiček a především hutný příběh, nad nímž si bude vrnět i milovník literatury. To znamená jediné, pokud neumíte dost dobře anglicky, zážitek z hraní bude trošku ochuzený. I tak vám za to Into the Void ale nejspíš stačí. Hra totiž nabízí hromadu možností a statistik, v nichž můžete být zahrabaní měsíce i roky. Pokud vám takové pomyšlení dělá dobře, tak neváhejte. Into the Void vám to vrátí.
Into the Void
Hratelnost - 82%
Grafika - 79%
Hudba a zvuk - 72%
Originalita - 78%
78%
Výborná
Into the Void je hutná vesmírná strategie s trošku delším rozjezdem, ale perfektní střední částí a závěrem. Fanoušci vesmírných strategií by jí měli dát šanci.