Pamatuji si to jako by to bylo dnes. Když mi bylo asi 12 let, soused (a kamarád v jedné osobě) dostal počítač. Byla to stařičká 086, ovšem dokázala divy! Měl na ní samé skvělé hry, jako například Eye of Beholder, Wolfenstein 3D, Stunts atd. V čele všech těchto her pak stál soubor, který se jmenoval prostě „bomb.exe“. Za prostým názvem se skrývala poměrně prostá, ale neskutečně návyková hra s názvem Bomberman. Pokud jste tuto hru hráli, teď jistě přikyvujete. Pokud jste tuto hru nikdy nehráli, tak vám řeknu jenom tolik, že jste přišli o hodně, a že byste svůj nedostatek měli rychle napravit. Dost možná totiž přicházíte o herní zážitek, který budete považovat za vrchol zábavy.
Bomberman je arkádová hra, v níž si vyberete svého panáčka a s ním se pak vydáte na herní plán. Cílem hry je zničit všechny nepřátele a dostat se skrze ukryté dveře do dalšího levelu. Na hru koukáte pohledem shora, level pak sestává z úzkého bludiště, které vzniklo z kamenných a hliněných bloků. Kamenné bloky jsou nerozbitné, hliněné bloky lze odstřelit.
Aby postavy byly konkurenceschopné, jsou vybaveny bombami. Ty mohou klást kdekoliv na herním plánu, přitom však musí dávat pozor, aby namísto nepřátel do vzduchu nevyhodily samy sebe. Stává se to často, častěji než si sami dokážete představit.
Těmito bombami tedy pomalu prorážíte bludiště a děláte si cestu ke všem vašim nepřátelům. Jakmile pak narazíte na padouchy, musíte dobře vystihnout směr jejich cesty a bombou mu tuto cestu zahradit, nebo ji vhodně umístit podél cesty – bomba za pár sekund po položení vybuchne, přičemž její ničivé plameny dosáhnou pouze do nekrytých míst, takže je opravdu důležité načasování i zákony fyziky.
Jakmile se dokážete přenést přes všechny zábrany, pokračujete dál a dál, dokud máte chuť a životy. A teď přijde to nejlepší – do hry se můžete pustit sami, nebo dohromady až se třemi dalšími hráči. V Bombermanovi tedy byl multiplayer až pro 4 osoby. A my jsme ho hojně využívali, protože teprve v té chvíli přišly na řadu ty nejlepší herní chvilky. U počítače s kamarády jsme se povzbuzovali, domlouvali se na strategii a samozřejmě si i nadávali, to když se někomu podařilo bombou zatarasit svému kamarádovi cestu a poslat ho na smrt (stávalo se to často, nikoliv cíleně, ale protože Bomberman je opravdu rychlý).
Kdybych to tedy mohla shrnout, Bomberman byl pro moji partu kamarádů nejlepší hrou (jsem si naprosto jistá, že nejsem sama, ale že lidí s podobným názorem po světě chodí statisíce). Proto mi udělala šílenou radost Android hra Bombing Bastards.
Hoď bombou kdož jsi bez viny
Bombing Bastards, ani kdyby se stokrát snažila, svou předlohu nikdy nemůže zapřít. Jakoby Bombermanovi z oka vypadla – nejdete tu plus minus stejné bludiště, plus minus stejný pohled a naprosto stejnou hratelnost, která vychází z principu pokládání bomb a ničení nepřátel.
Při kosení hliněných zátaras přitom občas najdete nějaký bonus, jako je zvýšení dosahu bomby, nebo zvětšení počtu bomb, které můžete najednou položit. Až sem by si člověk mohl tyhle dvě hry pomalu splést, tvůrci arkádovky Bombing Bastards nicméně nechtěli vydat pouhou kopii hry a tak se rozhodli trošku ji oživit různými drobnostmi.
Možná největší drobností, jakousi změnou v hratelnosti je možnost položenou bombu kdykoliv zvednout a někam ji odhodit. Tím nám tvůrci umožňují efektivně se bránit před špatně položenou bombou – ať už pochází z našich nebo spoluhráčových rukou. Problém tkví samozřejmě v tom, že při té rychlosti člověk není tak pohotový a i když má v ruce účinný nástroj, občas nedokáže zareagovat tak rychle, jak by si představoval. Přesto, tato možnost tu je (není jediná, která míchá hratelností) a já za ní tleskám. Sice je to maličkost, ale opravdu zásadní.
Tři cesty k úspěchu
Když jsem Bombing Bastards spouštěla poprvé, moje nadšení chvílemi střídali pocity nejistoty. Jak tvůrci dokážou přenést pohodlné ovládání na klávesnici na displeje smartphonů? Odpověď zní: „dobře“, teď už to vím.
Tvůrci Bombing Bastards vsadili na ověřené ovládací schéma, zajetou „svatou trojici ovládání mobilních her“. K dispozici ve hře proto dostanete klasickou možnost ovládání vykreslováním cesty, ovládáním virtuálním gamepadem a ovládáním plovoucím gamepadem.
Ovládání první možností mi moc nešlo. Často jsem sjela z cesty a hlavně kvůli přejíždění po displeji jsem ztrácela přehled o tom, kde se pohybují nepřátelé. Druhé dvě možnosti jsou ale perfektní, přičemž vám doporučuji spíše možnost „plovoucího gamepadu“, díky němuž se vyhnete problému s přehmátnutím na displeji (kvůli němuž postava nereaguje, jako byste gamepad neovládali). Ano, sice se mi občas stalo, že jsem přiběhla někam, kam jsem vůbec přiběhnout nechtěla, všechny takové chyby ale způsobovala moje neobratnost a pomalé reakce, nikoliv ovládání. A to je pro arkádovou hru, zvlášť pro arkádovou hru na mobilech vždycky poklona.
Zdarma nebo s kamarády a prémiovou verzí
Bombing Bastards je k dispozici ke stažení zdarma. Hra přitom neobsahuje žádné mikrotransakce a omezení, snad kromě nabídky oživení výměnou za shlédnutí reklamy (v mé hře velmi často nefunguje, takže smůla). Pokud ovšem budete chtít využít hlavní přednosti Bombing Bastards, kterou je stejně jako v případě klasické hry Bomberman multiplayer pro více hráčů, potom si budete muset zaplatit za plnou hru. Skvělá zpráva je, že tato hra vás vyjde jenom na pár desítek korun, a že se jedná o prémiovou verzi, tedy že za jednu cenu dostanete vše a nebudete rušeni dalšími mikrotransakcemi a reklamami. Pokud se tomuhle nedá říkat skvělá koupě, tak už nevím.
Bombing Bastards rozhodně patří mezi nejlepší multiplayerové hry pro Android, stejně jako jeho předloha svého času patřila mezi nejlepší multiplayerové hry pro PC. Je vyloženě vidět, že některé koncepty se nikdy, nikdy neomrzí. A to je dobře – potom my pamětníci můžeme pařit s mladšími hráči a rozdíly mezi námi vymizí. I takovou službu nám hry poskytují…
Bombing Bastards
Grafika
Hudba a zvuk
Originalita
Pecka
Bombing Bastards je multiplayerová hra pro Android ve stylu stařičkého Bombermana. Budete ji milovat, zvlášť pokud skutečně využijete možnost hrát společně s přáteli.