Osud arkádové hry Chameleon Run je takřka pohádkový. Prototyp hry vznikl na game jamu (setkání vývojářů, kteří na rychlo vyvíjí hry na určité téma a soutěží o lepší zpracování a nápady) Ludum Dare. Autor u něho chtěl skončit, jenže pak si povšiml, že na jeho prototypu vystavělo hru hned několik vývojářů. A tak se rozhodl, že za pomoci několika externistů stvoří originál.
Tento originál byl vzhledem ke svému grafickému zpracování pojmenován Chameleon Run a vydán na App Storu (iPhony, iPady), kde si ho hned vyhlédly k tomu pověřené osoby a umístili ho na první stránku. Pokud máte zkušenosti s Applem, potom je vám jistě známo, že na první stránku se dostane jen velmi málo aplikací a her – Apple dlouhodobě razí minimalizmus ve vystavování nových přírůstků.
Chameleon se na App Storu ujal. Během pár hodin se z něj stal prodejní trhák, který pařilo miliony hráčů. Pražské vývojářské studio Hyperbolic Magnetism se tak prakticky přes noc a v podstatně náhodou dopracovalo obrovského balíku peněz.
Naštěstí ani pohádkové bohatství nemohlo zapálené kluky se slabostí pro vývoj her odradit od dalšího krůčku, jímž bylo převedení Chameleon Run pro operační systém se zeleným robůtkem ve znaku. Android verze přišla v nedávných dnech a cílem této recenze je vás s ní seznámit.
Rychlá změna barvy
Chameleon Run je arkádová hra pro mobily s Androidem, ve které ovládáte rozpustilého rošťáka. Ten automaticky běží světem nahlíženým pohledem ze strany z bodu A do bodu B, přičemž se pohybuje mezi jednotlivými plošinami. Plošiny jsou různě poskládané a navíc mají rozdílné barvy. A kluk se těmito nerovnostmi a barvami musí řídit.
Úplně nejdůležitější je pravidlo, že kluk může skočit pouze na plošinu stejné barvy. Nemusí si však vybírat a podle toho vždy řídit svoje kroky – jednou z jeho schopností je ve výskoku barvu změnit. Stačí ve správný čas – tedy ve výskoku (abyste se nedotkli špatné barvy z předešlé plošiny) kliknout na levou stranu obrazovky. Kluk se protočí a změní barvu, jako to dělají chameleoni (odtud tedy ten název hry). Při dopadu tak má správnou barvu a může pokračovat v běhu.
Na některé plošiny však nelze skočit za žádnou cenu – jedná se o černé plošiny, které se často důmyslně pletou do cesty například tím, že se pohybují nahoru a dolu. Těmto plošinám se tak musíte vyhýbat, protože když se jich dotknete, je po vás (a začínáte od začátku levelu).
Se skoky toho můžete hodně vytvořit
Druhou důležitou herní mechanikou jsou skoky a dvojskoky. Každý skok (i dvojskok) může být jedinečný, protože ho tvarujete přesně podle svých představ – záleží, kdy se ke skoku uchýlíte a jak dlouho ho budete provádět. Čím déle držíte tlačítko pro skok, tím déle se skok prodlouží a tím dále, případně i výše skočíte.
Možná vás teď napadlo, že k překonání levelů by šla zvolit technika co nejdelších kroků, ale já vás hned vyvedu z omylu. Nešla. Tvůrci si nachystali i vzdušné překážky, takže se skoky musíte pracovat hezky poctivě. Často je třeba klučinu kupříkladu nechat z plošinky jakoby trošku spadnout a skok započít až v pádu, abyste hlavou nenarazili do hořejší vyvýšeniny. Tím naženete několik centimetrů, které by vám při běžném skoku přebývaly a které by znamenaly konec hry.
Do základní kostry pak tvůrci neváhali přidávat i další prvky, ty se však týkají už jen motivace. Pro otevření každého dalšího levelu potřebujete body (něco jako hvězdy u logických her). A tyto body sbíráte za plnění úkolů, třeba za proběhnutí levelu bez změny barvy, posbírání všech bublinek po cestě nebo za zkompletování ornamentů. Netřeba dodávat, že všechny sběratelské předměty jsou ukryty na místech, která prověří vaši důmyslnost i rychlé reflexy.
Arkádová hra Chameleon Run mě nadchla. Jedná se o takovou tu oddechovku, kterou můžete spustit kdykoliv během hry pro zabití chvilky volného času.
Ačkoliv Chameleon Run nepřichází se zcela originálním námětem (nekonečných utíkacích her, tzv. endless running her tu bylo už hodně), do poměrně všedního námětu dokázala přinést tolik zajímavých a hlavně naprosto skvěle padnoucích prvků, že na všechny předchozí hry tohoto typu s přehledem zapomenete.
Chameleon Run je na rozdíl od iPhonů a iPadů pro mobily s Androidem k dispozici zdarma.
Chameleon Run
Hratelnost - 96%
Grafika - 96%
Hudba a zvuk - 94%
Originalita - 93%
95%
Pecka
Krásně zpracovaná arkádová hra od českých vývojářů. Jakmile si na ni jednou zvyknete, nebudete chtít už nikdy jinak!