Tchaj-wanská společnost Asus je u nás mnohem lépe známá jako výrobce počítačové techniky, ale má už na kontě také celou řadu zajímavých smartphonů. Její řada ZenFone letos vzbudila v mnoha směrech hodně pozornosti jako zajímavý hybrid klasických čínských a na západě více zavedených společností. Aktuální vlajková loď Asusu Zenfone 2 ZE551ML vyšla už před asi půl rokem. V září nicméně Asus vypustil na trh ještě jednu další vylepšenou variantu, nazvanou Asus Zenfone 2 DeLuxe ZE551ML.
Pokud vám přijde trochu zvláštní, že by měla mít normální a DeLuxe verze stejné výrobní číslo, nejste sami, ale není to rozhodně omyl v článku. Asus vypustil DeLuxe verzi se stejným výrobním číslem jako původní model, což bohužel už předem dává tušit, že změn v telefonu vlastně zase tak moc nebude.Jednoduše a stručně řečeno, Asus ZenFone 2 DeLuxe ZE551ML je nejsilnější možná verze původního Zenfonu 2, s vylepšeným designem a většími možnostmi vnitřní paměti a SD karty. Tím jaksi změny končí. Na nový model je to trochu málo, sám o sobě má ale Asus ZenFone 2 DeLuxe ZE551ML mnoho zajímavých vlastností.
Design je tedy primární místo proměn DeLuxe modelu. Stejně jako původní Asus ZenFone 2 ME551ML má i DeLuxe naprosto stejné rozměry a tvar, včetně okopírování hardwarových tlačítek ovládání telefonu na zadní straně pod kamerou ve stylu vlajkových lodí LG. Přední strana smartphonu zůstala prakticky beze změny, zadní je ale nyní tvořena více než 500 trojúhelníky seskupenými do krystalových formací, takže tvoří jakýsi plastický reliéf. Na pohled díky tomu Asus ZenFone 2 DeLuxe ME551ML vypadá skutečně luxusně a velice dobře se drží, aniž by na něm zůstávaly otisky prstů.
Displej Asusu Zenfone 2 DeLuxe ME551ML se naproti tomu od původního modelu nijak nezměnil. Patří mezi slušné, ale nijak převratné IPS LCD typy o velikosti 5,5 palců, má rozlišení 1 920 x 1 080 a jemnost 401 ppi. Pro většinu věcí stačí, jeho problémovým místem je horší viditelnost jak na slunci, tak z větších úhlů.
Naproti tomu hardware už změn doznal. V oblasti procesoru si lze pořád vybrat mezi dvěma verzemi čtyřjádrového Intelu Atom o frekvenci buď 1,8 GHz, nebo 2,3 GHz. V obou případech ve smartphonu najdete GPU PowerVR G6430. Asus ZenFone 2 DeLuxe ME551ML už ale má vždy 4 GB RAM, a v oblasti vnitřní paměti máte na výběr mezi 64 a 128 GB u normální verze, a dokonce až 256 GB, pokud se vám podaří sehnat edici Special. Navíc telefon podporuje i paměťové karty do velikosti 128 GB a dvě SIM.
Naprosto nic se nezměnilo v oblasti konektivity. Asus ZenFone 2 DeLuxe ME551ML má kromě základní výbavy NFC a v případě globálního modelu telefon podporuje i obě hlavní české frekvence LTE.
Baterie má stejný výkon 3 000 mAh, což ovšem v tomto případě znamená trochu menší výdrž, protože hardware přece jen úplně stejný nezůstal. Už původní model měl v tomto směru problémy a Asus Zenfone 2 DeLuxe ME551ML to samozřejmě nijak zlepšit nemohl, se svým omezením na silnější části výkonu původního modelu a ještě přidáním větší paměti. Nabíjet telefon budete potřebovat každý den i jen s jednou SIM, natož se dvěma. Asus ZenFone 2 DeLuxe alespoň podporuje rychlonabíjení a za půl hodiny nabije 40 % baterie.
Asus Zenfone 2 Deluxe ME551ML je zajímavý především svým zajímavým designem, 4 GB RAM, a v případě speciální edice až 256 GB vnitřní paměti. V jiných oblastech bohužel trochu zaostává, ale nakonec stejně bývá pro úspěch telefonu důležitá také cena. A přestože Asus ZenFone 2 DeLuxe ME551ML k nám přímo ještě nedorazil, obecně ji telefony od Asusu mají hodně příjemnou.