Candy Crush Sagu zná asi každý. Nejznámější představitel žánru match3 (v češtině také spoj3) ve světě mobilních her rozpoutal doslova šílenství. Jednoduše uchopitelná logická hříčka, v níž jste spojovali tři a více stejných symbolů, oslovila miliony lidí a svým tvůrcům vydělala miliardy dolarů, a to, i přestože byla free-to-play. Tu a tam jste se totiž dostali do předem vytyčených nesnází, z nichž vás mohly dostat mocné power-upy, které lze získat mikrotransakcemi.
S Candy Crush Saga tvůrci z King Digital Entertainment narazili na zlatou žílu, kterou se rozhodli těžit i nadále. Vznikla tak hromada match3 her ze série „Saga“, například Farm Heroes Saga, Pet Heroes Saga, Diamond Digger Saga, Bubble Witch Saga atd., které žánr dále zpopularizovaly. K popularitě – i když spíše té negativní – potom přispěly také snahy King Digital Entertainment o regulaci názvů her, a to přímo soudními cestami. V King si jednoho dne řekli, že „Saga“, „Candy“ a další slovíčka z jejích populárních her jsou ochrannými známkami a jako takové by je nikdo neměl používat.Absurdnost tohoto smýšlení naštěstí zachytili i samotní soudci, díky čemuž třeba i vaše hra může nést obecné názvy jako je „bonbon“, „sága“ a další obvyklá označení, která používáme i jen tak mezi řečí. Díky bohu.
I přes značnou kontroverzi a opakování herních mechanik jako na běžícím pásu to King Digital Entertainment dotáhli daleko. Před několika dny bylo studio prodáno velkému vydavateli Activision Blizzard a to za astronomickou částku 5,9 miliard dolarů (něco okolo 145 miliard korun), což je asi 2× více, než Microsoft v minulém roce „vysázel na dřevo“ za tvůrce Minecraftu, studio Mojang. Ale to jen tak pro zajímavost.
Díky výše uvedené analogii by se mohlo zdát, že vedle match3 her od King Digital Entertainment už nic jiného neexistuje. Naštěstí tomu tak není. Pokud jste náhodou praktikami výše zmiňovaného studia přejedeni, nebo už vám prostě jen nechutnají free-to-play prodejní modely či jeho bonbony, potom máte hromadu dalších možností, například match3 hru pro Android s názvem Azkend 2: The World Beneath.
Rozdíl mezi Azkend 2: The World Beneath a Candy Crush Saga
Azkend 2: The World Beneath vytvořila společnost 10tons, která stojí také za výbornou řežbou Trouserheart, nebo placenými match3 hrami Puzkend a Azkend. Azkend 2: The World Beneath je přitom průsečíkem těchto dvou her – z první z nich si bere hromadu symbolů, z té druhé potom zajímavé bonusy a systém elektriky.
Match3 hra ve stylu Candy Crush Saga, i když docela jinak
Netřeba vám něco nalhávat. Azkend 2: The World Beneath je Android hra ve stylu Candy Crush Saga. Spojujete v ní tři a více symbolů, které se posléze vytratí. A tak pořád dokola, jenom s tím rozdílem, že zde musíte více přemýšlet. Především jde o to, že zde občas neplatí pořekadlo „čím více symbolů spojíš, tím lépe“. Každé hrací pole je jiné, to znamená, že kameny se mohou sypat trošku jiným směrem a kromě toho má hráč předem dané určité úkoly, například odstranit zámky, šedivé dlaždice, roztát led, uhasit oheň, pozabíjet všechny brouky a nakonec obvykle ještě posunout předmět po hracím poli až na dno.
Všechny tyto úkoly samozřejmě taktéž plníte spojováním. To znamená, že brouka zabijete spojením stejných symbolů v jeho těsné blízkosti atd. Přitom se vám často nevyplatí spojit všechny možné symboly, ale třeba jenom jejich část s tím, že zbytek necháte dopadnout na dno, abyste jeho spojením mohli zaškodit i dalšímu hmyzákovi atd. Hra je v možnostech a nápaditosti opravdu vysoce pokročilá, což mimo jiné znamená, že vám jen tak něco nedaruje. Na druhou stranu, obtížnost v ní je poměrně solidně dávkovaná (kromě pár výkyvů, ale to může být čistě jen můj subjektivní dojem), takže se nikde zbytečně nezasekáváte, jako se to děje u Candy Crush Sagy, ale pěkně pokračujete a užíváte si dalších novinek.
Co všechno v jiných match3 hrách nenajdete?
Mezi novinky, nebo spíš originální prvky Azkend 2: The World Beneath patří třeba již zmiňovaný systém elektriky. Spojováním symbolů se vám nabíjejí cívky, které vám pak mohou dát od jednoho do pěti výbojů. Každý výboj přitom z pole odstraní jednu z kostiček, což vám často výrazně pomůže.
Další zajímavou novinkou jsou symboly buzoly. S nimi můžete spojit řadu symbolů s řadou docela jiných symbolů, což je často užitečné. A na tento symbol navazují i aktivní bonusy. Mezi nimi si můžete volit a v každém kole tak určit, zda vám vedle klasických symbolů budou padat například symboly kladiva, dalekohledu nebo dynamitu. Netřeba dodávat, že každý z těchto symbolů má jinou schopnost. Spojení symbolů kladiva vám v dokončení levelu pomůže tím, že odstraní některý z nepotřebných kamenů, spojení dynamitů zase tím, že odstraní i okolostojící symboly a spojení symbolů dalekohledu zase označením řad symbolů, které bude nejvýhodnější odstranit následně atd.
Vedle aktivních symbolů se pomalu, ale jistě dostáváte také k pasivním symbolům. Díky nim si můžete aktivovat delší časový limit, o 15 % více power-upů na hracím poli atd. Celkem je k dispozici 8 aktivních a 8 pasivních bonusů, ale pokud se cítíte nepřemožitelně, samozřejmě můžete hrát i bez nich.
Posledním příjemným zpestřením – snad kromě příběhu, který není zase tak košatý, abych vám o něm mohla vyprávět – jsou minihry ve stylu poznávacích vsuvek. Jakmile vám bude dovyprávěn příběh, hlavní postava vás tu a tam vyzve, abyste určili místo na obrazovce odpovídající malému kruhovému výřezu. Zpočátku je to jednoduché, jenže pak se do hry dostanou i výřezy, které jsou vůči originálu otočené, a tak už to bude chtít více pozornosti. Tímto způsobem autoři s bravurou vytěžili nádherné grafické zpracování a dech beroucí obrázky, s nimiž hra opravdu nešetří. Povedlo se.
A povedla se vlastně i celá hra, která je dobrodružná, i když ji budete hrát doma, okouzlující, i když vás zahltí pouze obrázky a velmi originální, i když prvky, které v ní najdete, už jste dost možná někde viděli. Všem milovníkům Candy Crush Saga doporučuji.
Pokud o kvalitách hry ještě pochybujete, vyzkoušejte si její „lite“ verzi. Odkaz se nachází pod odkazem na stažení plné verze hry.
Azkend 2: The World Beneath
Hratelnost - 99%
Grafika - 99%
Hudba a zvuk - 85%
Originalita - 95%
95%
Pecka!
Povedená match3 hra, která vyniká profesionálním zpracováním a mnoha originálními nápady.