Vaše letadlo ztroskotalo na neznámém místě. Skvělá zpráva je, že stále ještě žijete. Jenže nebudete to mít lehké. Brzy totiž zjišťujete, že z neznámého místa se jen tak jednoduše nedostanete. A boj o holý život teprve začíná.
The Abandoned je survival hra pro mobily s Androidem. Snažíte se v ní přežít, co nejdéle dovedete. K tomuto cíli vás přitom zavede sbírání surovin, vyrábění předmětů, starost o své potřeby a také souboje s nepřátelskými úkazy. Jak si to představit?
Ve dne tedy prozkoumáváte okolí a snažíte se zajistit své základní potřeby – hlad a psychickou pohodu, která je doplněná ukazatelem zdraví. Zajímavé je, že tyto ukazatele jsou vzájemně provázané. Pokud si tedy k jídlu ulovíte zajíce a sníte ho syrového, vaše postava sice zažene hlad, ale utrpí na psychice. Pokud ovšem tohoto zajíce před konzumací opečete na ohni, zaženete jak hlad, tak i psychickou nepohodu atd.
Dávej pozor, co si dáváš do pusy
Zatímco v prvních okamžicích jste rádi, když nějakou tu krysu bacíte po hlavě sekerou, postupně přicházíte na to, jak si vyrobit oštěp, nebo past a lovit pohodlněji. Postavíte si stan, abyste v noci nemuseli zírat do tmy. A dojde i na nějaké to vybavení, jako jsou kabáty, čepice a boty, které vás bude chránit před poraněním.
Výběr předmětů je obecně docela pestrý. Nechybí prakticky žádné základní předměty, na něž byste si takhle z patra vzpomněli. A tyto předměty navíc ve hře často existují v mnoha různých provedeních (například malá/velká sekyra), které vám umožňují vyrobit předmět přesně pro danou situaci. Jelikož možnosti craftování jsou jednou z nejdůležitějších složek každé dobré survival hry, asi je vám už tak trochu jasné, že The Abandoned v této recenzi nepropadne, ba naopak.
Pohodlí i maximální ovládání
Na hru se díváte pohledem z první osoby. Levým virtuálním joystickem s postavou pohybujete, pravým se potom rozhlížíte. Míru citlivosti těchto dvou prvků lze nastavit v menu, což dost možná využijete – správná citlivost ovládání je v této hře stěžejní, neboť často dochází k soubojům nebo k lovení divoké zvěře.
Další ovládací prvek se týká sbírání předmětů. Jakmile přijdete k nějakému aktivnímu objektu, objeví se nad ním ikona ruky. Pokud ji zmáčknete, předmět se sebere a uloží do inventáře. Tuto možnost v menu hry můžete změnit na automatické sbírání, kdy dojde k uložení předmětu do inventáře vždy, jakmile nějaký přejdete. Tuto možnost vám ovšem nedoporučuji. Inventář je totiž omezený a budete-li sbírat vše, přes co s postavou přejdete, brzy dojde k jeho zahlcení. Během přetížení dochází ke zpomalení postavy a případně i k většímu zranění.
Přetížení se potom zbavíte pouze otevřením inventáře a vyházením nepotřebných předmětů (kamenů, dřeva, plechovek atd.), což ovšem musíte dělat co dvě minuty. Automatické sbírání předmětů je tak užitečné pouze nárazově, když například pokácíte několik stromů najednou a úlovek chcete rychle „sklidit“.
Práce s inventářem je velmi jednoduchá – označíte předmět a hra vám nabídne, co s ním můžete dělat (například použít/vyhodit). Po výběru jedné z možností se vaše volba okamžitě projeví (například sníte jablko a zvýší se vám zdraví). A podobně jednoduché je i craftování.
Jakmile máte dostatečné množství surovin, stačí navštívit menu výroby. Zde si vyberete požadovaný předmět listováním po stránkách, načež potvrdíte volbu a čekáte, až se předmět vyrobí. Na výrobu předmětu se přitom čeká určitou dobu, během níž s postavou nemůžete nic dělat. To je sice trošku nuda, ale u her tohoto typu se tento systém hodí – hráči nemohou podvádět, když se dostanou do úzkých, čímž se zvyšuje napětí.
Výroba nejčastěji používaných nebo v dané situaci nejpotřebnějších předmětů, na jejichž výrobu máte dostatek surovin, se ukazuje také v rychlém menu po pravé straně obrazovky. Díky tomu často ani nemusíte otevírat menu a pocit z hraní je ještě o něco umocněný.
Soubojový systém potom spočívá v jednoduchém mačkání aktivního tlačítka pro úder (plus samozřejmě i míření za pomoci virtuálních analogových páček), nebo aktivního tlačítka pro oštěp/kámen/jakýkoliv další předmět, který lze po nepříteli mrštit.
Tomu budete věřit
K uvěřitelnosti The Abandoned přispívá také grafika. Ačkoliv textury země jsou při bližším pohledu dost strohé, situaci bez problémů zachraňuje vyšší počet samostatně stojících objektů, jako jsou trsy trávy, stromy, kameny, skály atd.
Různé objekty zemi po většinu času umně zakrývají, nehledě na to, že jsou vcelku pěkně vymodelované. Na mobilní hru, která se celá odehrává v otevřeném herním světě, je to velmi dobré. A teď se podržte. Tuhle hru hravě rozjedete na průměrně výkonných mobilech – plynulé hratelnosti se dočkáte třeba i na LG G2 a podobně.
Má to i příběh
Survival hry většinou nabízejí nekonečný herní mód, který spočívá v tom, abyste co nejdéle vydrželi. Tento herní mód najdete i v The Abandoned. Velkou přidanou hodnotou této survival hry je ale příběh, respektive příběhový mód, který vás touto hrou provede od A do Z. To znamená, že tato hra se hodí i pro hráče, kteří mají rádi začátek a konec.
Příběh se pochopitelně točí okolo vašeho neštěstí a putování za záchranou. Kromě toho vám ale osvětlí, co se děje ve vašem okolí, proč na vás útočí ty divné příšery a kde se ve světě vzaly nebezpečné anomálie. Je to zajímavé, vážně.
Opuštěný, ale beztak nejlepší
The Abandoned je dle mého názoru nejlepší survival hra pro Android. Nabízí zajímavý herní svět a spoustu možností, jak se v něm popasovat se všemi nepříjemnostmi a (možná) se dostat do bezpečí.
The Abandoned
Hratelnost - 92%
Grafika - 82%
Hudba a zvuk - 75%
Originalita - 75%
81%
Výborná
Nejlepší survival hra pro Android, kterou v současné době v obchodě Google Play seženete.