Ještě před pár lety byl 3D tisk zcela okrajovou záležitostí. Nad schopnostmi 3D tiskáren se nám v té době sice tajil dech, ale praktické využití bychom pro ně jen těžko hledali. 3D tisk byl drahý, nehledě na velmi neohrabané začátky, kdy tiskárny ani zdaleka nepracovaly tak, jak bychom si představovali. Jenže stejně, jako je to se všemi úspěšnými novými technologiemi, i 3D tiskárny se postupem času měnily. Byly stále šikovnější a především cenově dostupnější. A tak tu nyní máme 3D tiskárny, které nemají problém zhmotnit (téměř) všechny naše představy a to za docela slušné peníze. Na 3D tiskárnách se tak v současné době tisknou třeba léky „na míru“, automobily, ale – podržte se – i celé domy!
Vedle průmyslového využití se pak 3D tiskárny dostávají také do domácností. Lidé s nimi experimentují a pro 3D výtvory vymýšlejí první využití. Nastávají tedy docela nové problémy. Tím hlavním přitom je, jak pro 3D tiskárnu navrhnout model? 3D modelu totiž musíte udat různé parametry a to ve 3D prostoru. Je to tedy o poznání obtížnější, jak úprava stránky pro klasický tisk, na druhou stranu – pokud už víte, jak na to, s realizací projektu se nebudete trápit nijak zvlášť dlouho. A my vám v tomto článku poradíme, jak toho dosáhnout.Stejně jako v mnoha dalších oblastech našeho života nám i při navrhování modelů pro 3D tisk pomůže Android. Stačí, když si nainstalujete jednu z mnoha aplikací pro navrhování, přizpůsobování a tisknutí 3D modelů. Mezi nejlepší Android aplikace pro 3D tisk patří Tinkerplay, 123D Sculpt, Threeding a Thingiverse. Všechny tyto aplikace jsou k dispozici ke stažení zdarma.
Tinkerplay
Tinkerplay od společnosti Autodesk umožní vytvořit model pro 3D tiskárnu i technickým analfabetům. V Tinkerplay si vyberete jeden z modelů, které si můžete sami sestavit z předpřipravených součástek, nebo se pustíte do vlastní tvorby a tyto součástky libovolně zkombinujete se součástkami připravenými ke stavbě všech dostupných modelů. Součástky jsou totiž poměrně neutrální, takže do sebe pasují – ať už patří ke kostře nebo udatnému rytířovi.
Jakmile si s modelem dostatečně vyhrajete, vyberete typ povrchu a barvu jednotlivých částí a případně postavičku naaranžujete do nějaké pózy, svůj výtvor završíte volbami pro 3D tisk. To obnáší volbu velikosti a váhy 3D modelu. Nakonec svou volbu potvrdíte tlačítkem „print“ pro okamžitý tisk modelu. Model se ukládá automaticky, takže pokud z něj v tomto bodě vyskočíte, najdete ho v uvítacím okně aplikace.
Tvůrci Tinkerplay do aplikace zahrnuli také volbu „order“, jejímž prostřednictvím si uživatelé mohou vytisknutí modelu objednat u externího dodavatele. Bohužel v našich luzích a hájích je tato možnost nedostupná.
123D Sculpt+
123D Sculpt+ nabízí rozsáhlé nástroje pro vytváření 3D modelů prakticky od píky a to buď klasickým modelováním, nebo vyřezáváním. Zatímco první metoda je určená spíše pro pokročilé uživatele, druhou metodou dokáže svůj objekt snů vymodelovat i úplný začátečník. Vymodelovaným objektům můžete přiřknout barvu, nebo je nechat vystínovat podle světla. Vedle toho je pak k dispozici dotvoření za pomoci různých materiálů, což dokáže být velmi efektní – soška z keramiky bude vypadat docela jinak, než soška z umělé hmoty nebo z kovu.
Modely vytvořené v 123D Sculpt+ mohou být opravdu hodně detailní, takže hlavní podmínkou pro využívání této aplikace je tablet s dostatečně velkým displejem.
Threeding
Threeding není aplikace pro 3D tisk v tom pravém smyslu slova. Jedná se spíše o jakési tržiště, v jehož prostředí si milovníci 3D tisku mohou stáhnout, nebo nakoupit různé 3D modely. Pokud navíc patříte mezi ambiciózní návrháře, můžete se přidat k prodávajícím a své výtvory také zpeněžit. Stačí, abyste je do Threeding nahráli, přidali k nim cenu a popis a peníze už se k vám kutálí. Tedy samozřejmě, pokud se váš model někomu zalíbí, protože honoráře jsou vypláceny na základě počtu stažení.
Thingiverse
Také aplikace Thingiverse je naprosto originální. Sdružuje totiž milovníky 3D tisku, kteří si v jejím prostředí vyměňují cenné zkušenosti a samozřejmě i samotné výtvory a to včetně dodatečných informací, jako například jakým způsobem a za pomoci kterých nástrojů byly vytvořeny, případně jaké problémy tvorbu tohoto modelu doprovázely atd.
Všechny uveřejněné modely mohou uživatelé Thingiverse hodnotit. Díky tomu jsou výtvory tříděné, takže si ty nejlepší modely velmi jednoduše vyhledáte. A vedle toho je dostupné řazení podle aktuálnosti, takže vám neuniknou ani žádné novinky.
Jelikož Thingiverse funguje na principu sociální sítě, podmínkou užívání aplikace je registrace a vytvoření vlastního profilu. Do něj však nemusíte dávat žádné podrobné informace, takže se jedná spíše o formalitu.