Pokud se řadíte mezi nejmladší generaci našich čtenářů, mobil, potažmo chytrý telefon je pro vás patrně stejně běžnou součástí denního života jako voda tekoucí z kohoutku nebo východ slunce. Jestli je to dobře, nebo ne, je na zvážení každého z nás, autoři projektu Light Phone v tom každopádně mají jasno.
Aplikace, hry, smsky, navigace, budík, hudba, rádio, focení… Tak přesně tohle všechno Light Phone neumí. Za to ale vydrží 20 dnů na jedno nabití, má praktické rozměry a můžete si s ním zavolat, tzn. že zvládá přesně to, k čemu byly první mobilní telefony před více než 60 lety navrženy.
Light Phone je protikladem moderní doby. Pokud si na jednu stranu barikády postavíme smartphony, chytré hodinky, virtuální realitu a Google Glass, na té druhé bude stát Light Phone — tak to alespoň vidí jeho dva autoři Joe Hollier a Kaiwei Tang. S projektem už uspěli v Mekce všech startupistů na Kickstarteru, kde vybrali přes 400 tisíc dolarů, a směle se valí dál.
Coby komerční produkt stojí tento telefon na poněkud překvapivé premise — používat byste ho totiž měli tak málo, jak jen to bude možné. Funguje spíše jako praktická záloha do terénu, na večerní tah po barech nebo klidný víkend, který si chcete užít bez vlivu dnešních technologií. A co si budeme povídat, pokud ho náhodou ztratíte, patrně vás to nebude mrzet tak moc, jako u dražšího bratříčka s pětipalcovým displejem. V tomto ohledu nelze Light Phonu nic moc upřít.
Jak můžete vidět i na obrázku, jeho rozměry jsou srovnatelné s běžnou kreditní kartou, takže ho pohodlně vložíte třeba do peněženky nebo kapsy u košile. Se svými 39 gramy se rozhodně nepronese. Tělo i vnitřnosti staví primárně na jednoduchosti. Nakolik se to podepíše na výdrži při méně šetrném zacházení, ukáže až čas (a oblíbené crash testy na YouTube). Na druhou stranu, dříví na něm asi nikdo štípat nebude a pokud se svou peněženkou běžně nehážete o zem, mohl by vám tenhle kousek chvíli vydržet.
Co produktu zatím u fanoušků trochu kazí reputaci, je nastavená cena. I když se to v dnešní době ve srovnání s telefony za 20 a více tisíc nemusí zdát jako velký problém, 100 dolarů (cca 2 500 Kč) připadá řadě lidí za „kreditku bez funkcí“ poměrně dost. Nemluvě o silné konkurenci, která častokrát zvládne přihodit i pár vychytávek navíc, vydrží déle než měsíc a koupit se dá za sympatických 500 Kč. Nedostatkem pro mimoamerické zájemce pak bude také fakt, že v případě zakoupení, na rozdíl od uživatelů v USA, nebudou moci využít dodávanou SIM kartu s předplacenými 500 minutami na volání. Velká škoda.
Light Phone působí ve své třídě jako produkty od Apple o úroveň výše, nechybí mu styl, je čistý, jednoduchý a pro své uživatele by se měl stát určitým symbolem životního stylu, s technologií bez technologií.
Kampaň na Kickstarteru už je sice u konce, pokud vás ale telefon zaujal a měli byste o něj zájem, můžete si ho stále pořídit na oficiálním webu. Jestli vše půjde podle plánu, první kusy se začnou rozesílat už během června.