Stali jste se diktátorem banánové republiky někde v Jižní Africe. V pořadí již potřetí. Po výborných strategických hrách Dictator: Revolt a Dictator: Outbreak se do obchodu Google Play Store dostává sequel s názvem Dictator 2. Zatímco mezi prvním a druhým dílem jsme nezpozorovali mnoho novinek (asi nejpodstatnější byla možnost nákupu těžebních věží, která do státní pokladny pravidelně přinášela nějaké ty peníze), přímé pokračování s pořadovým číslem 2 na konci názvu hry je cílevědomější a základní mechaniky podstatně rozšiřuje. Takže co tu máme?
Dictator 2 je stejně jako Dictator: Outbreak strategická hra, v níž děláte spoustu zásadních rozhodnutí a přitom balancujete mezi skupinami různých lidí. A to doslova. Hraje se na tahy, přičemž v každém z nich si zvolíte frakci a hra vám v souvislosti s ní vyloží jeden problém, který musíte určitým způsobem vyřešit. Tak například, dovolíte farmářům, aby chovali své vlastní slepice? Dovolíte mafii, aby na náklady vlády vystavěla vlastní noční kluby? Vybavíte armádu novými tanky? Umožníte učitelům prodloužit si víkend na tři dny?Každé z těchto rozhodnutí má pochopitelně určitý dopad. A to nejenom na vámi vybranou skupinu lidí, ale často i na zbylé skupiny. Výstavba nočních klubů pro mafii za peníze ze státní pokladny se nebude líbit běžným lidem, ale třeba ani policistům nebo intelektuálům. To je asi zřejmé. Dopady většiny rozhodnutí jsou přitom docela zřejmé, dá se říci logické, nicméně někdy se může stát, že nějakou reakci prostě neodhadnete.
Dopady vašich rozhodnutí se odrážejí na vašem vztahu s frakcí, který je bodově vyjádřený. Jestliže bodový bank u některé z frakcí klesne na 3 a méně, dostanete se do konspirace. A ta může znamenat konec vašeho vedení. A to samé platí v případě, že některou z frakcí příliš upřednostňujete a dosáhnete u ní příliš kladných bodů – lidé neradi vidí, když se jedni mají lépe než ostatní. Ideální je proto udržovat body všech frakcí v rozpětí mezi minimem a maximem, ale zároveň více než nad průměrem, protože každý bod navíc přináší +20 000 do vaší pokladny.
Peníze hýbou světem
Stejně jako v předchozích dílech jsou hnacím prvkem celé hry peníze. Pokud se dostanete do záporných čísel, nastane konec hry. Jenže na rozdíl od nich se peníze tentokrát dají lépe využít i k samotnému rozvoji. Těžební věže z Dictator: Outbreak zůstaly a k nim přibyly tři další možnosti rozšíření – stavba vězení, stavba rozhlasu a stavba banky.
Stavby se dají dále upgradovat. Tím jejich potenciál můžete vylepšit na maximum. Každý upgrade pochopitelně něco stojí, nicméně všechny peníze navíc se nějakým způsobem vrátí – vylepšená těžební věž znamená více peněz a vylepšený rozhlas zase rychlejší a četnější vylepšování vztahů s některou ze skupin.
Za peníze si dále můžete najmout ochranku, která vás uchrání před atentátníky a dalšími nebezpečnými osobami. A nakonec – v případě, kdy zajmete další region, můžete za peníze najmout guvernéra, aby se o region staral automaticky, bez vašeho zásahu (tedy alespoň co se týče klasických situací – v mezních situacích, jako třeba propad vztahů s určitou skupinou na pouhý jeden bod, jste do akce pochopitelně povoláni, neboť hrozí převrat).
Kartičkami k dalšímu rozvoji
Jak jste mohli zjistit z předchozího odstavce, v Dictator 2 budete zajímat nové regiony. A v tom se skrývá druhá podstatná změna. Zabírání regionů a také odvracení nepřátel v případě, kdy se vás pokusí o region připravit, probíhá za pomoci karetních soubojů.
Karetní souboje, myslím tím pravidla hry, jsou prakticky stejná, jako pravidla hry Hearthstone: Heroes of Warcraft. Na hrací pole vynášíte kartičky s různou útočnou a obrannou silou. A s nimi se potom snažíte buď zničit všechny kartičky nepřítele, a nebo zničit nepřátelského vůdce.
Kartičky se na hrací pole vynášejí jednak podle strategie a pak také podle ceny. Na každé kolo je vyčleněný bodový bank (v každém kole se zvyšuje o jeden bod až do maximálního počtu 9), za nějž můžete zhmotňovat kartičky. Kartičky jsou přitom rozděleny podle vzácnosti do skupin podle ceny – jednodušší jsou levnější, rafinovanější o něco dražší, takže musíte přemýšlet, co ve který čas můžete vyložit, co se vám hodí víc.
Oproti Hearthstone: Heroes of Warcraft se Dictator 2 liší hned dvěma věcmi. V první řadě jde o to, že balíček karet si tvoříte před každou hrou a to z karet, které vám nabídnou jednotlivé frakce podle vztahů, jaké s nimi aktuálně máte. Čím lepší vztahy, tím více bodů k nákupu kartiček, a tím pádem i lepší a mocnější karty, nebo více karet.
V druhé řadě jde potom o to, že hrdinové, nebo lépe řečeno vojevůdci nedisponují žádnými speciálními schopnostmi jako v případě Hearthstone a tudíž se do boje aktivně nemohou zapojit. Slouží tedy pouze jako ukazatel toho, jak se vám daří – jen tak mimochodem, počet životů vašeho diktátora v boji určuje počet kladných bodů, které mají dohromady vaše vztahy se všemi frakcemi.
Ovládněte celičký svět!
Celkem je v Dictator 2 13 regionů. Pokud je ovládnete, ovládnete celičký svět a zároveň si otevřete scénáře. V nich se potom dočkáte různých výzev – kupříkladu musíte za pomoci okolostojících regionů dát dohromady zcela rozvrácenou republiku atd. Výzvy prodlužují hratelnost, ale nejedná se o nic světoborného – osobně jsem namísto výzev vždycky sáhla po nové kampani. Je to sice v podstatě stále to samé, ale jelikož hru tvoří především otázky, kterých je opravdu hodně, tak vám to ani nevadí.
Dictator 2 – Android strategie s karetními souboji po vzoru Hearthstone
Strategická hra Dictator 2 mě mile překvapila. Autoři neusnuli na vavřínech a svou sérii vylepšili hned několika zajímavými novinkami. Ty podstatně rozšiřují možnosti hry, ale přitom nerozbíjejí původní koncept Dictator, jež nás v předchozích dílech tolik bavil.
Také chci pochválit vkusně zabudované free-to-play prvky. Hráči si za peníze mohou koupit prostředky, možnost nápovědy (prozradí vám, jaké dopady mají různá rozhodnutí) a vypnutí reklamy. Nic z toho ale není pro hraní podstatné. Naopak, nákup hracích peněz může rozbít zábavný koncept hry, takže vám ho absolutně nedoporučuji.
Pokud byste do hry náhodou chtěli investovat peníze, potom si stáhněte Dictator 2: Evolution – prakticky stejný koncept, jenom bez reklamy.
Dictator 2
Hratelnost - 96%
Grafika - 81%
Hudba a zvuk - 82%
Originalita - 99%
90%
Pecka!
Originální strategie, v níž si hrajete na diktátory, kteří celou dobu balancují mezi jednotlivými skupinami lidí. Od posledně do hry přibyly karetní souboje, zajímání nových regionů a výstavba budov.