Když se řekne sklenička naplněná vodou, většinu lidí asi napadne taková ta psychologická otázka, kdy jsou lidé tázáni, zdali vidí sklenici napůl prázdnou, nebo napůl plnou. V této otázce se přitom odráží celkový životní postoj, ačkoliv věřím, že ne všichni lidé, kteří odpověděli, že skleničku vidí napůl prázdnou, jsou životní pesimisté.
Tato úvaha by se svojí podstatou ovšem hodila spíše na jiný web, alespoň kdyby se dnes recenzovaná hra nejmenovala Happy Glass (šťastná sklenička) a kdyby jediným cílem této hry bylo naplnit skleničku vodou až po okraj.
Jinak se tento titul řadí mezi logické hry a najdeme v něm jistou podobnost s dříve vydanými tituly Sugar, Sugar (kde jste se snažili, aby v hrnečcích byl dostatek cukru) a Brain It On! V obou těchto titulech totiž najdeme ještě další společný a zároveň i velmi výrazný prvek a to kreslení potřebných tvarů a věcí, díky nimž dojde ke splnění úkolu.
Představte si to tak, že na herní obrazovce máte skleničku, kterou musíte naplnit, a dále místo, odkud teče voda. Občas pak na hracím poli najdete i další objekty, které můžete používat, abyste vodu dostali na své místo. Dále máte k dispozici tužku, kterou můžete malovat jakékoliv čáry. Vaším úkolem pak je poradit si se zákonitostmi fyziky a nakreslit takové objekty, aby voda tekla správným směrem. Asi nejlépe si tento proces představíte na obrázcích okolo této recenze.
Kreativita v Happy Glass je (ne)omezená
Logická hra Happy Glass funguje přesně takovým způsobem. Na rozdíl od logické hry Sugar, sugar zde čáry podléhají fyzikálním zákonům, takže abyste mohli udělat plošinku, která přepravuje vodu přes prohlubeň, nestačí vám udělat rovnou čáru. Namísto toho musíte tuto čáru pěkně ukotvit v prostoru (o jiné objekty), jinak vám spadne mimo obrazovku nebo sklouzne na místo, kam se vám to nehodí. Tímto způsobem pak přijdete o možnost naplnění skleničky, protože voda poteče jinam, než potřebujete.
Jak naznačuje nadpis této kapitoly, kreativita v Happy Glass je zcela neomezená. To znamená, že si můžete dělat, co chcete – kroutit čáry kolem skleničky, zavěšovat je za visící objekty, nebo jim vepsat potřebný tvar, který se buď někam hodí (pasuje), nebo vytvoří plochu pro další kreslení.
Úplně bez omezení však tato kreativní činnost není. Ačkoliv kreslit můžete skutečně, co chcete, máte předem dané dvě věci. Hra nepovoluje přerušované čáry, to znamená, že vaše kresby musí být vytvořeny vždy jen jednou čarou. Jakmile kresbu přerušíte, dokončili jste ji a už se jenom koukáte, jak se veze voda.
Dalším výrazným omezením je délka čáry. Hra vám dá k dispozici pouze omezeně dlouhou čáru pro zisk jedné hvězdičky, dvou hvězdiček a tří hvězdiček. Delší čáru použít nemůžete, protože jinak se nedostanete do dalšího kola. Tím pádem se obtížnost hry pomalu zvyšuje. Na začátku jde všechno jako po másle, ale časem máte před sebou levely, které byste třeba i v pohodě vyřešili, akorát byste na to potřebovali o něco delší čáry. A tak jste nuceni nalézat nová řešení a prostě se na celý problém koukat jiným způsobem. Právě tuto vlastnost oceňuji, protože díky ní cvičíte svůj mozek.
Nekonečná zábava?
Pokud kouzlu logické hry Happy Glass podlehnete jako já, další velkou výhodou pro vás jistě bude až neskutečně velký počet levelů. Happy Glass v základu obsahuje 540 úrovní, přičemž další levely už tvůrci slíbili a měli bychom se jich dočkat v následujícím měsíci.
Levely v Happy Glass procházíte jako v jakékoliv jiné logické hře pro mobily. To znamená, že za průchod levely dostáváte 1 – 3 hvězdičky podle toho, jak dobře jste si vedli. A za tyto hvězdičky si poté můžete odemykat další sadu levelů (sada obsahuje vždy 10 levelů).
