Výsek obrazu, který zaznamenají klasické fotky nebo video, už pomalu přestává stačit. Dnes se jede na 360 stupňů. A kdo netvoří záběry kolem dokola, měl by se to pomalu začít učit. Nové kamery a foťáky s touto technologií už se totiž dostávají na rozumnou cenovou hladinu a bude líp – třeba taková všestranná 360cam od Giroptic zvládá i živé přenosy a natáčení pod vodou.
Věděli jste, že se první panoramatické fotky tvořily už před více než 100 lety? Mít na jednom záběru co největší plochu, fotografy lákalo od samého počátku. O zachycení celého prostoru kolem nás na jeden snímek ale dlouho nemohla být řeč a nesnilo se o tom ani nám ještě před pár lety, co si budeme povídat. Dnes už jsou 360stupňové fotky a videa běžná realita a reálně začínají znít i pořizovací ceny přístrojů, které je zvládnou zachytit. Většina dostupných kamer na trhu má své přednosti, kvůli kterým stojí za pozornost, ale málokterá z nich zvládá kombinovat všechny parametry v jednom balíku. Pár se jich ale najde a mezi těmi vyvolenými je právě zmíněná 360cam od Giroptic.
Na první pohled připomíná 360cam hrušku nebo vajíčko, ale uvnitř se skrývá silný stroj. A není divu, že před dvěma roky, kdy kamerka vyjela na svou Kickstarterovou kampaň, uchvátila donátory natolik, že jí svěřili necelých 1,5 milionu dolarů (původní cíl byl přitom „pouhých“ 150 tisíc).
Tři oči, tři uši
Základní funkce 360cam jsou 3: focení, natáčení a živé přenosy, které umožňuje vysílat pomocí WIFI. Pořídit si ale můžete i speciální nástavec, který připevníte na spodní oddělitelnou část kamery a tím pádem dostanete možnost připojit klasický ethernetový kabel. Tyto přídavné prvky tvoří samostatnou sekci, kde by Giroptic postupně rád rozvíjel své nové nápady a vylepšení. Vedle stanice pro streamování je v aktuální nabídce např. netradiční šroubovací adaptér pro umístění na pozici žárovky, takže si z 360cam můžete udělat třeba domácí bezpečnostní kameru s vysíláním přímo do mobilu. Za oba nástavce si ale pochopitelně připlatíte. Žárovkový vyjde na 2 000 Kč a ethernetový dokonce přes 7 000 Kč.
Tři snímače, které jsou umístěny na trojúhelníkové ose, mají každý záběr 185 stupňů, ze kterých se skládá výsledný obraz (ve standardních formátech MP4/JPG). K tomu se přidávají tři vestavěné mikrofony, které zachycují prostorový zvuk a GPS lokalizace pro případ, že byste si k fotkám chtěli přiřadit i konkrétní místo. Stabilizaci obrazu pak zajišťuje zabudovaný gyroskop.
Vybavená hruška, která vydrží i pod vodou
Mozek kamery je skrytý v odolném pogumovaném těle, které by mělo zajistit dostatečnou ochranu podpořenou voděodolností až do 10metrové hloubky. Přesto byste se s kamerkou neměli potápět déle než 30 minut. Před případným vstupem do vody se navíc vyplatí nasadit na čočky ochranné „plavecké brýle“, které autoři připravili jako jeden z doplňků pro lepší obrazovou kvalitu.
Samotné ovládání stojí na jednoduchém principu dvou tlačítek po stranách LEDkového displeje, které vám nabídnou základní možnosti jako start, stop nebo přepínání mezi jednotlivými módy. Pokročilé nastavení je pak dostupné skrze aplikaci, která vám mj. umožní i rychlé nahrání záznamu na sociální sítě. K tomu si můžete zdarma stáhnout přehrávače pro desktop i virtuální realitu na Oculus Rift.
Výhodou 360cam je i fakt, že má vyměnitelnou baterii a paměťovou kartu typu microSD, takže když vám někde v terénu dojde šťáva nebo místo, můžete obě jednoduše vyměnit za nové. A zvlášť u baterie se to vyplatí, protože při běžném natáčení vydrží jen necelou hodinu, a to na celodenní výpravu rozhodně nestačí. Autoři na to každopádně myslí, takže k balení rovnou přidávají náhradní kus — na rozdíl od karty, která by se hodila také.
Navzdory několika nedostatkům v sobě Giroptic 360cam kombinuje pěkné spektrum vlastností, které z něj dělají všestrannou kameru na prostorové snímání s širokým využitím. Kdybyste si jednu chtěli pořídit, připravte si 500 euro a možná nějaké drobné navíc za přídavná zařízení. Za své peníze dostanete jeden z nejlepších strojů na trhu ve své třídě.