Není to tak dlouho, kdy jsem psal pochvalná slova o velmi povedeném ponorkovém simulátoru Crash Dive. Dnes tu mám hru z podobného soudku. Opět se v ní podíváme na moře, jen tentokrát budeme hrát na tahy, v lepší grafice a se širokou škálou bojových prostředků. Zatímco v Crash Dive máte na výběr pouze ponorky, Atlantic Fleet vás nechá ovládat navíc i různé třídy bitevních a letadlových lodí – včetně letadel.
Atlantic Fleet je na Androidu stejným králem, jakým je na PC Silent Hunter. Jedná se zkrátka o nejlépe zpracovaný námořní souboj z období druhé světové války, který si můžete na Androidu zahrát. A to nepřeháním.
Herní módy – trénink a kampaně
Hru začínáte tím, že si vyberete, zda chcete hrát tréninkové mise, ostré kampaně či single mise. Striktně doporučuji dát si tutorial, neboť jinak riskujete to, že vám hraní nepůjde a hra Atlantic Fleet se vám nebude líbit. Po odehrání tutoriálu doporučuji dát si ještě několik samostatných misí na zahřátí a osvojení si technik námořního boje.
Herní mechanismus – souboj na tahy
Když zahájíte misi, máte dostatek času seznámit se se situací na mapě i v reálném (tedy herním, 3D modelovaném) prostředí a promyslet si další kroky. Spěchat opravdu nemusíte, protože Atlantic Fleet je hra na tahy, jak jsem již zmínil v úvodu. S každou lodí můžete během jednoho tahu udělat libovolný pohyb (ovládáte směr a výkon motorů) a následně útok, při kterém vám hra pomáhá s menší či větší přesností odhadovat elevaci děl před výstřelem. Přesnost střelby se zlepšuje, čím déle pálíte na stejnou nepřátelskou loď.
Je to opravdu takto jednoduché. Jenže díky velkému množství lodí a jejich speciálním schopnostem (jinak se hraje s ponorkou, jinak s křižníkem a jinak s letadlovou lodí) je ve hře Atlantic Fleet nepřeberné množství taktických možností. Časem již budete schopni odhadovat co nepřítel provede, respektive jak bude v rozehrané partii pokračovat, jenže nikdy nevíte kdo bude přesnější ve svých zásazích a jak se komu podaří vymanévrovat před torpédy. Vše chce trochu cviku a zručnosti – a to je přesně jedna z věcí, které se mi na Atlantic Fleet nejvíce líbí – to jak se pomalu učíte lodě ovládat a využít je v dané situaci na maximum.
Grafika a herní prostředí
Vizuální stránka hry je opravdová lahůdka. Takto jednoduše a přitom detailně zpracovaná hra na Androidu nevychází každý den. Atlantic Fleet se svým autorům podařil nejen herním mechanismem, ale také svým vzhledem. Vlny na moři vypadají celkem věrohodně, jsou hezky animované a rozbíjejí se o detailní modely lodí. Pozadí, mraky, změny počasí, bouřky, východy a západy slunce – vše působí velmi realistickým dojmem a pomůže vás vtáhnout do děje bitvy.
Výstřely na širém moři způsobují působivé gejzíry bílého vodního sloupce, torpéda malují ony zlověstné vodorovné stopy, které se s každým dalším tahem přibližují a váš mozek hezky zaměstnají odhady jejich pravděpodobné polohy v dalším kole. Hra je graficky téměř dokonalá a můžete si jí o to více vychutnat tím, že nemusíte mezi tahy nikam spěchat. Kamerou je možné pohybovat libovolně do všech směrů, přibližovat, oddalovat a dokonce jsou přístupné velmi působivé pohledy pod vodní hladinou.
V okamžiku kdy potopíte nějakou loď, spustí se velmi plynulá animace a můžete si prohlížet celý její sestup do temných hlubin. Hra Atlantic Fleet jde ve svém grafickém zpracování až tak daleko, že vidíte na klesajícím vraku lodi dokonce i drobounké bublinky vzduch, které z lodi unikají směrem ke hladině. Velmi povedené! Podívejte se na video pod článkem.
Hudba a bojová atmosféra
Ačkoliv to bývá často opomíjené, hudba a celkově atmosféra, kterou hudba ve hře vykresluje je velmi důležitou součástí celého herního zážitku. A platí to dvojnásob, pokud hrajete dlouhé námořní bitvy a navíc ještě na tahy. Hudba nesmí rušit a musí vytvářet napjatou atmosféru. Podle mě i tohle se autorům povedlo. Nečekejte desítky různorodých skladeb. Atlantic Fleet je hra relativně monotónní a to je nakonec dobře. Bojová orchestrální hudba se postupně rozehraje v dramatickou bitvu, aby se pak zase uklidnila jako daleké moře. Hudba vás hrou nese a po několika minutách hraní vás zcela pohltí až ji přestanete zcela vnímat.
Za kvalitu se platí…
Atlantic Fleet není levnou hrou. Abych pravdu řekl, patří mezi ty nejdražší co jsem na Android viděl. Autoři si za svůj velmi kvalitní a povedený počin nechají zaplatit a to je dobře – za práci, kterou si s tvorbou Atlantic Fleet dali jim odměna náleží. Za plnou cenu hry získáte téměř dokonalý titul a navíc se nemusíte být, že by vás obtěžovaly další příplatky či mikrotranskace. Zaplatíte a dostanete celou hru s oběma kampaněmi. Škoda jen, že není možné stáhnout si demo nebo trial verzi – musíte věřit mému dobrému slovu. Atlantic Fleet patří mezi ty nejlepší hry co jsem na Androidu hrál. Nekecám. A kdyby vám to náhodou nestačilo, určitě se podívejte také na předchozí díl nesoucí jméno Pacific Fleet.