Jedním z nejoblíbenějších způsobů využití pro naše mobilní zlatíčka je už po mnoho let přehrávání hudby. Obzvláště smartphony udělaly menší revoluci v oblasti přenosných přehrávačů, a způsobily, že nosit u sebe jakékoliv další specializované zařízení pro tento účel – walkman, discman, mp3, magneťák na rameni – se stalo naprosto zbytečné. Ale když už hudbu v telefonu posloucháme, chceme mít možnost užívat si ji v pořádné kvalitě. A to je možné si zajistit mimo jiné i například pomocí vhodného ekvalizéru. Jedna z často používaných aplikací v tomto směru je EQ – Music Player Equalizer od francouzského studia DJiT.
Je samozřejmé, že žádný ekvalizér vám neudělá kvalitní písničku ze špatné stopy. Ale pokud máte hudbu do vašeho mobilu dobře nahranou, tak vám ji může velice příjemně oživit. Umožní vám totiž přizpůsobit si jednotlivé frekvence, od basů, přes středy až po výšky, tak aby to vyhovovalo jak vám konkrétně, tak hudebnímu stylu, jenž posloucháte.EQ – Music Player Equalizer vám nabídne klasickou možnost upravit si samostatně nastavení hudby v pěti kategoriích – tři jsou klasické basy, středy a výšky, dvě jsou pak přechody mezi nimi označené jako nízké a vyšší tóny. Upravit si je můžete jednoduše manuálně posunutím konkrétního indikátoru na obrazovce, nebo automaticky přechodem na seznam stylů, kde si vyberete ten, který vám vyhovuje. EQ – Music Player Equalizer vám pak nastaví všechny kategorie tak, aby to nejlépe danému stylu odpovídalo.
Výběr stylů je bohužel podrobný pouze v oblasti taneční muziky, hip-hopu a podobných typů hudby. Pokud posloucháte tvrdší muziku tak máte na výběr pouze rock a z těch ostatních zase aplikace rozeznává jen klasiku, akustickou hudbu, jazz a pop. Poměrně široká škála hudebních stylů pro aplikaci prostě neexistuje, a musíte si tak vystačit s vlastním nastavením. To se dá naštěstí uložit, takže ho neztratíte, a můžete si tedy udělat vlastní seznam podle svého vkusu včetně stylů, které v aplikaci nejsou.
Pokud by vám zesílení basů v samotném ekvalizéru nestačilo, tak vám EQ – Music Player Equalizer nabízí navíc ještě možnost využít Bass Boost, a dostat konkrétně z basové části muziky ještě o něco málo navíc. Nakolik to využijete, stejně jako jak dobře vám bude celý ekvalizér fungovat, závisí ale i na zvukových schopnostech vašeho telefonu a také na schopnostech vašich sluchátek, případně jiném zvukovém vybavení. Někde nemusíte rozdíl ve zvuku skoro poznat, jinde poznáte každý kousek, o nějž ekvalizér nebo Bass Boost posunete.
Jakmile hudbu ve vašem telefonu jednou spustíte, tak ji navíc můžete ovládat rovnou z EQ – Music Player Equalizeru, a nepotřebujete už specializovanou aplikaci na přehrávání hudby. Alespoň co se týče přehrávání, zastavování či přeskakování písniček. Celý seznam vašich alb, náhodný výběr nebo další pokročilé funkce si z ekvalizéru už nevyberete, na to musíte do samotného přehrávače. Jakmile ale spustíte nějaký seznam písní, stačí vám samotný EQ – Music Player Equalizer. Podle výrobce je ekvalizér kompatibilní prakticky se všemi běžně používanými hudebními aplikacemi.
Všechno ostatní, od dalších barev, přes jednotlivé hudební styly po Bass Boost a možnost ukládat si vlastní styly jsou placené dodatky. Dříve se daly koupit i po jednom, dnes vás prostě aplikace odnaviguje rovnou na koupi verze Pro, která se na Google Play prodává za 66,30 Kč. Bez ní si toho tudíž s EQ – Music Player Equalizer moc neužijete. Obě verze ale jedou už na Androidu 2.3.3 a vyšším, lze je používat jak na tabletech tak smartphonech a v paměti vám po instalaci zaberou něco přes 3 MB.