Chystají se vaši rodinní příslušníci někam letadlem? A chtěli byste mít přehled o tom, kudy asi poletí, jakou rychlostí se k vám blíží, případně zda nebudou mít nějaké zpoždění a pokud ano, kdy přesně se jejich letadlo dostane k přistání? Nebo jste prostě jen létáním posedlí a se svými nejbližšími se (stejně jako já) často hádáte o to, jaké letadlo vám zrovna teď prolétá nad hlavami, nebo odkud kam to vlastně letí? Potom musíte mít aplikaci Flightradar24!
Flightradar 24 je jednoduchá Android aplikace ke sledování letadel. Můžete v ní vyhledat konkrétní let a to podle jeho čísla, případně naskenovat letadlo na obloze, nebo si ho najít na mapě světa.Po rozkliknutí konkrétního letu se dozvíte, odkud a kam letadlo letí, naplánovaný čas vzletu a přistání, který je doplněný o skutečný čas vzletu a přistání a spoustu dalších zajímavých informací, jako jsou typ a model letadla, jeho rychlost, výška nebo náklon a rychlost stoupání/klesání. Vedle toho potom dostanete také přesné informace o tom, kudy letadlo letělo, takže si po přistání můžete ověřit, zda jste skutečně letěli přes vámi odhadovanou lokaci, nebo zda jste ta světélka v dáli třeba zaměnili za docela jiné město.
K dalším funkcím Flightradar24 patří možnost sledování letu v real-timeovém módu, které vám díky Google Maps přesně vyjeví, nad jakou krajinou letadlo zrovna teď letí (a co by z něj lidé pravděpodobně viděli, kdyby byla dobrá viditelnost a letadlo by se drželo blíže k zemi). I tímto způsobem si můžete ověřit, zda jste dobře odhadli, kudy, respektive přes jaká města a krajiny jste letěli.
Letadla si ovšem můžete prohlížet i zcela náhodně na mapě. V takovém případě se vám defaultně vyjeví úplně všechna letadla, která se v současné chvíli nachází ve vzduchu v dané oblasti. Při použití filtru pak můžete tento výběr zúžit například tím, že si necháte zobrazit pouze letadla, která vzlétají nebo naopak přistávají, letadla v určité výšce, z určité aerolinie, určitého letiště (k dispozici jsou všechna česká letiště včetně Brna, Karlových Varů, Kunovic, Ostravy, Pardubic a Prahy) nebo například vybraný typ letadel.
Na mapě světa si navíc můžete nechat zobrazit letadla podle velikosti (malá ikonka, malé letadlo, velká ikonka, velké letadlo) a nebo – a to je velmi zajímavé – s malou ikonkou, která prozrazuje, jaká letecká společnost za ním stojí. Díky těmto možnostem je pro všechny letecké nadšence sledování oblohy mnohem zajímavější.
Všechny funkce, které jsem popsala výše, jsou součástí placené verze aplikace Flightradar24. Tato verze vás vyjde na 1 dolar, tedy asi na 25 korun českých. Placenou verzi aplikace Flightradar24 si navíc můžete rozšířit o další funkce jako například možnost nastavení alarmů (upozorní vás na určité lety) a to skrze mikrotransakce. Žádná z těchto funkcí však není nepostradatelná, takže se skutečně jedná o příjemný doplněk, nikoliv o tahání peněz z lidí.
V Google Play Storu je k dispozici i Flightradar24 ve verzi zdarma. V této verzi najdete všechny lety, ale bez jakýchkoliv doprovodných informací.