Je všeobecně známo, že životy zachraňují dva faktory. V první řadě se samozřejmě jedná o pohotovou reakci přítomných lidí, přičemž nemluvíme pouze o schopnosti podat první pomoc, jakož i o schopnosti pomoc přivolat. V tomto případě je zcela klíčové zachovat klid a správně vysvětlit nastalou situaci a adresu, na které se událost odehrála. V druhé řadě je pak zcela zásadní, jak operátor tísňové linky tuto informaci převezme a vyhodnotí.
Dost možná vás to zarazí, ale více než 50% volání na tísňovou linku tvoří omyly, nesmysly, nebo telefonáty lidí, kteří si z operátorů chtějí udělat legraci. Zbylé případy pak tvoří směsice zcela vážných volání a naprosto triviálních oznámení, které sice je třeba řešit, ale nemají takovou prioritu. Operátor tísňové linky musí být schopen neustále vyhodnocovat vážnost případů, protože když pošle speciální policejní jednotku na drobnou krádež do Kauflandu, dost možná ji nebude mít k dispozici v případě teroristického útoku… případně když pošle sanitku na triviální odřeninu a pořezaný prst, dost možná nebude mít za pět minut koho poslat k vážné nehodě nebo infarktu atd.
Práce operátora na tísňové lince je tedy podobně náročná jako práce letového operátora a to i přestože existují dost přesné instrukce, které jim pomáhají případy vyhodnocovat. Vzhledem k naléhavosti některých případů operátoři musí být neustále soustředění a to i přes všudypřítomný stres a napětí. Jak se takový operátor cítí v práci, vám dost dobře zprostředkuje strategická hra, či spíše simulátor s názvem 911 Operator.
Na pomezí strategie a simulátoru
V 911 Operator se tedy stáváte operátorem tísňové linky, přičemž vaším úkolem je přijímat telefonáty/hlášení a případně i vysílat potřebné jednotky na místo určení. Za správně vyřešené případy dostáváte peníze, za něž potom můžete nakupovat nové jednotky, či vybavení. Na rozdíl od české tísňové linky jsou všechny pomocné oddíly – záchranná služba, hasiči a policie – ve vaší kompetenci, to znamená, že je posíláte přímo bez přepojování.
Hra začíná tím, že si na směnu vyberete, jaké jednotky chcete mít. K dispozici máte jen omezený počet míst pro policii, sanitku a hasiče, přičemž k dispozici máte jednotky na motorce, v osobním automobilu, nebo ve větších vozech (v případě sanitek a hasičů), případně ve vrtulnících. K těmto dopravním prostředkům pak přiřadíte ještě zaměstnance, kteří mají svoje vlastnosti (například rychlost, nebo odolnost), a nakonec také vybavení jako jsou pistole nebo kufříky první pomoci.
Všechny motorizované jednotky se potom od sebe patřičně liší jak rychlostí zásahu, tak i efektivností. Když tedy dojde třeba k bouračce, kde jeden ze zraněných bude v bezvědomí, na místo raději pošlete vrtulník než klasickou sanitku. Když se v okolí zase budou potloukat agresivní fotbaloví fanoušci, namísto jednoho policisty na motorce raději vyšlete velké auto s posádkou o 4 a více policistech.
Dalším klíčovým prvkem je vzdálenost hlídky od místa určení. Motorizované jednotky totiž v klidovém režimu provádějí tak zvanou hlídkovou činnost, což znamená, že jezdí z místa na místo po městě (v našem případě znázorněné mapou) a tedy najdete je pokaždé někde jinde – pokud tedy hlídkám nenařizujete, kde mají stát i v době kdy je nepotřebujete.
Jakmile tedy přijmete hlášení, musíte se rychle zorientovat v tom, koho potřebujete poslat a kam ho potřebujete poslat, načež prstem vezmete jednu z vybraných hlídek a přesunete ji, kam má jet. Hlídka po příjezdu na místo začne případ řešit, nebo vás poprosí o pomoc v případě, kdy například zjistí, že proti ní stojí přesila (a potřebuje posily). Vaším úkolem je potom dále kooperovat až k úplnému vyřešení případu, mezi čímž stále jste na lince a řešíte i další případy.
Dokonce i Praha
Pokud vám předchozí řádky znějí příliš složitě, nemusíte se bát. 911 Operator na všechno jde postupně, takže nejprve vysvětlí základy a nechá vás vše potřebné procvičit a až následně přidává další úkony. Časem tedy začnete přibírat i telefonáty od lidí, kteří se buď spletli, nebo kteří si dělají legraci. Přibude také nutnost spolupracovat s lidmi a vyptávat se jich na to, co se stalo (a jak je tedy případ vážný), nebo kam máte hlídku poslat. Zde si vyzkoušíte, jak těžké je někdy mluvit s člověkem, který je v šoku.
Obtížnost hry pomalu stoupá také s novými mapami. První mapa je poměrně malá, postupně se však budou přidávat větší města. Nová města znamenají hlášení, nebo některé záludnosti jako v případě Prahy, kde motorizované jednotky mohou přejíždět přes řeku jenom na několika mostech. Jedná se o naprostý logistický oříšek, protože každá špatně postavená jednotka si pořádně zajede.
Eliminovat obtížnost lze nákupem nového vybavení, jako jsou samopaly pro policisty, nebo defibrilátor pro jednotku první pomoci. Některé vybavení pak mohou mít i jednotky, které se prvoplánově nevěnují dané činnosti. Typickým případem je defibrilátor v kufru policie, což je hodně šikovná věc.
Při vybavování vás přitom krotí nejen peníze, ale také sloty. Každá osoba u sebe může mít jen několik věcí, každý automobil taky. Proto musíte vždycky hodně přemýšlet, co se vám spíše hodí, respektive s jakým složením jednotek do hry jdete.
Jednoduchá, ale účelná
Grafika strategické hry 911 Operator je poměrně jednoduchá – před směnami vidíte skici několika jednotek, během směny potom pohybujete ikonkami automobilů na velmi jednoduché mapě. Do toho se vám tu a tam ukáže ikonka telefonátu a tři možnosti, mezi nimiž si vybíráte kliknutím.
V jiné hře by toto pojetí šlo odsoudit, ale v případě 911 Operator maximálně sedí. Vlastně si ani nedovedu představit, že by hra měla vypadat jinak. Jednoduchá grafika přispívá k přehlednosti a k rychlému rozhodování, což je jedině dobře. Kromě toho, 911 Operator není náročný na HW, příliš nevybíjí baterii a tak si ho můžete stáhnout téměř do kteréhokoliv mobilního zařízení.
Simulátor policie se vzdělávacím přesahem
Musím se přiznat, že 911 Operator na mě udělal velký dojem. Jedná se o skvělou strategickou hru, ale zároveň i o perfektní simulátor policie, který lidem přiblíží práci pomocných složek, respektive operačního oddělení. Navíc bych řekla, že si hráči tímto způsobem třídí schopnosti jako je soustředění nebo práce ve stresu. Proto bych strategii 911 Operator doporučila všem.
Strategická hra (nebo simulátor, chcete-li) je na Google Play k dispozici za pár desítek korun, vyzkoušet si ji však i zdarma. K dispozici je totiž poměrně solidní demoverze.
911 Operator
Hratelnost - 85%
Grafika - 84%
Hudba a zvuk - 88%
Originalita - 97%
89%
Výborná
Výborná Android hra, ve které se vžijete do role operátora tísňové linky. Zábavné herní mechaniky stojí rozkročeny mezi žánry strategií a simulátorů.