Ne nadarmo se říká: „Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem“. A ve dnešní globalizované době to platí dvojnásob. Angličtina je již prakticky nezbytností. Kdo neumí alespoň základy angličtiny, tomu se internet zmenší na maličký ostrůvek informací publikovaných v jazyce českém. A leží přitom uprostřed obrovského oceánu zajímavých informací psaných v angličtině. Nemusíme se však nutně omezovat na svět virtuální. Stačí vyrazit kamkoliv do zahraničí a umět při tom alespoň základy angličtiny. Snadno pak zjistíte, že se anglicky domluvíte téměř všude. Většina lidí po celém světě se totiž jako druhý jazyk učí angličtinu.
Učení jazyků hravou formou
Říkával to už Jan Ámos Komenský. Ano, přesně to mám na mysli: „škola hrou!“. Autoři Duolinga si jsou moc dobře vědomi, že výuka jazyků je pro úplného začátečníka pěkně tvrdý oříšek a proto na to šli tím nejlepším možným způsobem. Začnou si s vámi hezky jednoduše hrát. A nechají vás vyhrávat, takže vás to začne hezky bavit. Duolingo vám v úvodních lekcích předkládá jednoduché otázky typu „Jak se řekne jablko?“ a často pro lepší názornost používá i schematické obrázky, takže se chytne opravdu každý.
Struktura lekcí a forma výuky
Jak jsem již nastínil v předchozí kapitole, začínáte velmi zlehka. První lekce vás naučí základní slovíčka a fráze. Lekce jsou sdružovány do kategorií. První kategorie obsahující tři lekce nese název „Základy 1“, tu následují „Základy 2“, „Základní fráze“, „Jídlo“, „Zvířata“, „Plurály“ a tak dále. Ve většině kategorií se nachází dvě nebo tři lekce. V některých je jen jedna, ale výjimkou nejsou ani čtyři lekce na kategorii. V každé lekci jsou vám předkládány otázky související s tématem celé kategorie. V otázkách plníte různé úkoly spočívající v párování dvojic správných slov (české versus anglické) na seznamu, skládáte celé věty postupným výběrem z množiny slov, překládáte (přepisujete) anglicky psaný text do češtiny a obráceně, píšete anglicky mluvený text, který slyšíte atp. V každé lekci je kolem deseti otázek. Lekce můžete dle potřeby opakovat.
Jednotlivé úkoly se náhodně střídají a po jejich splnění se okamžitě dozvídáte, zda jste odpověděli správně či nikoliv. Aplikace Duolingo si šikovně pamatujete otázky, ve kterých nejvíce chybujete a ty vám pak opakovaně předkládá zcela rafinovaným způsobem. Když například chybně odpovíte otázku, jak se řekne anglicky „Jablko“, dozvíte se ihned správnou odpověď a za chvíli se vás Duolingo zeptá, jaký je překlad anglického slovíčka „Apple“.
Duolingo uší číst, psát, porozumět i mluvit. Některé druhy otázek po vás chtějí, abyste zopakovali slova či fráze, které vám aplikace „poví“ (přehraje). Pomocí mikrofonu rozpozná váš hlas a vyhodnotí správnou výslovnost. A nejlepší na tom je to, že to opravdu funguje. Otázky, jejichž odpovědi máte vyslovovat však máte možnost přeskočit, takže můžete trénovat i ve vlaku či autobusu MHD. Je vidět, že autoři aplikace Duolingo nad vším opravdu dobře přemýšleli a celý koncept aplikace je dotažený k dokonalosti.
Začátečníci versus pokročilí
Teď vás možná napadne, že Duolingo nebude nic pro vás, protože už umíte celkem dobře anglicky. Ničeho se nebojte! Autoři aplikace mysleli samozřejmě i na pokročilejší studenty. Při prvním spuštění výuky se vás Duolingo zeptá, zda jste úplný začátečník, nebo ne. Jestliže nejste, nabídne vám pětiminutový test, ve kterém postupně přitvrzuje. Pokud odpovídáte na jednoduché otázky korektně, dává těžší a těžší. Na základě vašeho výsledku určí správnou úroveň vašich lingvistických znalostí a posune vás ve výuce na správné místo. V praxi to vypadá tak, že po splnění testu se ocitnete někde dále ve výuce jazyka a máte odemčenu klidně většinu dostupných lekci. Ty si jinak musíte vybojovat postupným správným splněním otázek všech kategorií. Opět musím smeknout klobou autorům aplikace, protože tohle se jim opravdu povedlo. Učit se může kdokoliv, bez ohledu na zvládnutou úroveň jazyka.
Výuka angličtiny? A co další jazyky?
Angličtina je jasná. Duolingo nabízí kompletní výuku angličtiny v češtině. Nejen samotné otázky, ale i uživatelské rozhraní aplikace jsou kompletně v česky. Pro ty, kdo se chtějí učit anglicky a neovládají žádný jiný jazyk je to ideální. Pokud se však chcete naučit třeba španělsky a nevládnete angličtinou, pak je situace poněkud horší. Španělštinu se sice učit můžete, ale pouze v angličtině. A obdobná situace je i u dalších světových jazyků. Kdo dobře ovládá angličtinu, má dveře otevřené a může se s chutí pustit třeba do francouzštiny, italštiny, španělštiny, ale i do exotičtějších jazyků jako jsou esperanto nebo irština. Pokud mluvíte jen česky, musíte se spokojit s výukou angličtiny.
Věřím, že vás aplikace Duolingo zaujala a nakonec se díky ní naučíte alespoň základy angličtiny nebo jiného světového jazyka. Mě aplikace pomohla naučit se lehké základy španělštiny a jsem velmi spokojen jak se stylem výuky tak s aplikací samotnou. Popravdě, Duolingo mi přijde jako jedna z nejzajímavějších aplikací na android a kdybych měl vybrat ty nejlepší, Duolingo by jistě získalo jedno z prvních míst. Přeji vám hodně zdaru v učení a krásný den!