Ještě mnohem lepší je, že tvůrci Happy Glass mají prakticky neomezené nápady, takže v každé sadě narazíte na nový námět nebo logický problém. Tak například v prvních deseti levelech stačí, abyste nakreslili jednoduché čáry, zakryli jimi všechny prohlubně a vodu nasměrovali na správné místo. Už v druhé sadě levelů však musíte kreslit čáry tak, abyste udrželi skleničku na svém místě.
V dalších sadách se pak na vás hrnou různé překážky, tvary a barvy, přičemž památná je třeba sada levelů, kde je sklenička zakrytá a vy musíte přijít na způsob, jak ji odkrýt nebo posunout na volné místo. Přiznám se, že v těchto levelech jsem řešení hledala už poměrně obtížně. Často se mi stávalo, že jsem hru musela na několik hodin odložit a pak se k ní zase vrátit. A nebylo výjimkou, že jsem řešení konzultovala i se svými přáteli a rodinou. Víc hlav víc ví a tady to platilo dvojnásob.
Jestliže si ovšem při řešení úkolů neporadíte, můžete využít ještě interní nápovědu. Najdete ji v levém horním rohu a vyjeví se vám hned po kliknutí, bez jakéhokoliv vyzvání k potvrzení, Tím pádem si musíte dávat dobrý pozor na to, co a jak mačkáte. Nápovědu se mi povedlo vyvolat bezděčně a docela mě to mrzelo, protože je to vzácná komodita.
Další nápovědy můžete získat sledováním reklam (ale nikdo vám je nezaručí, protože odměny za reklamy probíhají formou losování), nebo si je můžete koupit za peníze. Za peníze si potom můžete koupit také verzi hry bez reklam, což není zase tak důležité, protože reklam je málo a jsou umístěny na vhodných místech. To znamená, že vám nepřekážejí ve hraní ani nesnižují celkovou přehlednost hry. Z toho pak vyplývá, že Happy Glass je na Google Play k dispozici ke stažení zdarma.
Pozor na napodobeniny!
Logická hra Happy Glass má poměrně jednoduchý námět i grafické zpracování (i přesto vypadá velmi pěkně) a možná i proto se stala terčem podvodníků, kteří na Google Play nabízejí napodobeniny, nebo dokonce falešná pokračování. Takže pozor na to. Originál je jenom jeden, pochází od vývojářů z Lion Studios a najdete ho v odkazu pod článkem. Ostatní hry vám nedoporučuji hned ze dvou důvodů – kvalita není tak dobrá, jako v originálním Happy Glass, a potom si koledujete o nějaký malware.
Vývojářské studio Happy Glass má na kontě již několik zajímavých Android her jako například Love Balls (kde se snažíte kreslit čáry, abyste k sobě přiblížili dva zamilované míčky), nebo Hooked Inc. Fisher Tycoon (kde chytáte ryby), ale žádná z nich podle mého názoru nedosahuje kvalit právě logické hry Happy Glass. A nemůže za to ani tak pěkné, i když skutečně velmi minimalistické grafické zpracování, jako spíš úroveň logických hádanek. Tato úroveň vás neustále podmiňuje k tomu být kreativní a zahrává si s vašimi myšlenkami i schopností řešit zapeklité problémy.
Tím pádem si troufnu tvrdit, že Happy Glass je naprosto dokonalým představitelem her, které jsou pro nás přínosné. Pokud tedy hledáte zajímavou hru pro své dospívající děti, právě jste ji nalezli. Obecně se dá říci, že Happy Glass se hodí pro všechny lidi, kteří mají dostatečně citu na to, aby dokázali kreslit alespoň trošku přesné čáry.
Happy Glass
Hratelnost - 91%
Grafika - 85%
Hudba a zvuk - 79%
Originalita - 81%
84%
Pecka!
Happy Glass v sobě snoubí herní prvky takových titulů jako je Sugar, Sugar nebo Brain it on! a je až neuvěřitelně chytrá a zábavná. Z toho důvodu se jedná o dokonalou hru pro dospívající, stejně jako pro všechny ostatní lidi, kteří během hraní her chtějí cvičit mozek.